Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

 1. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Jas probav so zelena glina eve veke dva dena stavam na liceto i odma ima podobruvanje.Mn sum happy sega otkako pocna da mi se cistat aknite :)
   
 2. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Фалаааа ви на советитеее !! Ќе побарам и ќе пробам со зелена глина,штом резултатите се очевидни по 2 дена ! :D
   
 3. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Кажете ми и како се користи..Значи кога се нанесува(наутро/навечер/преку ден ? ) :?: Колку време треба да стои на лицето и со каква вода да се отстрани? Дали и што треба да се нанесе одпосле на лицето? Или го пишува тоа на паковката ?

  Ако знае некој нека ми одговориии ! Pls !
   
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Па се нанесува 1-2 пати во неделата , нема врска кој дел од денот .. ставаш 2-3 лажички и вода малце , пази да не биде преретко , го мачкаш со памук .. за лице и тело е иначе .. и го миеш со млака вода коа ќе ти се исуши .. коа го мачкаш е темно зелено и коа ќе ти се исуши е светло зелена . И ств помага :) Поздрав ;)
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Ke cekas 15tina min da ti se isusi i posle so topla voda ke ja otstranis ama seto toa si go pisuva na upatstvoto vnatre vo pakovkata ke si procitas ubavo :)
   
 6. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Само што се вратив од аптека и купив зелена глина (Green Clay).Мајками пред некој ден ми спомна дека тоа било ЗА ПОСТАРИ ЖЕНИ А НЕ ЗА ДЕЦА ОД 14 ГОДИШНА ВОЗВРАСТ...ТОЧНО ЛИ Е ВОА? Ве молам да ми одговорите пред да ја нанесам на лицето..


  Што побргуууу кој знае !
   
 7. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Lassie jas prv pat slusam deka e samo za povozrasni zeni.mislam deka nema vrska toa.jas bas znam mnogu tinejdzeri so imale problemi so akni deka koristele glina.Isto taka ne e samo za lice tuku i na telo moze da se nanesuva. Ne se sekiraj ke zabelezis posle vtoriot-tretiot pat deka kozata ti stanuva po sveza. Moze malku da ti go isusi liceto ama ke se namackas so krem otkako ke ja trgnes glinata. Jas eve veke dve nedeli ja koristam i super mi e liceto,sama si zabelezuvam deka ima rezultati. I vitami OLIGOVIT mozes da si zemer okolu 100 den. pomagaat za cistenje na aknite. pozz :)
   
 8. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  6
  bebesko sapunce bekutan ok vo red e nezno so neutralna ph vrednost,sum cula deka i skinoren e super krema ama nemoj nikako bekutan pomada ona e masna i go potiknuva stvaranjeto na mozolcinja,podobro koristi nekoja hidrantantna krema na primer GARNIER ESSENTALIS,jas imam masna koza i ja koristam super mi e
   
 9. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.970
  и мене оваа крема ми ја препиша дерматологот и плус ми даде уште една DERKOM CLEAR барем како што ми кажа со оваа се чисти лицето од сите нечистотии што се таложат преку ден, а потоа навечер SKINOREN ставам за да ги уништи бактериите кои ги создаваат мозолчињата :) иначе оваа вторава многу ме пече кога ќе ја нанесам ама тоа така требало и ја држам некои 3-4 минути. еве веќе пола година ги користам и има резултати, се разбира не веднаш, ама полека но ефикасно :D
   
 10. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  2
  Купи си AVENE gel многу помага ,јас процитав на форумов и пред недела или две го купив и многу е убав , малку е поскап ама вреди за парите..
  Поздрав и писи со ке направис
   
 11. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.405
  Допаѓања:
  3.472
  Пол:
  Женски
  побарај лосион и крема против акни на Youn derm го има во рубин кармин,и doctors со многу помага брзо ги чисти
   
 12. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  За Skinoren неможам сеуште ништо да кажам бидејќи не ми помогна којзнае колку..Ми се потроши и пак ќе ја купам како што ми кажа кожниот лекар...Значи многу сум нервозна поради лицето!! Немам којзнае колку меѓутоа несакам да ги имам ни овие бубулици :worried: :worried:
  патем..мајками ми вели дека поради тоа што ми каснеше 5 месеци ,не ми било стабилизирано и кога ќе ми дојде (менструација-деновиве треба) ќе ми се исчисти лицето..дали се согласувате со ова?

  И ако имате некои ваши вакви примери ПИШЕТЕЕЕ!
   
 13. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.405
  Допаѓања:
  3.472
  Пол:
  Женски
  Young Derm многу помага лосионот со кремата
   
 14. LadyCroft

  LadyCroft Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2010
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  32
  моето лице е малку проблематично, ама малку :D
  т-зоната ми е мрсна преку денот, со што со мрснотијата се појавуваат бубулчиња, акни, нели, и највеќе ми се појавуваат на брадата или под носот. преку ноќта исто со мрснотијата :x највеќе се нервирам што ќе ми се појават и ќе треба 1 до 2 недели да ми зараснат. веќе една година користев ноќна крема од nivea со која мрснотијата ми се намалуваше што ја забележував наутро, бев задоволна, но сега ми е проблемот со овие! немам некој саглам дневна крема, не менувам секакви производи. имате си некој предлог за како да се ослободам во најбрзо време ако се појават и како да ги спречам за да не се појават повторно???

  однапред благодарам...
   
 15. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  92
  Набави си клиндацин лосион против акни.Се нанесува само на мозолчињата двапати на ден, наутро и навечер, на претходно измиена и чиста кожа (најдобро би било со сапун Докторс-против акни).Најчесто ефектите се видливи по неколкудневното користење на лосионот.Доколку нема ефект набави си и гел клиндацин и нанесувај го навечер пред спиење.Клиндацинот со хлорамфениколот имаат сличен хемиски состав меѓутоа има вистина во тоа дека константното користење на хлорамфеникаолот може да предизвика канцерни заболувања на кожата.Ако нема ефекти и од гелот, што не ми се верува, обрати се на дерматолог.
   
 16. girlllllll

  girlllllll Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  i jas isto taka imam problemi so akni :( uste sto ne stavav na moeto lice nisto ne mi pomogna zatoa ve sovetuvam da posetete dermatolog jas pred nekolku nedeli bev i rezultatite se dosta vidlivi :D :D
   
 17. christina

  christina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Toa ti e minlivo,poradi godinite ima takvi problemi.Samo doktor i kozmeticar za konsultacii.Nasmev na lice i se ke bide OK. ;)
   
 18. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  И јас се согласувам со Кристина, се е до годините, до пубертетот.Јас како помала маки мачев со мрсна кожа, брунчиња по лицето, еден период ги имав дури и премногу.Сум пробала со многу нешта и не ми помогнале којзнае колку.Најважно е само да не ги чепкате бидејќи може да ви останат белези засекогаш.Еве веќе година дена како лицето прилично ми се исчисти, само ми имаат останато некои мали дупчиња по лицето од што не сум можела да и одолеам на некои :lol:
   
 19. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  46
  секоја кожа различна некому му помага лосионот докторс некому не, ете јас ставам камилица кафе и лимон друго ништо и го мијам лицето со сапун дав,не троши пари на скапи производи лицето е нежно .јас сакам да ја пробам зелената глина па ке видиме што ке испадне :D
   
 20. lassie

  lassie Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  3
  Јас користам зелена глина ,одкако ми кажавте на форумов.Два пати неделно.Ја освежува кожата но акните си остануваат.Едноставно не исчезнуваат.А сега планирам да одам со таткоми во скопје на КОЖНО,затоа што слушам тука во Велес не ги бидувало.Планирам кај Д-р Анчевски,па ако знаете нешто повеќе сакам да ми кажете. Бидејќи имам 14 години малце ми е страв да пробувам се и сешто,знаејќи дека не ми е многу лоша ситуацијата.Навистина.Немам којзнае колку ( пу пу да не подрекувам) .И јас мислам дека е до пубертетот...Фала ви на ситееееее за советите : - )