1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    моментално го користам лосионот на Lea и задоволна сум и тоа многу
    ама кога ќе ми се потроши планирам да си се вратам на зелениот гел на Doctor's бидејќи тој на Леа е многу скап овој гелов е поевтин и си ја врши работата. :)
     
  2. 3m43

    3m43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Јас имам само на челото и се намачкав со сок од лимон .Дали е штетно само со лимон?Зашто после некако ми се вцрвеа а наредната ден пак полно се изгубија ми се измазни челото :^)
     
  3. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    може да ми кажеш колку пари е Леа? :)
     
  4. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Многу е важно лицето да биде чисто. Всушност бубулиците и црнките се појавуваат заради нечистотиите кои самото лице ги испушта, а ние не ги одмиваме. Значи најмалку би требало најутро (посебно тие што имаат мрсно лице ) и навечер пред спиење да се измие, макар и само со нежно сапунче. Ова дефинитивно многу влијае за воопшто да не се појавуваат бубулиците, а ако веќе се појават е поголем проблем. И по миење лицето најверојатно ќе го почувствувате затегнато,но немојте веднаш да ставите кило крема на него. Ако имате посебна дневна крема ставете наутро по миењето, а навечер само доколу имате крема одредена за тој период.
     
  5. MariaFederer

    MariaFederer Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6
    Феминки, ќе можете да ми предложите некој добар дерматолог од Куманово и колку би била цената за преглед? :doh: :call:
     
  6. buli4snow

    buli4snow Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Гелот за лице и кремата на AVENE навистина се најдобри, испробано :D
     

    Прикачени фајлови:

  7. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Од денес секој ден ќе јадам риби.
    Другарка ми 5-6 години се бореше со бубулиците , се проба, секакви креми,лосиони, на козметичар и ништо. Сеа лицето и е стакло. Е прашав од што , ми вика ништо не користам али обавезно еднаш дневно конзумирам риба. Било каква, дали конзерва или пржена,печена ама риба да е. И за нецел месец и поминале . Од денес ќе пробам и јас па ќе видиме резултати :D
     
  8. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    13.994
    Исхраната е најдобрата козметика. Па така и за кожата на лицето, не помага никаков крем ако се конзумира мрсна храна.
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.301
    Пол:
    Женски
    и исто така многу е важно да не се нервирате многу девојки,бидејќи од стрес и нервози исто така кожата страда.и да не претерува многу со разна козметика,така состојбата на лицето може да се влоши :!: .
    спортувајте,внимајте на исхраната,пијте повеќе вода ,тоа би бил рецептот за здраво тело
     
  10. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам. Од 7 саатот гуглам за акни . Почнав да гледам коментари од светов што и како им помогнало. Нема никаде некои таблети или креми што им помогнале, најмногу се задоволни со конзумирање на витаминот А и Д . Па така фино лепо побарав во кои производи ги има витамините А и Д и си направив список. А списокот вака ми гласи :
    * Морков ( варен )
    * Компир ( варен )
    * Грашок ( варен )
    * Јајца ( варени )
    * Туна
    * Школки
    Дневно Тинејџери (14-18 години) – 900µg и Возрасни (19 години и нагоре) – 900µg треба да внесат витамин А .

    Витаминот А го има во:

    црн дроб (телешки, свински, пилешки, мисирка, риба) (6500 μg 722%)
    морков (835 μg 93%)
    брокула лист (800 μg 89%)
    сладок компир (709 μg 79%)
    путер (684 μg 76%)
    спанаќ (469 μg 52%)
    тиква (400 μg 41%)
    диња (169 μg 19%)
    јајца (140 μg 16%)
    кајсија (96 μg 11%)
    папаја (55 μg 6%)
    манго (38 μg 4%)
    грашок (38 μg 4%)
    И Витаминот Д најмногу е застапен во месото од риба, рибиното масло и жолчката од јајцето. Но, има и некои продукти во кои производителите по вештачки пат додаваат витамин Д. Такви продукти се: корнфлексите, кравјото млеко, сирењето и маргаринот.
    Така да од утре се префрлам на оваа да неречам "диета " па се надевам дека ке има резултати. :)
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tina.12

    tina.12 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Девојкии значи 6 години како се нервирам со ужасните акни ми се појавуваат по целото тело и лице пробав со секакви производи но не ми помогнаа...после имам и дупки низ целото лице ми се гади кога ќе се погледнам во огледало.
    Ве молам помагајте кажете нешто за отстранување.
    Плисс
     
  12. MariaFederer

    MariaFederer Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6

    До сега има некои позитивни резултати? :)
     
  13. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Да,искрено има зачудувачки резултати. Значи за нецела недела осетив промена на лицево,секој втор ден јадев туна и си купив од тоа Рибино масло( Рибини зрнца ) [​IMG] капсулчиња и навистина има резултат.Најмногу имав на образите,сеа ми се останати само флекички,и тек тук едно до две мозолчина најсила, некаде на лицето. Сеа ќе одам на дерматолог за флекиве да видам што ќе ми препорача. Нема ништо да ве кошта пробајте.Не пишав одма резултати сакав да помини некое време да бидам сигурна дека навистина од тоа ми поминале. И да не заборавам се мачкав со Скинорен кремата ама недаде некој си WOW резултат,можеби и од неа има мало подобрување да неречам 25%,али тоа со рибата навистина помага.А исто внимавам и на исхраната да не е многу мрсно,газирано,повеќе јадам здрава храна ( млечни производи,само пилешко месо,салати (цвекло и морков) ... ) :) Се надевам дека некому ќе помогне ова да не речам оваа ‘‘ Диета‘‘! :)
     
    На MariaFederer и MacaLove им се допаѓа ова.
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.789
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам со рибиново масло, и да нема ефект барем здраво е.

    Само ми е страв... да не отвара апетит ?! :?:
     
  15. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    ^^ Барем кај мене не. Исто јадам.Нема промена :)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    И јас како иден нутриционист да се надоврзам , Супер Талита , списокот е супер, значи да се јаде зрнеста храна , која ги содржи спомнатите витамини а да се занемерат кечапот, мајонезот, мрсно, хамбугери и би рекла , повеќе на онаа здрава храна , сепак наместо чаша кока кола земете iсцеден со од портокал .. Верувајте има РЕЗУЛТАТИ !!
     
  17. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски



    за колку време имаше резултати?
     
  18. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    еве мала помош од мене, барем како да се прикријат.
    1.Измешајте половина лажичка мед и 1/4 лажичка цимет во прав. Со помош на чепкалка за уши нанесете од смесата на мозолчето. За подобар ефект залепете мал фластер и оставете да делува преку ноќта. Наутро измијте го лицето со млака вода. Медот и циметот ке ја намалат иритацијата и значително ќе ја редуцираат видливоста на мозолчето.

    2. Една таблета аспирин издробете и додадете малку вода, ептен малку, значи капка по капка за да се добие смеса како паста. Нанесете од пстата на мозолчето да делува 15мин и потоа измијте го со вода. Аспиринот ке го намали црвенилото.
     
  19. zajak4e

    zajak4e Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам и на мене ми се појавуваат брунчиња по лицето и никако да ги исчистам, дајте некоја помош.
     
  20. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29



    И јас истиот проблем го имам , бев на дерматолог и користам сапун за мијање навечер и наутро Еуцерин , потоа ставам лосион Акне аут ии најкорисно нешто е мало кремче Имекс (460ден е) како пудра е се става на мозолки ,мн е ефикасно бугарско е.. засега супер ми е!