Како да ја одложам менструацијата?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од jarec6, 11 септември 2010.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.910
  Допаѓања:
  16.351
  Друштво, нема зошто да барате начини да ја одложите менструацијата за време на одмор. Ако немате болки земете тампон, аплицирајте го внатре и уживајте. Во овој период од месецот шансите се зголемени за габични инфекции, меѓутоа не е страшно. Одете во подлабоко каде водата е почиста и тоа е тоа, нема голема филозофија.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  10.745
  Пол:
  Женски
  Нема потреба да бидеш сексуално активна за да можеш да користиш тампон.
  Тампон може да користи било која девојка која има менструација.
   
 3. (:strawberry:)

  (:strawberry:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  805
  Фала ви многуу на сите ❤
   
 4. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.772
  Допаѓања:
  13.517
  Пол:
  Женски
  Не е точно (facepalm) дај бе не пишувајте вакви работи некоја девојка ќе си помисли стварно и ќе напика тампон
   
  На (:strawberry:) му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  10.745
  Пол:
  Женски
  Како не е точно? Дај ми научна студија или гинеколог кој вели дека не може да користи. Ме интересира баш како тоа ти мислиш дека не може, и зошто не може.
  Постојат различни големини на тампони - исто како и кај влошките, има мини, нормал, супер. Нема од што да се плашите, памукче од 3 цм нема да ви наштети.
  Хименот може, но и не значи дека ќе се оштети - зависи од вашата анатомија на вагината. Патем хименот може да се оштети и од вежбање, јавање коњ, и мастурбација. Тој не мора да биде знак на невиност. :)
   
  Последна измена: 5 август 2019
  На Alisa22, Srckata28, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.772
  Допаѓања:
  13.517
  Пол:
  Женски
  Немам што да ти давам научни студии и да ти докажувам. Било што да се внесе во вагината може да го повреди хименот и не се препорачува да се користи кај невини девојки не е сигурно
   
 7. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  10.745
  Пол:
  Женски
  https://kidshealth.org/en/teens/use-tampon.html
  @(:strawberry:) еве ти, прочитај. Потоа одлучи си сама која е најсоодветна опција за тебе.
   
  На Alisa22, Srckata28 и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 8. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  7.464
  Пол:
  Женски
  Не е забрането ама не е ни препорачливо.
  На крај краева нека се консултира со доктор.
  И ништо страшно за девојката. На сите ни се случило да добиеме за време на одмор. На секоја плажа имаш кабина за пресоблекување, ќе тркнеш ќе ставиш влошка.
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.910
  Допаѓања:
  16.351
  Објективно нема шанси да го ,,повреди" хименот. Неговото свето височество, (најголемо женско проклетство).

  Но, дури и да е така, што ако? Ти е страв првиот дечко со кого ќе има сексуален однос да не му биде криво што неговата девојка сама си ја ,,одзела невиноста" а не тој алфа домино куртонот?

  Жена си бе, ЖЕ НА! Не дозволувај олку ниско да се спушташ со вакви размислувања, за твое и општо женско добро, те молам. :)
   
  Последна измена: 5 август 2019
  На ku4ence, Alisa22, piksooki и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.928
  Допаѓања:
  6.931
  Пол:
  Женски
  Јас сум не сум имала односи но имам користено тампон. Голема работа.

  Во Америка повеќе се користат тампони туку ли влошки, па девојчињата ако не веднаш, на 13-14 години почнуваат да носат тампони. Само во Македонија може да се смислуваат работи за ох, тој химен.

  Па знам девојче што на 15 години, ги носи тие супер тампони, огромните.

  Буквално нема врска, бањкајте си се во море.
   
  На Alisa22, piksooki, Oxymoron и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  949
  Допаѓања:
  4.778
  Пол:
  Женски
  Па не е баш така. Се сложувам дека треба да се избегнува користење на апчиња за одложување на циклус, ама поддржувам во случаи каде буквално нема избор. Има девојки со многу болни и обилни циклуси, каде влошка не ги спасува, а не тампон. Во тој случај нема избор, освен ако сака единствениот годишен одмор да го помине во соба.