Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Не е точно дека се контрацепциски и не се пијат по шема, ниту пак цел месец.
  Се пијат два-три дена пред да добиеш до два дена пред да сакаш да добиеш, ама да се внимава не подолго од 10 дена.Значи ако ете Офи треба да добие на 1ви, ги пие отприлика од 27, ако прекине на 3ти, ќе добие на 5ти или 6ти.
   
 2. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.621
  Допаѓања:
  12.166
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам пиено имав менструални проблеми уште првиот пат кога ми дојде значи тоа беше пред 9 години :) мислам дека беа 10 апчиња не сум сигурна баш како што објасни Фемина90 мислам дека така е откако ги прекинав ми дојде по 2-3 дена. ;)
   
 3. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Фала ти Фемина за одогворов,а сигурно одат без рецепта?И ако знаеш отприлика колку се би ти била благодарна да ми кажеш
   
 4. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Некаде бараат рецепт, некаде не.Значи прашај во повеќе аптеки, а се околу 280, 300 најмногу ;)
   
 5. majazzz

  majazzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Значи вака...Сакам да купам таблети за одложување на на менструацијата ама во аптека ми рекоа дека треба прво да одам на гинеколог...не сум била на гинеколог никогаш... сакав да прашам дали прегледите се наплаќаат или се без пари? и колку чинат овие таблети? благодарам..
   
 6. StefiNikola

  StefiNikola Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  55
  преглед кај гинеколог не се наплаќа
   
 7. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Апчињата за одолжување на менструацијата се штетни(барем мене така ми кажа стручен лекар) и можеле да донесат до некое пореметување,затоа не ви ги препорачувам да ги пиете ;)
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Баш ја прашав докторката и ми рече дека може 1 до 2 пати во годината да се користат, така не се штетни, и она самата ми рече дека ги користи. А штетни се ако се зземаат почесто од тоа. Инаку вистина делуваат, и јас ги пиев сега на одмор кога бев.
   
 9. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  570
  Да, постојат апчиња за одложување на менструацијата ама имам слушнато дека не се здрави баш :worried: . Инаку една другарка ги користеше и одма кога ги прекига да ги пие, после тоа доби веднаш ;)
   
 10. Balint

  Balint Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  леле колку боли после пред да добиеееш :( јас сум ги пиела, и сто пати се покаав :worried:
   
 11. Saxobeat

  Saxobeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  99
  Менструација на одморрр...

  Здраво феминки.... пред некој ден го договоривме датумот за одмор али јас ке сум со менструација па дали има некои апчиња за одложување на менструалниот циклус и дали се штетни .... Ви благодарам однапред :hai:
   
 12. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Менструација на одморрр...

  Moжеш да земеш апчиња за одложување-во консултација со лекар,тие треба да ги пиеш точно на време да не закасниш ниту порано,знам така правеше мајка ми ама џабе пак и доаѓаше :lol: Затоа најубаво истрпи два три дена ,за на плажа земи си тампони...тоа е -женска природа :(
   
 13. nadicabrzilova

  nadicabrzilova Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Менструација на одморрр...

  Постојат апчиња кои се и тоа многу ефикасни со сепак за пред тоа консултирај се со доктор бидејки ако не ги зимаш правилно или поради нешто не смееш да ги земам можат да бидат штетни по твоето здравје :)
   
 14. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Менструација на одморрр...

  Доколку ти трае 3-4 дена незнам, мислам дека нема потреба, сепак секое апче кое што ќе го конзумираш е штетно, неможе да не е, па сепак нема да пукнеме ако не влеземе во вода 3 дена... Плус и можеш со тампони, и гајле немаш... Јас бидејќи мразама тампони, и секогаш, буквално и сум добивала на одмор, поради промена на клима, таков ми е организмот а ми трае 4-5 дена, првите 2 дена не влагам, зошто обилно ми тече, а од 3тиот ден, ке ставам нова улошка и влагам во вода, фино си се забавувам и ќе се договорам со мајка ми/другарка(зависи со кој сум на одмор), кога ќе видат дека излагам да ми го донесат одма пешкирот... Ке се завиткам и директива по кабините да сменам купачи и улошка... Па ништо не биднало до сега страшно :D
   
 15. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Менструација на одморрр...

  јас како човек од струка (медицина) да ти дадам совет...ако тооолку многу ти смета тоа што ке добиеш на одмор , отиди на гинеколог ке ти дадат таблети и се ке биде супер. не е штетно за тоа што тие таблети инаку се употребуваат и како контрацепција, значи има жени девојки што ги пијат со години, земи си рецептче и уживкај си во одморот :lol:
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Тампонот ти е помалку ризичен од хормонските апчиња.
  Ништо не губиш ,а добиваш многу :)
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  А ако му се заарни на некој пак да го посети докторот :rofl:

  Инаку,менструацијата се одложува со апчиња ( имам читано дека може и до година да се одложува , ако се лажам,ве молам коригирајте ме ,да не живеам во заблуда :lol: ).

  Нус ефекти - пореметување на времетраење на циклус, продолжено крварење ,засилени контракции на матката = болки ,па се до најнесаканата додуша и најретка - изостанок на циклус.

  Најдобро да се консултираш со гинеколог.
   
 18. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  33
  Јас имам пиено за да одложам менструација апчиња за контрацепција и немав никакви проблеми и доколку имам потреба би пиела пак. Е сега се случувало да имам кафен исцедок (малце) во меѓувреме, ама ништо што секојдневната влошка не може да го впие.
   
 19. unique-m

  unique-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2


  1 година?? No way!
   
 20. Asterion

  Asterion Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  5.617
  Сакам да ги земам овие апчиња пред да одам на одмор , пошо не сакам цел одмор со тоа да се занимавам. Мене секогаш ми трае малку подолго, па ако ми дојде како што треба на време цела недела од одморот ќе изгубам и ќе неможам ни море да видам ни нишо. |(
  Е сега најпрво помислив на тампони, па ај викам да пробам да користам да не одам на одмор па таму тазе да почнам да ги користам и неможам. Дека не сум имала односи и некако неможам да го наместам, ќе влезе до пола и потоа ме боли, страв ми е на сила да го бутам. :worried:
  Сега сериозно размислувам за овие апчиња но малку ме плаши тоа што се на хормонска база, а со хормони играчка нема, страв ми е после нешо да не ми се поремети и да има некој последици.Веќе прочитав дека се ефикасни и имаат ефект ако се испијат на време. Па дај некој што ги користил апчињата претходно од искуство да ми каже дали се штетни ? И дали би требало да ги пијам цел одмор за да не ми дојде ? :^)