Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

 1. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Можеш слободно да се бањаш ако ти немаш проблеми, стомак да те боли или преобилно крварење. Јас како помала добив на одмор и не се бањав првиот ден затоа што ме болеше стомак. Избањај се ама носи си во ташна гакички со улошка, па пресоблечи се. После облечи ги пак купачите, стави на гакичките нова улошка и готово. Малце е напорно и досадно ама тоа е :D Нема зошто да не си се бањаш :)
  И да, Girl.23 во вода не тече менструацијата, или барем со мн намален интензитет :)
   
 2. sara.kiss

  sara.kiss Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  0
  Ви благодарам за одговорите.
  А дали може да се спречи со пиење на витамин Ц ?
   
 3. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Нормално дека не може, тоа се глупости. Со редовно примање на витамин ц може да се поднамали крварењето на време на менструација, ама да се одложи не.
   
 4. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  цистите не ти се во фаза во која треба хормони , ако треба да пиеш гинекологот нема да те праша дали сакаш или ти да му бараш , едноставно ке мораш :( дај боже никогаш да не ти требаат :*
   
 5. unique-s

  unique-s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  9

  Колку ја излажа! Ако не знаете не тропајте без везе!!

  Прво тие апчиња треба да ги препорача гинеколог зашто се хормони а не бомбончиња!
  Второ треба на точно време пред добивање да се почнат со пиење
  И не- не одложуваат до неколку недели. 15ина дена макс. *искуство*
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  добро бе вие помалечките феминки
  разговарате ли со вашите мајки, баби дома?
  тие најдобро ке ви објаснат се во врска за циклусот и за таблетите кои се користат за одлозување на циклусот (кои се хормони, и се препишуваат од гинеколог) :!:

  цистите не ти се во фаза во која треба хормони , ако треба да пиеш гинекологот нема да те праша дали сакаш или ти да му бараш , едноставно ке мораш :( дај боже никогаш да не ти требаат :*[/quot

  ако не дај бозе дојде до тоа , ке барам второ мислење :)
   
 7. sara.kiss

  sara.kiss Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  0
  Значи несакам да одам на гинеколог, несакам да користам разни ШТЕТНИ таблети и тд. но САКАМ да ја одложам менструацијата на некој по сложен начин. АКО СЕ МОЖЕ КАЖЕТЕ АКО НЕ ОКЕИИ..
   
 8. ti.amo

  ti.amo Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Сите прашуваат за одложување на менструацијата но дали некој знае како предвреме мозе да се добие? :lol:
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Замоли го Дедо Мраз да ти ја исполни желбата :party:


  (Пред 21 ден не може, ако не сакаш да се труеш со некои лекови и пореметиш хормони)
   
 10. vanessa.k

  vanessa.k Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  15
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  првата година добивав на секоја втора недела ама после се стабилизира..кај секој е различно
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Абе тоа е нормално само во првите години, а не и понатаму. А зошто да добиеш предвреме кога можеш да направиш да добиеш подоцна ти мења нешто?
   
 12. ti.amo

  ti.amo Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали мозже да добијам предвреме менструација


  Дали само хормонски таблети можат да ја одложат или може и на некој природен начин..
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Можеш да ја одложиш само со употреба на апчиња, незнам точно како се викаат затоа што не сум ги користела. Но задолжително треба да се консултираш со гинеколог.
   
 14. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.875
  Допаѓања:
  5.269
  Пол:
  Женски
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Предвреме да,ако си под стрес,нервози одреден период пред да добиеш..преладена,настината плус додатно.(Чисто од искуство ти кажувам)

  Можеш пред време да добиеш,сето ова влијае.Кај секој различно уствари.. :?:

  А за тие апчињата не ти препорачувам.Али како сакаш.
   
 15. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  15.573
  Пол:
  Женски
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Мислам дека ја разбрав типкава. Сака да се секса за Нова Година - тоа е проблемот. :D

  А освен хормонски апчиња, друго нема.
  Остај си ја менструацијата, подобро да си дојде на време отколку да ја пореметиш па после да не знаеш на што си.
   
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  На природен начин потешко само со хормонски апчиња и ти предлагам да ти ги препише гиниколок. Не се толку штетни еве јас моментално ги пијам зошто треба да ми дојде пред Нова Година, а баш тој период ќе патувам надвор од државата. Ако немаш некоја вистинска причина воопшто не ги ни пиј.
   
 17. ti.amo

  ti.amo Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Дали мозже да добијам предвреме менструација


  И јас патувам за нова година затоа прашав... сакам пред нова година да добиам, да помине и да не ја мислам :lol:
   
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Е кога пред Нова Година евего веќе 29-ти е, а кога поправило треба да ти дојде?
   
 19. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  833
  Дали мозже да добијам предвреме менструација

  Само со консултација на гинеколог. Генерално, не е препорачливо.
   
 20. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.108
  Допаѓања:
  7.910
  Пол:
  Женски
  Пошо е постара тема, да прашам јас дали некој има понова информација... :)

  Дали во поскоро време сте купувале апчиња за одложување, како се викаат, колку пари се, треба ли рецепта... Ајде идат одмори, може некоја феминка баш сега ги пие, па да сподели со нас како-што е :)