1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се справам со бубулициве?

Дискусија во 'Лице' започната од natasavip, 16 декември 2009.

  1. Slaganap

    Slaganap Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo!
    Imam 19god.i imam problemi so liceto t.e imam akni, no i luzni od niv, imam probano nekolku raboti i posetuvano doktori no se bez uspeshno, dali ke moze da dobijam nekakov sovet i nekoj predlog so shto da prodolzam vo idnina za da go sredam liceto.
    Vi blagodaram onapred!
     
  2. babe

    babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    4
    Го имам истиов проблем ... Дајте некој предлог плс .. И btw дали ги има некој користено производите на Clearskin од Avon и дали помагаат ? :)
     
  3. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Леле како ми е исфрлено лицето... со огромни акни :@
     
  4. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Избегнувајте мрсни работи :) мајонез, благо ... Не ви предлагам козметичар тоа ми е ич несигурна работа :)
    Мијте го лицето почесто сo било каков Dove сапун и пред спиење мачкајте го колонска вода од лимон :) проверено :)
     
  5. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Не помагаат...цела колекција ми е дома и џабе, тоа на solution гелот за миење на мрсна кожа е океј, иако Nivea Young колекцијата е далеку подобра.
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Брат ми има исто така проблем со лицето. Еве веќе една недела користи зелена глина и има резултати. Прво сварете камилица и измијте го убаво лицето, потоа во еден сад ставете неколку лажици од зелената глина,малку сок од лимон и малку чај од камилица. Намачкајте го лицето со смесата и почекајте да се исуши. Потоа измијте го лицето со камилица и со вода. Ова правете го наутро и навечер, а може и само навечер пред да легнете. Позз се надевам дека ќе ви помогне ;)
     
  7. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Јас користев LEA лосион (околу 200 ден) и сапун од Doctors за пилинг (околу 50 ден) и многу ми помогна.
    Само малку што горчи лосионов, инаку е супер.
     

    Прикачени фајлови:

    • akni_losion.jpg
      akni_losion.jpg
      Големина на фајлот:
      10,3 KB
      Прегледи:
      262
    • TV_3.gif
      TV_3.gif
      Големина на фајлот:
      3,2 KB
      Прегледи:
      263
  8. Beaty

    Beaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    294
    Пробај со лосионот Jung Derm i kremata jas niv gi koristam. Super se.
     
  9. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    А го знаеш лосионот клиндамицин?
    обично во маркетите тинекс/веро тој јанг дерм одма стои до овој лосионов..
    што мислиш за него?
    го имам користено јанг дерм само лосионот и супер е онака за десинфекција и отстранување не нечистотии од лице али не е наменет баш за акнеста кожа...овој клиндамицин е...
     
  10. biljana.08694

    biljana.08694 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0


    jas go koristam losionot klindamicin gi susi aknite no mi ja pravi mnogu crvena kozata i suva pa poradi toa go zedov i kremot za tonirana koza sklona kon akni na dr wolf okolu 640 den pa ke vidam dali ke mi pomogne inaku mi go preporaca edna farmacevtka .isto taka koristam i gel i maska za cistenje na liceto od avon
     
  11. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    мене козметичарката ми напомена клиндамицинот да го користам само на инфицираните места, НИКАКО на цело лице! За цело лице го користам безалкохолниот на Нивеа и баеги ми врши работа > [​IMG]
     
  12. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    zavisno na koja vozrast ti se javuvaat bubulicite.Dokolku se onie pubertetski redovnata nega i odrzuvanjeto na cictotata na kozata na liceto mozat da dadat efekti,ne koristi pudri i preterana sminka namali go maltretiranjeto na liceto klindamicinot dava super efekti no i hloramfenikolot e supe vo borbata protiv bubulicite .dokolku ne si vo adolescentni godini vo zavisnost od toa na koi mesta na liceto ti se pojavuvaat bubulicite dermatologot ke te upati kaj drug lekar zosto hormonite znaat da predizvikaat bubulici-jas imav na predelot na bradata vratot I RAMENATA pa bev na ginekolog i mi dadoa hormonska terapija -diane35 ja piev 9 meseci i se sredija problemite so masnata kosa jajnicite i bubulicite ;)
     
  13. eli.vaga89

    eli.vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    А која цена е лосионов на Нивеа (и каде го има по аптеки или продавници) и клиндамицинот???
     
  14. Beaty

    Beaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    294
    Го немам користено клиндамицин. Jung derm го користам за остранување на нечистотии од лицето. А за акнеста кожа и сушење на мозолчиња го користам лосионот од Green Line -Total Clear.
     
  15. dzvezdicka

    dzvezdicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    klindamicinot go koristev i jas ama ne preporacuvam povekje od 2 nedeli i samo na bubuljickite, ne na celo lice. inaku bilo kakov samo da e nealkoholen.
    moze i zaradi ishranata (ako jades povekje mrsna) ili nekogas od nervoza ili prljavstini.
    vo sekoj slucaj mislam deka e klindamicinot dobar
    aaaaa i sega se setiv, maska od svez kvasec :D
    ja probav i stvarno dobro mi dojde a i kozata pomeka ti ja pravi

    se nadevam ti pomognav :)

    pozz
     
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Не знам кој од вас слушнал за Ајурведа, кои нудат природни решенија за секакви болести и состојби, па и за акни. Ќе ви пастирам еден меил што го добив од нив. Од долунаведеното, само она со лукот не би имала храброст да го испробам, а диетата ми изгледа ептен екстремна, ама може и да се решам кога ќе одлучам дека да имам чисто лице ми е поважно од тоа да јадам чоколада секој ден :). Еве го:


     
  17. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Пред две лета се исфрлав и незнам што беше проблемот...Знам дека не беше хормонски зошто бев за тоа на лекар.Исподавав пари по секакви креми и ништо не ми помагаше.Се изнервирав еден ден,испофрлив се тоа кремите и почнав само здраво да се исхранувам и да пијам цинк.За многу кратко време ми се оправи лицето!И сега иако ми е супер пак секој втор-трет месеци си купувам цинк си пијам зошто е здраво општо и за имунитетот.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека не ми е од хормони...
    мислам од никаде зема лицево и летоска ми се изнафрли лом се напраи ;(
    А шо убо чисто лице имав..
    Сеа само го чепкам ама и го чистам и негувам и пак ништо...
    А не сум некоја ептен по сува храна што е и мекдоналси и то..
    Јадам понекад нормално али не онака ептен па да кажиш од мрсно дека е или од нездрава храна...
    Што да правам?
    викаш цинкот помага со лице?? а како го конзумираше?
     
  19. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    Мене лично ми помогна,а и пред да почнам да пиам тоа имав слушнато дека е ок и имам читано,мн се напнав тоа лето...Цинк ќе си купиш од аптека,таблетки се,внатре има околу 60ина мислам и се пијат по една на ден.Цената е од 300-400 ама се исплати дека за два месеца да пиеш ке имаш и кога ќе купуваш гледај да биде од Natural Wealth викаат дека по квалитетни биле.Избегнувај мрсотии,јади повеќе чиста варена или печена храна и салатки,не пржотини :)
    Мене исто приметував дека и од сонцето ми се влошуваше лицето ама сега дека го нема...нема гајле.А летно време на лицето обавезно нај јак фактор 50ка ставам и така... :) применувај ги советиве мислам дека стварно ќе ти помогнат,а за секој случај иди и на лекар да видиш дали е хормонско нешто.Се додека не провериш неможеш да бидеш сигурна.Јас бар си проверив и помирна глава после,да знам што да превземам...
     
  20. viku

    viku Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Пробајте со хомеопатија! Ако сте заинтересирани можам да ви дадам повеќе информации!