1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дознавте дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.318
  Допаѓања:
  99.808
  Пол:
  Женски
  Дознав преку тест. Маж ми запнал ајде да купиме тест ке видиш дека си трудна , а јас со неверување купи али ке видиш дека не сум.. :lol: и он отиде во аптека земал 2 теста и викам ајде ке го правам. Го прочитав упатството и го оставив на маса и чекавме да поминат 2 минути. Само што се свртев видов 2 јасни линии на тестот. Не ми се веруваше мислев дека сонувам , а маж ми се радуваше неопишливо :D :D :D
   
  На EdnaDevojka21, Fatalnata и Naki-.-K им се допаѓа ова.
 2. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.713
  Кај мене нешто слично беше. Ми вели мм овој месец ќе останеш бремена (бидејки претходните неколку не се фати ). Го правев луда, како он знае дека сум пфффф не е можно тоа. Ама дека ме изнервира и плус ме јадеше душата, уште пред да ми задоцни си направив тест и се покажа слабо позитивен. Мм веќе беше заминат на работа, му се јавив и се радуваше ко мало дете. А дома кога си дојде-ех тоа беше друга веселба. :inlove:
   
  На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Исто како кај колешка ми Блонд и кај мене не се фаќаше неколку месеци, а ми каснело и по 15 дена, сега ми закасни 4 , направив тест и веднаш излегоа две јасни линии. Дечко ми уште не верува, додека не отидеме на гинеколог :)
   
 4. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  прекрасни моменти се надевами јас и мојот маж ке се радуваме така ние само си чекаме дури веке нема ни возбуда во чекањето
   
 5. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  не Чекај тоа доага спонтано и јас Чекав и на крај маж ми ми кажа немој да мислис на тоа ке дојде го послусав не мислев нон стоп на тоа мозе поминаа 2 и бевме на одмор во македонија на 10 август се вратив дома и 16 гледам ми касни и не верував ама пак земав тест и тоа е тоааааааааа сеа сум бремена 4 месеца :D ке биде и со тебе само немој стрес да имас позз
   
 6. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  јас би сакала да прашам дали е можно да сум останата ден-два веднаш после циклусот и после колку време може да се види дали сум бремена???ве молам за одговор ептен е скоро ама голема е желбата а чекањето "убива" :$
   
 7. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  mnogu mala e sansata ama ne se otkazuvaj od nadezta proveri si posle15 dena
   
 8. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Можно е , според мојот гинеколог јас сум забременила 4 дена по завршување на менструацијата, а јас мислев дека сум зачнала недела дена покасно. Иако не му верувам баш, ќе видиме понатака ;)
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.517
  Допаѓања:
  195.519
  Пол:
  Женски
  Ciribiribela, а зошто не побараш и друго мислење? И јас мислам дека е рано 4 дена после циклусот да забремениш, иако не е невозможно. Побарај некој поискусен гинеколог, па оди на преглед. Немаш што да изгубиш.
   
 10. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Да да, ќе одам обавезно, нема да останам само на едно мислење, иако не верувам дека е можно, таа ми рачуна 5 та недела од 4 ти кога сум добила,па не е можно тогаш да сум останала, по мои пресметки сум 4 та недела не 5 та
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.517
  Допаѓања:
  195.519
  Пол:
  Женски
  Ама така се пресметува. Тоа е гестациска недела, а не вистинската бременост. Според гинеколозите, односно пресметките што сега се користат, бременоста трае 40 гестациски недели т.е 10 месеци, и на тој начин се пресметува терминот.
  На првиот ден од последната менструација се додава 7, па уште 266 дена и се добива терминот. А 7 се додава за да се одреди кога отприлика си зачнала. Ако си добила на 4 октомври да речеме, плус 7 - тоа му доаѓа 11 - значи си зачнала некаде после 11 октомври, порано не верувам дека било. Ама ете, прашај си и друг гинеколог за да се осигураш, мислам дека и тој истото ќе ти го каже.
   
 12. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  sekogas se racuna od posledna menstruacija,se racunaat 40 nedeli ili ako go znaes tocniot den na zacnuvanjeto brois 38 nedeli i od prilika doagja isto.
   
 13. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Во некоја друга ситуација, нема ни да ми биде важно, ама сега тие 4 дена ми значат многу, за да знам дека сум зачнала после 14 ти, т.е после скенирањето . Ќе видам што ќе биде , чекам мислење од специјалисти.
   
 14. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Дали е можно на ехо да се види после една недела дали сум бремена???тековната недела ќе одам на гинеколог па се надевам дека ќе ме израдува :wasntme: !!!а и ти се надевам ќе го дознаеш тоа што сакаш ;)
   
 15. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Не може да се види на ехо за една недела, треба да поминат минимум две, а за сигурно прво направи тест, па после на ехо :) Јас сум 5 недели, па сепак е многу мало :)
   
 16. Fikretka

  Fikretka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
  Aма на гинеколог ќе одам на контрола задри терапијата што ја примав,не стриктно за да видам дали сум бремена онака реков може ќе ме израдува не знаев дека не може да се види после една недела,ми рече дека и за тест е рано па ќе чекам до наредната недела :worried: што да се прави :sweat:
   
 17. Beluvce84

  Beluvce84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  71
  леле јас не знам на сто сум!
  последна менструација имав на 19 октомври...плодни денови од кај 30 октомври до 3 ноември следев со тестови за овулација...денес ми бесе 24-25 ден од циклусот, а добивам на 28 дена..по некое правило требасе да правам тест кај 17-18 ноември но многу ме болеа брадавиците на градите и имав појацан исцедок а и имав дома тест...па реков првам и оп одма се појави една црвена линија, а по 4-5 ми и втора бледа, розово-бела линија.....го викнав маз ми му велам колку линии гледа вели две црвена и една бледа но сепак 2 иако втората слабо изразена....и не знам сто знаци тоа...па си велам по 4-5дена ке направам тест со прва мокраца на утро....уххххх
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 18. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.713
  Ајде белуфче се радувам за тебе... Најверојатно се работи за бременост (сепак уште рана, затоа имало бледа линија). Побарај ги моите постови, не се сеќавам во која тема имав постирано и слика од мојот тест со бледо розева втора линија...
   
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Белувче најверојатно се работи за бременост, чим имало втора линија.... Ајде издржи неколку дена и направи тест па извести не. :*
   
 20. sweetrose

  sweetrose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  За бенефитите на скенерот постојат доста расправии во повеќето земји. Некои групи го покренале прашањето на приватноста. Но многу луѓе веруваат дека овие уреди претставуваат ризик по здравјето.

  Скенерите, всушност испуштаат мала доза на радијација, што во текот на времето според некои научници може да предизвика рак.

  Соединетите Американски Држави заедно со Британија, Данска, Франција и Италија, објавиле план за поставување на скенерите за цело тело на аеродромите.

  Покрај загриженоста за приватноста, се е поголема расправата за можниот ризик за добивање на рак поради зрачење со скенерите.

  Меѓутоа судејќи според мислењето на стручњаците, ризикот е премногу мал. Зрачењето со технологија на таканаречените повратни сигнали е 2000 пати помало од рентгенското снимање на белите дробови и 200.000 пати помало од KT скенерот.

  Вкупното време на изложеност е околу 8-15 секунди, а нивото на радијација е многу мало затоа што зрачењето кое се користи не поминува низ телото. Тоа е многу мала доза која се одбива назад и потоа зрачењето од телото всушност се детектира и се добива слика.

  Поедини истражувачи наведуваат дека за многу африкански земји кои се сиромашни е многу тешко да ги купат и инсталираат овие скапи машини. Дури и доколку богатите земји ги подаруваат овие скенери и понатаму би било дискутабилно прашањето за здравјето. Ризикот за изложување на зрачење би можело да биде поголемо во земјите во развој каде одржувањето и ракувањето би можело да биде комплицирано.

  Онаму каде се работи со такви скенери, се прават редовни контроли со цел да се обезбеди нивото на зрачење во задоволителни и дозволени граници. Тоа е мошне важно, бидејќи секогаш постои можност нешто да се сврти наопаку кај скенерите и тие да започнат да емитираат поголемо зрачење. Со цел тоа да се одбегне, мораме периодично да ги проверуваме скенерите – објаснува Махеш, професор по радиологија на универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор.

  Иако многу стручнаци изразуваат уверување дека изложувањето на зрачење од скенерите за целото тело не претставува ризик за развој на рак, некои апелираат на внимателност. Доктор Дејвид Бренер од универзитетот Колумбија во Њу Јорк е еден од нив.

  “Децата се мошне чувствителни за разлика од возрасните во однос на зрачењето, а ембрионот во развој и фетусот се едни од најосетливите”- вели Бренер.

  Стручњаците велат дека се потребни дополнителни студии.

  Автор: За Здравје
  Категории: Радиологија Тагови : радијација скенер фетус ембрион