Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

 1. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  33
  За тоа дали се штетни или не не е мое да коментирам, ипак има многу поделени мислења околу оваа тема и твое е да одлучиш кое ќе го застапуваш. Што се однесува до пиењето, ДА треба да ги пиеш секој ден додека си на одмор односно до денот кога сакаш да добиеш.
   
 2. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  121
  Јас сакав да ги пијам таблетите ама не можев...засто докторката ми кажа дека треба да поцнес да ги пиес една недела пред денот кога треба да добиес ,да ги пиес цело време додека не сакас да добиес....ги преписува доктор па веројатно не се стетни засто ги користеа и мн мои другарки...па немаат никакви стетни последици
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Каква недела, во самото упатството си пишува 2-3 дена пред добивање, јас и ден пред добвиање сум ги пиела па дејствувале.Зашто недела, само повеќе хормони да внесуваш :fubar:
   
 4. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  121
  epa taka mi kaza ona i zatoa ne gi zemav zasto trebase da dobijam za den dva...a da znaev ke gi zemev zasto bev na odmor i morav so tamponi da se zamaram tri dena :/
   
 5. MissAnn

  MissAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Витамин Ц - апчиња, јас пијам и ми се одложува навистина. Исто и една другарка сега додека беше на одмор пиеше и добила кога се врати дома. :)
  Ем по природно, ем нема несакани последици како што може да има со апчињата специјално наменети за вакви работи.
   
 6. sara.kiss

  sara.kiss Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  0
  Менструација на одмор.

  Девојки ве молам помагајтее...
  На 21 идеме на одмор 10 дена. а мене треба да ми дојде менструација на 25...ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ ШТО МОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ ??
   
 7. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Менструација на одмор.

  Па или да не се бањаш или тампон.
   
 8. sara.kiss

  sara.kiss Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  0
  Tamnpon neli e stetno za 14 godisno devojce ? :worried:
  nekoi vikaat deka so vitamin c ?
  mozno li e ?
  [mod-kirilica:368vuflk][/mod-kirilica:368vuflk]
   
 9. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  не можам да разберам ..ако со витамин ц ???????
  и да штетно е , ѕидот на вагината е нежен на 14 години пред 18 не е препорачливо никако
   
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.798
  Пол:
  Женски
  Оди во аптека ќе му кажеш на фармацевтот дека сакаш да ја одложиш ќе ти даде едни апчиња мислам ќе треба неколку дена да ги пиеш и ќе ти се одложи дури по неколку недели ќе добиеш :)
   
 11. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  сара, тампони користат девојки/зени кои веке имале сексуални односи
  би требало некој повозрасен (мајка, баба)да прашаш да ти го објасни убаво ова
   
 12. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  цитајки ве навистина не мозам да ве разберам феминки
  одлозување на менстроацијата :^)
  да се клукам со таблети за да ми дојде подоцна од предвиденото, бог да чува и да брани
  ви казал некој дека се тоа се ХОРМОНИ :!: и дека тоа е како БОМБА да му внесуваш безпотребно на организмот |(
  ај малку распрашајте се на гинеколог што значи тоа да земаш на своја рака(или со рецепт од гинеколог таблети за одлозување на мензисот) па да видите што ке ви казе :fubar:
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Токму многу гинеколози ќе ти објаснат дека не е страшно ако е до два пати годишно и ако е се во ред со здравјето.
  Многу нормално дека не сакаш да имаш добиено кога си на одмор или имаш важен настан, свадба или било што.Особено девојки со обилни крварења :)
   
 14. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  има случаеви каде се даваат оправдано , и гинеколозите самите ги даваат !! јасно е дека за одложување на циклус е стварно беспотребно пиење на хормони но......не е и тоооолку многу нешто страшно. за потсетување има девоки кои имаат цисти и ред други проблеми и ги пијат со години така да не е тоа нешто тоооооолку страчно али сепак да се зема САМО СО ПРЕПОРАКА ОД ГИНЕКОЛОГ!!!!!!!
   
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  што е повазно нечија венчавка или твоето З Д Р А В Ј Е :^)
  незнам за тебе но Н И К О Г А Ш не би го труела со хормони организмот со хормони(од кои кога-тогаш ке имам последици :!: ) па колку и да имам обилни крварења :tmi:
   
 16. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  само кажи НЕ ДАЈ БОЖЕ
  ако имасш потреба и те како ке го труеш(циста на јајници, ин витро и слично) затоа никогаш не вели никогаш
   
 17. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  имам цисти на јајници, па сепак не ми текнало на такви таблети и да барам од матичниот гинеколог да ми препише, и да во право не дај бозе, како што се вели плукни си во пазувата
   
 18. sara.kiss

  sara.kiss Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  0
  мајка ми ми вели дека не мора да се капам..Но јас неможма да издржам да не влезам во вода мак рашто само 3 дена имам крварење.
  А може ли да се влезе во вода со менструациа?
  а апчиња несакам да пијам..затоа што многу лујге кажуваат дека се штетни..
  вејке ако помага со ВтиАмМин ц тогаш суУпер би било..
   
 19. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.754
  какво труење со хормони без потреба, ако имаш некој свадба, нешто има тампони, а за на одмор малку шкакливо е, не знам што би правела лично јас, не сум била во таква ситуација...

  девојче, во вода капи се ако ти е мерак, ама тампони не користиш, ако можеш да замислиш да пуштиш крв и да ги навлечеш ајкулите во вода, тогаш ок :rofl:
   
 20. v.bechkam

  v.bechkam Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Ќе одиш на консултација со Гениколог и ке ти даде апчиња кои ги пиеш 2 пати на ден и во зависнот од тоа колку дена ке ги пиеш толку дена ти се одложува менструацијата :)