1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За да стави тампон треба да е скината.
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    А да не знае некој како да направам пред време да ми дојде менстуацијата?Ако нема апчиња,што сигурно нема како што се шмука лимон за да се намали течењето за степен,да не има нешто што би направило пред време да ми протече или глупости зборам:^)
     
  3. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @jloves без навреда, ама глупости зборуваш. Нема шанси да ти дојде пред време, апчињата функционираат на тој начин што, ја пореметуваат работата на половиот систем со одложување, ги бунат хормоните, ако може така подобро да доловам.

    Или пробај нервирај се многу, некои девојки добиваат пред време кога имаат стресен период, но кај некои се јавува и доцнење, дури и прескокнување на менструацијата за тој циклус.
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ама и двете тропате глупости. Какви совети и даваш на 13 годишно девојче. Прва работа таа самата нема никаде да купи апчиња за пореметување на циклусот ( одложување ) без рецепта,а за рецепта треба гинеколог, а за да оди на гинеколог треба да оди со мајка и.
    Втора работа нервоза за дете не се препорачува, зашто создава стрес, има разлика од девојки до девојче. Она сеуште е дете.
    Тампон се користи само во случај ако не е невина, веројатно нема у гз да го стави тампонот. Боже сачувај што се не ќе прочитам.
    Значи нема никаков начин, ти можеш да си прави пресметки кога ќе ти дојде, но никогаш не можеш да бидеш сигурна дека баш тогаш тој ден ќе ти дојде бидејќи има многу фактори кои зависат од тоа.
     
  5. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @buba4e89 кога ќе прочитам глупаво прашање добивам инспирација за уште поглупав одговор. Само сум ги заборавила ретардираните и иронични смајлиња, моја грешка.

    И поправка, јас не ја советував ништо, само појаснив каков е ефектот од таквите апчиња.

    Што да правиме, младината е каде- каде понапредна, што се прави интернетот, да се чудиш. Јас на мои 13 години воопшто не бев заинтересирана за мојот циклус, само сакав да ми заврши што побрзо. Не ни знаев тогаш дека постои такви опција за одложување на истата.
     
  6. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Искрено мене во ситуацијава ме загрижува дека постојат мајки без став по ова прашање и дека ти би можела некако да ја убедиш од мислењата на Трпана и Петкана од некој си форум.
    Девојче па кои сме ние да ти даваме одговор на едно такво прашање и да те поддржуваме за вакви работи? Твоето здравје се става под знак прашалник, не нашето. Имаш родител што одговара за тебе, родител што треба да знае како функционираат тие апчиња и што би пореметиле. Родител што треба да знае да стави на кантар колку вреди некоја работа и до каде треба да се оди. А и во случај да не е сигурна тогаш нека се консултуира со медицинско лице или фармацевт, па таму ќе добие соодветен одговор.
    Лично јас се надевам дека овие апчиња се даваат со рецепт за вака некој утре да не се стави во ситуација да ги пие поради светлото фустанче што ќе го носи на полуматурата, а воедно се надевам и дека не постои гинеколог што ова ќе го одобри од било какви причини кога ќе се земе во предвид твојата возраст и фактот дека скоро си започнала со редовни и правилни циклуси во екот на твојот пубертет и развој.

    За крај само имам да додадам дека шансите да ти пробие улошката се минимални, скоро и невозможно е. Толку жени секој ден ги користат, да не беа соодветно решение ќе се измислеше некое ново, поефикасно. Сигурно можеш и ти да најдеш некоја соодветна за твоите потреби и да ја прицврстиш со хулахопки или дупли гаќи кога и онака ти е широко фустанчето. Нема да се осеќаш толку неудобно колку што си замислила.
    Верувам дека не си свесна за тоа дека овие апчиња не се рамно на Аналгин, ианку не би прашувала вакви работи.
    Колку ние и да гледаме на ова дека е никаков проблем и дека не вреди да се дискутира, нормално дека тебе ќе ти се гледа како нешто што е од огромно значење и тоа ништо не може да го смени, но барем нека те води тоа дека ништо не е поважно од твоето здравје, па за што и да станува збор во иднина.
     
    На kjukli, Derby, karak и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    тампони можат да се користат од прва менструација. Постојат тие мини кои се мали, лесно се стават и нема да го оштетат химен!

    и ете прочитај малку, ама не е точно дека ќе изгуби невиност со тампон!
    Не се фрлај одма пред време.

    Друго, девојче спомна дека во разговор со мајка ќе одлучи што ќе прават, во врска и со апчиња, па се надевам дека мајката е доволно разумна за да знае што прави, додека девојчето само бара аргументи како да си ја убеди мајката.
     
    Последна измена: 28 мај 2015
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ти многу сигурна дека нема да оштетат химен. Вака од искуство или ?
    Секој организам е различен неможеш да знаеш.
     
  9. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Боже боже,немам 13,фала на мислење сепак :hai:
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Тампоните се направени така да може да ги користат невини девојки! Нема ниедна да бута тампонот до недоглед и против сила да се повреди. Тампонот треба да влезе лесно.
    И не е она запечатена со химен па сега со прст ќе изгуби невиност. По твоја логика толку е запечатена па не знам од кој отвор и крвта и излегува? :^)
    Друго, за време на менструација хименот (кој во случајот нема ни да го допре) е многу поеластичен.
    Трето, по тебе невини девојки не треба ни на гинеколошки преглед да одат бидејќи ете може гинекологот ќе ги скине со спекулум?
    И да, користам тампони уште оддамна, искрено не се сеќавам дали ги користев кога бев невина или не, ама моите од блиско семејство, помладите знам дека користеа.
    Сепак тоа е едно од можните решенија, она ќе си одлучи. Форум затоа служи, јас ниту ја наговарам ниту терам, ниту сум и мајка.

    Еве може и тебе ќе ти користи видео.



    И бубаче, за твоето добро , те замолувам да научиш да комуницираш со почит, не ко дивјак, ќе ти треба во животот верувај. Дури и кога ќе си сто посто во право, да не зборувам за вакви ситуации кога настапуваш со твоите лаички претпоставки ко од ракав.
     
    Последна измена: 28 мај 2015
  11. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Јaс рaзгoвaрaв пoвтoрнo сo мaјкa ми и тaa ми рече декa не смеaм ни дa пoмислaм дa земaм aпчињa, бидејќи се рaбoтелo зa здрaвје и бидејќи биле мнoгу штетни.Тaкa дa или ке си стaвaм тaмпoн или сo влoшкa ке бидaм.Сепaк ви блaгoдaрaм мнoгу зa oдгoвoрите :)
     
    Последна измена: 28 мај 2015
    На Giovanna и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Derby душо во право е мајка ти, стависи влошка и менувај ја редовно вечерта, и не се замарај. Јас се сеќавам и матура и апсолвентска сум поминала со циклус и тоа обилен ,па ништо страшно, нека не ти се таму мислите и уживај!
     
    На kjukli и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  13. Derby

    Derby Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Инaку oд сaбaјлевo кoгa стaнaв имaм еднa мoзoлкa, a истo тaкa и исцедoкoт ми е згoлемен.Oбичнo oвие рaбoти ми се јaвувaaт еднa неделa пред дa дoбијaм,пa aкo ми дoјде вo текoт нa oвaa неделa дo пoлумaтурaтa мoжеби и ке ми зaврши или ке ми биде 5-6 ден пa тaкa дa не е стрaшнo,бидејќи имaм oбилнo крвaрење сaмo нa 2 ден.8-|
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ах јас мислам од видеа и нет не се учи.
    Фала на советот мислам дека треба ти да си го примениш,бидејќи гледам одново едуцирање во живо ќе ти треба.Сфаќање како што ти одговара мислам дека е твојот проблем на кој би требало да поработиш бидејќи за твое добро се работи.Научи дека си на форум.Поздрав.
     
  15. Dior Lady

    Dior Lady Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, имам едно прашање..... Од кога ке ги испиете апчињата, следниот месец во доаѓа на старото или на новиот датум ??? Јас имав редовна манструација, минатиот месец ја поместив со прималут нор, ми дојде а овој месец ми касни дали сега треба на новото дато да ми дојде како што ја поместив ?? кое е вашето искусво ? ??
     
  16. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дали за да купиш вакви апчиња мора да имсш рецепта или ги даваат и без рецепта и како се движат цените?
     
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е точно, но имам инфо дека можеш да ја одложиш со апчиња витамин Ц. Наводно, треба да земеш повеќе од нив. Не сум го пробала ова така да не можам со сигурност да тврдам.
     
  18. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Значи ова е генерално мислење,не се однесувана поединечно изјавени ставови или мислења тука (да не ме фатите за очи после)

    Навистина е неверојатно дека некои луѓе,тинејџери или деца,ќе се подлегнат себе си на најневеројатни третмани или непроверени апчиња,сами за да одложат циклус поради летовање или осење на базен со другарките.

    овакви прашања не се за на форум да се делат совети,треба да ср побара мислење од доктор или гинеколог.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anadimitrova14

    anadimitrova14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    7
    Вака по 2 недели ќе одам на одмот,а баш тоа време треба да ми дојде па сакам да го одложам месечнот циклус,но ми е страв да пијам хормонални апчиња.Дали има апчиња што немаат многу хормони,како се пијат и дали се штетни и дали имаат несакани дејствија.ве молам да ми кажете искуства и мислења позз :*
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.196
    Пол:
    Женски
    primoluteNor, јас ги имам пиено, немав никаков несакан ефект, се пијат на 12те часа по 1, мах 10 дена, нз дали одат без рецепт