1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    И јас имам ист проблем со бубулици, немам многу али ми пречат и веќе ко да станав зависник од пудра :worried:
    сега почнав да си го чистам редовно лицето, со тоници и со алое вера, и се трудам колку можам повеќе да не го ч'чкам со раце пошто многу го допирам.. и веќе се решив да не ставам пудра сеа за сеа додека го чистам пошо пудрата ме враќа назат..од кога ке ги смирам малце бубулиците, ке си правам дома сама третмани
    те советувам, ако не си посетила до сега козметичар, да не идеш пошто лом ќе те направат, така сите викаат, ја не сум била али скоро сите што биле викаат за џабе пари некои дури и лошо завршиле..
    и то..
    поз =)
     
  2. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    охоооооо ја сум зависник од пудра уште од пред 4 години за жал :worried: неможам да излезам без пудра.. :worried: имам црнки и флекички и се чувствувам непријатно ако не ги прикријам :(
     
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.559
    Пол:
    Женски
    девојки антисептик од докторс, најдобро нешто што имам користено, а и доста е ефтина. имав мн мн бубулици, и кремава за недела дена ми ги исчисти, бев зависник од пудра и еве веќе два дена искачам со чисто лице, пудра ич, само крема на мене , позз
     
    На 12masima му/ѝ се допаѓа ова.
  4. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Ufff ludnica i jas so taa pudra preteruvam veke ko vistinski zavisnik sum...am so da pravam ko liceto mi e katastrofa od tie bubulici....na momenti ima ko ke se pomalce ama dzabe pak si postojat....daj kazuvajte nekoe provereno resenie ??? :)))
     
  5. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    jas imam dolgo iskustvo so aknite :))) za 100posto da se izlecite ima edna mast se vika IMEX ja ima samo vo Bugarija na zalost:( ne e voopsto skapa okolu 180den no mnogu e malecko pakovanjeto pa moze da naracate poveke od nekoj so odi vo Bugarija da vi donese duri ima boja na pudra moze da se macka preku den od ovaa kolekcija ima i sapuni i drugi raboti i plus preporacuvam CONTRATUBEX za luznite i crvenite krugovi go ima u Zegin e najeftino jas sega od vreme na vreme go mackam samo contratubexsot i toj mi gi susi nisto ne mi e potrebno drugo samo go mackam navecer pred spienje zasto mnogu cesa :)))na lice i najdobar lek plus namesto mleko ili losion za cistenje na liceto sami doma da si napravite kantarion ama vo maslinovo maslo da stoi so e mozno poveke pa makari i tri masecii i potoa na pamukce so toa da si go cistite liceto ne se plasete ako e mrsno i jas se plasev zasto kozata mi e mrsna kako moze na deluva fenomenalno VERUVAJTE od pocetokot moze da vi go vlece gnojot pa da izgledate kako da ste nafrlani no potoa liceto staklo:))))
     
  6. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Здраво! Јас имам 14 години. Сега сум во пубертет и нормално имам акни на лицето уште пред 2 години пред 1 година одев на дерматолог и акните ми се колку-толку исчистија иако и се случува понекогаш пак да ми се појават не по многу мене ми се проблем флеките и малите дупки кои останале од акните. Лицето го мијам наутро и навечер прво со сапун од природни екстракти не знам точно од шо беше и потоа го мачкам со Skinoren прилично сум задоволна но дали има некој нешто да ми препорача за флеките и дупките(не се големи де од акни сосема мали но се познаваат)? Почнувам се повеќе да ја губам самодовербата и се почесто се нервирам и плачам, и повеќето мои другарки немаат а на иста возраст сме ;( Ве молам помогнете ми ! ;( ;(
     
  7. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Девојки може да ми кажете некоја маска за домашен пилинг?
     
  8. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Jas imav premnogu akni i toa gnojni, so tekot na reme mi se iscistija i mi ostanaa samo fleki i toa mnogu vidlivi, zavisna bev od pudra, no otkako go zedov gelot contractubex za 1 nedela imashe vidlivi reuzltati, liceto mi sjaeshe, toj e gel za luzni i epten mi pomogna e sega ne znam, ovoj gel e za secija vozrast, mozesh da go probash
     
  9. Aries90

    Aries90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Јас имам дооолго долго искуство со бубулиците. Ги имав 8 години, пробав илјадници креми и третмани, и веќе споменатиот ИМЕКС и сите можни чуда. Бев и во странство по доктори за на крај лекот да си го најдам дома :) и тоа поедноставно здравје - Чај од невен! Секој ден или секој втор ден го пијам, го има во сите наши аптеки и е многу ефтин. Пишува дека е за заштита на желудникот и цревата, но во суштина го штити цел огранизам, односно го прочистува од сите штетни материи. Дефинитивно го препорачувам, особено за оние чии бубулици се последица на цисти во јајници, како што беше мојот проблем.
    Поздрав
     
  10. TanYa

    TanYa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    Mene mi se pojavuvaat na nosottt. :@
    Shto da stavam ? :)
     
  11. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Фала многу одма купувам во понеделник
     
  12. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Јас имам 16 год. и имам многу проблеми со бубулици веќе 4 години со се сум пробувала од природни препарати (чаеви, маски од овошје...) па се до разни кремови лосиони и гелови и нема ефект :( Неколку пати бев на дервматолог ама никакви резултати немаше, последно бев кај приватен дервматолог кој работи со француска козметика Guinot ми зеде брис од лицето ми даде маст и направив 3 третмани. Извесен период беше подобро сега од сонцево повторно се влоши состојбата, а ако одам пак на третман после неколку дена ќе не треба да сум на сонце и ќе ми помини летото седејќи дома така да морам да си почекам до септември... Сакам да промам Contratubex за флеките ама страв ми е да не биди за џабе веќе имам изгубено надеж дека нешто би ми помогнало... а ќе можи да ми кажете колку кошта Contratubex? :)
     
  13. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Во некое списание прочитав дека е добро за лицето наутро откако ќе се измиеш лице (само со ладна вода) да го истриеш со коцка мраз за подобра циркулација. Пробав, веќе една недела го тријам со коцка мраз и лицево ми е исчистено-е сега, немав којзнае колку акни, меѓутоа се што ми беше снема. Но, доколку се одлучи некој на ова, да не ја повторува оваа постапка повеќе од еднаш во денот (наутро), бидејќи може да се оштети кожата од наглата промена на температурата и пред да го трие лицето со мраз, секако да се измие со ладна вода.

    Друго, за тие што имаат мрсна кожа им препорачувам сулфурен сапун за лице (јас го користев од Докторс жолтиот и сум презадоволна) наутро и навечер има еден од Докторс против акни (мислам дека зелен беше), но јас навечер го мачкав лицето со антибактериска маст за лице Гентамицин и навистина помага.
     
  14. Minniex3

    Minniex3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    12
    Дечки кој користел дермабион апчињата!?
    Ако има некој што користел подитно нека ми каже какви биле резултатите :D
     
  15. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370

    мој совет ти е не пиј никакви апчиња ... секое апче има негативен ефект плус за лице не ти е потребно има разни креми .. лосиони .. тоа со мразот една девојка го имасе пишано исто така помага .. на сонце ако си исто така се чисти лицето има и разни маски а на крај па ако не иде ништо козметичар е спасот ... :)
     
  16. Minniex3

    Minniex3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    12

    мене не ми е многу исфрлано лицето ама дека имам масна кожа и се појавуваат по неколку :@
    викаат дека дермабион биле на природна база, пивски квасец содржеле, па затоа сакав да пробам :D ама од пивскиот квасец се накачува килажата, па сакав некој да ми каже ако ги пиел какви ефекти има :worried:
    инаку си го мијам лицето со сулфурен сапун, и сега почнав со зелена глина па ќе видам што резултати ќе има :D
     
  17. simon4ee

    simon4ee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Da ti kazam jas isprobav sekakvi kremi i lansioni i nisto ne mi pomogna :worried:
     
  18. eli.vaga89

    eli.vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Јас го користам Хлорамфениколот веќе 3 год и мене многу ми помогна ама за црнките (ги чисти без стискање) :) ама за овие гнојниве многу не помага (слабо) :( . на почетокот го користев наутро и навечер ама многу ми го сушеше лицето па сега го користам само навчер и екстра е. Јас сум ногу задоволна.
    Има и една разлика: зависи од која фирма е. Јас го користам на Фитофарм (во зегин е 83 ден.), а имам слушнато дека тој на Галафарм ич не бил убав.
     
  19. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас имам веќе 23 години и од 13 годишна возраст мака мачам со акните. Сите можни креми гелови чаеви ги имам пробано. Користам специјална козметика и шминка и ништо трајно не го решава проблемот. Скиноренот ми помагаше на момемнти но кога отидов на дерматолог и козметичар, девојката што ме чистеше ми рече моментално да го прекинам, бидејки создавал проблем, само ги запушувал гнојните канали под кожата. Пијам контрацептивни таблети diane-35, и после првиот месец лицето видливо ми се чисти, но бидејќи неможам да ги пијам повеќе од 6 месеци (треба да направам пауза од 3 месеци) за време на паузата лицето пак си се враќа по старо.
    Внук ми имаше исто проблем со acne vulgaris и тоа по целото тело, и деновиве кога го видов бев изненадена колку му е исчистено лицено. Ми кажа дека ја користер кремата aidol неколку месеци и дека премногу му помогнала. Кремата правела комплетен пилинг, и во првиот месец ја вадела сета прљавштина од лицето на површина, така да ситуацијата првично се влошувала. :( И да, не смеела да дојде во контакт со сонце, така да ја мачкал само пред спиење и наутро ја измивал.
    Ми треба време да се одлучам на таков радикален чекор :) имал ли некој од форумов искуство со таа крема? ми треба додатна мотивација :D
     
  20. MissDesertRose

    MissDesertRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    83
    potpolno si vo pravo :) imam 22 godini i se borev od 15godisna so aknite :( :worried: uste imam, no se mnogu malku i se pojavuvaaat vo odredeni momenti... odam na kozmeticar na sekoi 3-4 meseca (koga si odam vo Strumica) vo kozmeticko studio "Tanja" na tretman i sum mn zadovolna... od tamu si kupuvam krem za regulacija za sebumot :) pred 5 meseci pocnav da pijam pivski kvasec i mora da kazam deka rezultatite se vidlivi... i ne samo na liceto, tuku celata koza mi stana poubava, noktite mi se zacvrstija(porano imav mnogu krslivi nokti) i ovaa leto se isuncav bez fleki i bez sarenilo i kozata mi imase prekrasen sjaj... pred nekolku dena si kupiv nova kutija pivski kvasec - 500 apcinja se vnatre se pijat 3pati na den po 5 ili po 3 :) na site go preporacuvam ;)