1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Најдобра и најефикасна крема-лосион за акни е Retinol, дериват на вит.А. Доста е агресивна кремава но е најефикасна.Има и таблетарна форма но тоа за посериозни случаи на акни,оди на рецепт и има доста нус ефекти(зборувам за таблетите).
     
  2. CarrieB1

    CarrieB1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Имам проблем со лицето уште од 13-14 години и знам како ви е на сите што се соочувате со истиот проблем... Веќе имам 18 години и проблемот е уште присутен, ама фала Богу во помала мера. Користам крема Ime:@бугарска), ефтина е, антибиотик е и навистина помага. Има боја на пудра и може да се користи и наместо пудра, со што добивате двоен ефект: и смирува, и прикрива :) За навечер користам крема СОНА но исклучиво на здравите делови, каде што немам иритации.
    Ова ми е препорачано од една докторка од Скопје од која сум многу задоволна, со тоа што одам на третмани кај неа редовно и верувајте, вреди и не си скапи.
    За подетални информации кој сака нека ми пише ЛП :)

    И да, многу е важна исхраната, МНОГУ! Избегнувајте мајонез, кечап, мрсна храна, газирани сокови и благо..Навистина многу влијае! И вадете ја шминката навечер пред спиење:) Се надевам ви помогнав.
    Поздрав феминки
     
  3. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    малце касно одговарам
    Леа е негде околу 200 денари меѓутоа јас почнав да го користам бидејќи мајка ми го добиваше гратис со нејзината крема за лице.А убав е.
     
  4. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    и јас многу имав бубалици кога имав 13,14години ама ми загинаа од еден лосион на докторс зелен а пред тоа го мијав лицето со сапун исто така од докторс и тој беше зелен во пакувањето не го потрошив ни пола лосион и ми загинаја ама сега имам проблем со црнкиве:@
     
  5. Lily52

    Lily52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    36
    Акни на Лицето...

    Јас сум нова овде ...

    Што ке ми препорачате за акните на лицето...
    Јас користам прво Паста за заби таа ги суши брунките а после крема за Акни :)
     
  6. firuze

    firuze Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    акни

    Здраво! Нова сум на форумов и се надевам дека ќе ми помогнете. Во Вторник ќе се сликаме за на табло, а лицето ми е ужас ми се направија мозолчина и ги стегав се засушија и изгледаат многу грдо, а јас не сакам грдо да изгледам на сликата. Помош, како да ги сокријам до вторник?
     
  7. Witch-h-h

    Witch-h-h Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Девојки, имам многу акни на лицето и користам секакви креми и ми исчезнуваат, но ми се прават потоа на местото како лузни. Имам премногу такви лузни, знаете ли нешто ефикасни што помага против лузните ? Ви благодарам однапред.
     
  8. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Ве молам за помош. Имам многу акни на лицето, користев една крема од камилица ама не помогна. Кажете ми некоја добра крема што ке ми ги исчисти акните :D .
     
  9. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Мислам дека и претходно напишано користи хлоракол за чистење лице и потоа можеш да нанесеш било каков крем. И Дреамлине имаат убава колекција. најубаво во аптека појди кажи им ќе те посоветуваат сепак тоа им е струката ним :)
     
    На Katerinceee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Многу е безвезе сега по форум да ти ,, препишуваме,, ние крема. Пред се треба да се знае типот на кожата. Но сепак, каков и да е тип на кожа, јас би ти ја препорачала ЕУЦЕРИН. Сепак најдобро би било да појдеш на козметичар да ти го види лицето. Позз
     
    На Katerinceee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tami16

    tami16 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Како до чисто лице?

    Поради пубертетот имам акни на лицето, но сакам да ми исчезнат, ајде кажете ми како.
     
  12. burni.vreminja

    burni.vreminja Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Акни и мозолчиња на лицето помош?

    Досега сум пробала многу креми, лосионои, гелови и домашни маски но не сум задоволна. Ми казаа дека не тренба да јадам мајонез, јогурт, сирење и маргарин бидејќи и тоа предизвикува јавување на акни.
    Сега пред некој ден почна со лимон напладне и вецер со памук и со свезо исцеден лимон си го мијам лицето. Што мислите дали ке ми помогне :D :)
     
  13. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    8.281
    Пол:
    Женски
    да,лимонот е кисел,би требало да ти помогне.и прави си пареа со камилица,да ти се смири кожата и да ти се отворат порите.
    сепак набави си некоја колекција за акни.
    а на исхраната особено внимавај,јади повеќе овошје и зеленчук и излегувај почесто на чист воздух.
     
  14. mina33

    mina33 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пробај со "Леа" во сите аптеки го има тоа е лосион , го користам и многу помага :)
     
  15. Milena-Mila

    Milena-Mila Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Имам проблем со акни на грбот... Никогаш сум немала ниту една акна но последнава година ипол се исфрлив многу но само по грбот ... Бев и на дерматолог но само ме наклука со таблети, некои креми и слично, но повторно безуспешно... Ми препорачуваа нај различни козметички препарати но безушпесно, пробав и со антибоитски креми и лосиони но и тоа е безуспешно... Не конзимирам тешки и мрсни храни, како мајонез и слично.... Помагај те што да направам следно, или посочете ми некој квалитетен дерматолог, но барем да ми помогне... :(
     
  16. LudaDevojka

    LudaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    62
    девојки на гродниот кош веке 2-3 месеци имам како бубулици ама не се малиа и не се многу големи :lol: и едввај ги стскам и после ми останува белег...и сеа ми рекоа да си купам вакво
    и сеа незнам колку чини и каде да го најдам и дали помага?
     

    Прикачени фајлови:

    • 000064.jpg
      000064.jpg
      Големина на фајлот:
      29,3 KB
      Прегледи:
      188
  17. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    имам скоро 15 години и многу бубулици, што сега? навистина неубаво изгледаат :(
     
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.487
    Допаѓања:
    8.281
    Пол:
    Женски
    набави убав тоник или млеко за чистење на лицето и некоја крема.не е лошо и со кожен лекар да се консултираш иако нема да можеш да сториш којзнае што тоа ти е од пубертетот.исто така вежбај,излегувај повеќе на чист воздух,храни се здраво,тоа ќе ти помогне.
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Дермогал е стотина денари и го има во секоја аптека.
    Купи го, добар лосион е и си ја врши функцијата. Не е толку јак како Хлораколот и нема да ти ја пресушува кожата.
     
  20. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Би ти го препорачала Леа лосионот и гелот
    Навистина помагаат, се чисти лицето со лосионот навечер и по 5 минутки кога ќе се исуши лосионот ставаш од гелот ;)
    Мене ми помогна