1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

 1. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.732
  Допаѓања:
  17.880
  Пол:
  Женски
  Кажете ми дали некој знае да ми каже како да ја одложам менструацијата на неколку дена или недела освен со посета на гинеколог и совет од него?Слушнав нешто со јадење лимони или пиење витамин ц ама не сум сигурна...кажете нешто ако знаете
   
 2. anab

  anab Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  55
  edna drugarka piese nekoi tableti ne mi teknuva sega kako se vikaa no gi ima vo sekoja apteka slobodno prasaj.koga ke prestanes da gi pies ke ti dojde vednas naredniot den pozdrav
   
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  не сум сигурна дека со храна се одложува циклус :x со таблети да може. ги има во секоја аптека, хормонски се, што значи секако ти треба рецепта од матичен гинеколог.
   
 4. zoki-poki

  zoki-poki Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  370
  Виц:
  Оглас во весник „Лечам од менструација! Гаранција 9 месеци!“
  :lol: :rofl: :D
   
 5. eli.vaga89

  eli.vaga89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  Ме интересира дали некој знае некој начин како да се пролонгира менструацијата за неколку дена. Јас имам обилна менструација, а треба да одиме на екскурзија и баш на тој ден треба да ми биде 2-3 ден :doh: . Дали постои некој начин да ја пролонгирам менструацијата барем за 3-4 дена да помине екскурзијата а потоа најнормално да добијам??? :^)
  Ве молам за совет :worried:
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  Постојат таблети за тоа, но мислам дека се штетни. Најдобро да се посоветуваш со гинеколог или пак прашај во аптека. А можеш на ексурзија и да користиш тампон така подобро ќе поминеш ;)
   
  На eli.vaga89 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eli.vaga89

  eli.vaga89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  хахах па не мора толку да ме критикувате не е за тоа работата, финтата е што не прашувам за мене туку за една друга личност на која многу и значи да оди на таа екскурзија на раат, а нема никаква врска со секс.
  А и сигурно нема такви работи да правам на еднодневна екскурзија, а плус поголемиот дел од денот се поминува во автобус.
   
 8. eli.vaga89

  eli.vaga89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  Нема да одат во Охрид туку во Струмица на Колешинските водопади.
  Како и да е фала на помошта, многу ми се најдоа вашите совети :| со исклучок на К.I.M. :)
   
 9. vesna23

  vesna23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  81
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  Јас мислам дека таблетките не се штетни , само треба да се посоветуваш со фармацевт тој / таа кој ке ти ги предложи. Во моментот не можам да ти кажам со сигурност ама мислам дека се викат Primulot - Nor ама не сум сигурна. Поздравце се надевам дека ке ти помогнат овие информации ;) :lol:
   
 10. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  http://www.bayerhealthcare.rs/bayer-pro ... t-nor.html

  ...чисто да си прочиташ. Истите се продаваат и во аптеките во Мкд...
   
 11. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Како да ја пролонгирам менструацијата за неколку дена?

  Јас кога пијам аналгин секогаш ми касни.
   
 12. Bise

  Bise Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  Апчињата се викаат Primalut Nor. Јас ги пиев кога одев на одмор а требаше да ми дојди... Инаку не одат без рецепта, така да мора да одиш на гинеколог. И дај веќе еднаш информирајте се малку, па срамота е млади девојки да зборувате такви глупости како јадење лимони и пиење витамин Ц... боже мили!!
   
  На septemberinparis му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Јас имам мака со ова секогаш. Ми доаѓа секој први или близу тие денови и ужасно се нервирам... За Нова Година јас имам добиено и за први мај имам. Треба да си набавам од тие апчиња, ако ништо друго барем терминот на "доаѓање" ќе го поместам.
   
 14. machorka

  machorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  58
  Да, тоа се тие апчиња за одложување на менструацијата, само ме збуни ова дека само на рецепта одат,јас ги земав без рецепт, не ми правеа никаков проблем,додуша тоа беше пред 2-3 години,сега може се сменети работите
   
 15. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  22.463
  Пол:
  Женски
  „Примолут Нор“ се викаат и да, може да се најдат и без рецепта. ;)
   
 16. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.732
  Допаѓања:
  17.880
  Пол:
  Женски
  А како се пијат?пред да добиеш пиеш,па кога ќе престанеш одма добиваш или како?Ај која знае нека пише.И ако може цена отприлика.Ви благодарам(ме интересира,дечко ми го гледам еднаш до два пати годишно,а баш тогаш имам добиено,па не е фер)
   
 17. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  30
  контрацептивни апЧинја се,се пијат по Шема ,цел месец ,да некои одат без рецепт но се хормонски и се појавуваат нус ефекти и мора да се направат некои испитуванја т.е мораШ на гениколог :worried:
   
 18. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  22.463
  Пол:
  Женски
  Не се пијат по шема.

  Мислам дека се пијат 2 пати дневно, наутро и навечер, односно на 12 часа.
  Отприлика почнуваат да се пијат 10 до 7 дена пред предвидениот термин на добивање мензис.
  А за цена, мислам дека не беа поскапи од 250 денари (не ми текнува точна цена). :)
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.732
  Допаѓања:
  17.880
  Пол:
  Женски
  Се пијат толку порано?И тоа значи дека месецот воопшто нема да добиеш или кога ќе престанеш одма или после одреден период се добива?
   
 20. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.332
  Допаѓања:
  22.463
  Пол:
  Женски
  Откако ќе престанат да се пијат се добива веднаш после 2-3 дена.

  Најубаво прашај си во аптека, ама ако добро ме држи меморијата мислам дека сепак 10 до 7 дена најкасно пред добивање мора да почнат да се пијат. :)