1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Не е точно дека се контрацепциски и не се пијат по шема, ниту пак цел месец.
    Се пијат два-три дена пред да добиеш до два дена пред да сакаш да добиеш, ама да се внимава не подолго од 10 дена.Значи ако ете Офи треба да добие на 1ви, ги пие отприлика од 27, ако прекине на 3ти, ќе добие на 5ти или 6ти.
     
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам пиено имав менструални проблеми уште првиот пат кога ми дојде значи тоа беше пред 9 години :) мислам дека беа 10 апчиња не сум сигурна баш како што објасни Фемина90 мислам дека така е откако ги прекинав ми дојде по 2-3 дена. ;)
     
  3. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Фала ти Фемина за одогворов,а сигурно одат без рецепта?И ако знаеш отприлика колку се би ти била благодарна да ми кажеш
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Некаде бараат рецепт, некаде не.Значи прашај во повеќе аптеки, а се околу 280, 300 најмногу ;)
     
  5. majazzz

    majazzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Значи вака...Сакам да купам таблети за одложување на на менструацијата ама во аптека ми рекоа дека треба прво да одам на гинеколог...не сум била на гинеколог никогаш... сакав да прашам дали прегледите се наплаќаат или се без пари? и колку чинат овие таблети? благодарам..
     
  6. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    преглед кај гинеколог не се наплаќа
     
  7. brunete

    brunete Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    39
    Апчињата за одолжување на менструацијата се штетни(барем мене така ми кажа стручен лекар) и можеле да донесат до некое пореметување,затоа не ви ги препорачувам да ги пиете ;)
     
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Баш ја прашав докторката и ми рече дека може 1 до 2 пати во годината да се користат, така не се штетни, и она самата ми рече дека ги користи. А штетни се ако се зземаат почесто од тоа. Инаку вистина делуваат, и јас ги пиев сега на одмор кога бев.
     
  9. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Да, постојат апчиња за одложување на менструацијата ама имам слушнато дека не се здрави баш :worried: . Инаку една другарка ги користеше и одма кога ги прекига да ги пие, после тоа доби веднаш ;)
     
  10. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    леле колку боли после пред да добиеееш :( јас сум ги пиела, и сто пати се покаав :worried:
     
  11. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Менструација на одморрр...

    Здраво феминки.... пред некој ден го договоривме датумот за одмор али јас ке сум со менструација па дали има некои апчиња за одложување на менструалниот циклус и дали се штетни .... Ви благодарам однапред :hai:
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Менструација на одморрр...

    Moжеш да земеш апчиња за одложување-во консултација со лекар,тие треба да ги пиеш точно на време да не закасниш ниту порано,знам така правеше мајка ми ама џабе пак и доаѓаше :lol: Затоа најубаво истрпи два три дена ,за на плажа земи си тампони...тоа е -женска природа :(
     
  13. nadicabrzilova

    nadicabrzilova Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Менструација на одморрр...

    Постојат апчиња кои се и тоа многу ефикасни со сепак за пред тоа консултирај се со доктор бидејки ако не ги зимаш правилно или поради нешто не смееш да ги земам можат да бидат штетни по твоето здравје :)
     
  14. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Менструација на одморрр...

    Доколку ти трае 3-4 дена незнам, мислам дека нема потреба, сепак секое апче кое што ќе го конзумираш е штетно, неможе да не е, па сепак нема да пукнеме ако не влеземе во вода 3 дена... Плус и можеш со тампони, и гајле немаш... Јас бидејќи мразама тампони, и секогаш, буквално и сум добивала на одмор, поради промена на клима, таков ми е организмот а ми трае 4-5 дена, првите 2 дена не влагам, зошто обилно ми тече, а од 3тиот ден, ке ставам нова улошка и влагам во вода, фино си се забавувам и ќе се договорам со мајка ми/другарка(зависи со кој сум на одмор), кога ќе видат дека излагам да ми го донесат одма пешкирот... Ке се завиткам и директива по кабините да сменам купачи и улошка... Па ништо не биднало до сега страшно :D
     
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Менструација на одморрр...

    јас како човек од струка (медицина) да ти дадам совет...ако тооолку многу ти смета тоа што ке добиеш на одмор , отиди на гинеколог ке ти дадат таблети и се ке биде супер. не е штетно за тоа што тие таблети инаку се употребуваат и како контрацепција, значи има жени девојки што ги пијат со години, земи си рецептче и уживкај си во одморот :lol:
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Тампонот ти е помалку ризичен од хормонските апчиња.
    Ништо не губиш ,а добиваш многу :)
     
  17. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    А ако му се заарни на некој пак да го посети докторот :rofl:

    Инаку,менструацијата се одложува со апчиња ( имам читано дека може и до година да се одложува , ако се лажам,ве молам коригирајте ме ,да не живеам во заблуда :lol: ).

    Нус ефекти - пореметување на времетраење на циклус, продолжено крварење ,засилени контракции на матката = болки ,па се до најнесаканата додуша и најретка - изостанок на циклус.

    Најдобро да се консултираш со гинеколог.
     
  18. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Јас имам пиено за да одложам менструација апчиња за контрацепција и немав никакви проблеми и доколку имам потреба би пиела пак. Е сега се случувало да имам кафен исцедок (малце) во меѓувреме, ама ништо што секојдневната влошка не може да го впие.
     
  19. unique-m

    unique-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2


    1 година?? No way!
     
  20. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Сакам да ги земам овие апчиња пред да одам на одмор , пошо не сакам цел одмор со тоа да се занимавам. Мене секогаш ми трае малку подолго, па ако ми дојде како што треба на време цела недела од одморот ќе изгубам и ќе неможам ни море да видам ни нишо. |(
    Е сега најпрво помислив на тампони, па ај викам да пробам да користам да не одам на одмор па таму тазе да почнам да ги користам и неможам. Дека не сум имала односи и некако неможам да го наместам, ќе влезе до пола и потоа ме боли, страв ми е на сила да го бутам. :worried:
    Сега сериозно размислувам за овие апчиња но малку ме плаши тоа што се на хормонска база, а со хормони играчка нема, страв ми е после нешо да не ми се поремети и да има некој последици.Веќе прочитав дека се ефикасни и имаат ефект ако се испијат на време. Па дај некој што ги користил апчињата претходно од искуство да ми каже дали се штетни ? И дали би требало да ги пијам цел одмор за да не ми дојде ? :^)