1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дознавте дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

  1. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Бремена си Белувче, колку што можам да видам... ајде, направи уште еден тест, ќе видиш дека поизразена ќе биде ;)

    Инаку, sweetrose, не се работи за обично скенирање... работава е што ciribiribela морала да прими интравенски радиоактивно средство за да се видат одредени работи во бубрезите. А тоа радиоактивно средство се чисти од организмот после 24-48 часа, зависно од дозата и од видот на средството кое било употребено. А колкаво влијание ќе има, тоа веројатно може искусен радиолог да каже.
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Едноставно со тест за бременост и потоа гинекологот ми потврди.

    Честито Белувце бремена си 100% ;)
     
  4. lanaa

    lanaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво,јас сум нова на форумов и сакам да ве прасам несто ако може да ми помогнете.не можам да останам бремена 4 години бидејки имам полицистични јајници и сега пијам метформин,и пред два дена имав розеникаво кафеав исцедок тоа ми се појави после една недела откако имавме со мажот ми односи и траеше само два дена.не знам дали се работи за бременост или за нешто друго,ако знаете нешто пишете ми,поздрав
     
  5. swet-roses

    swet-roses Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    ЗДРАВО и јас сум нова на форумот и сакам да прашам ако може некој да ми каже дали има шанси да сум останата бремена и покрај тоа со имав добиено овај месец ама менструацијата ми бесе некако оскуддна слаббо крварев и тоа само вториот ден а и имав невообичаено јаки болки првиот ден кога ми дојде. Правев тест но беше негативен, можеби е усте рано па затоа бесе само со една црта. А скоро има една година откако очајно се обидуваме да ја видиме втората црта на тестот па макар и бледа да е! поздрав до сите :(
     
  6. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Има случаи кога жената си добива, а сепак е трудна. Јас мислам дека барем тестот треба да е позитивен, можно е менструацијата да ти е поинаква од други причини. Затоа ако се сомневаш во било што оиди си на гинеколог за посигурно.Ти посакувам среќа да испаднат две цртки :*
     
    На swet-roses му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    kaj mene bese intereso jas napraviv test 2 dena pred ocekuvanata menstruacija....trebase da ne dobijam na 16 noemvri, a test pravev na 14 noevmri i se pojavija 2 crti, makar sto ednata bese bleda sepak ja imase....za da go napravam toj test porano pricina bese bolkata vo bradavicite golemata nervoza i zamorot toj den
     
    На swet-roses му/ѝ се допаѓа ова.
  8. swet-roses

    swet-roses Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    незнам веке со да правам. веке ме фака некоја паника и нервоза со кај и да правам муабет сите ми викат опусти се биди стрплива ке биде ама не било толу лесно. Лесное на други да делиш совети ама кога ке ти дојде на глава е друга приказна. секој месец истата приказна цекам па дури и тест си купам ај си велам да бидам спремна во случај ако ми закасни и така секој нареден месец ново разочарување. не било така лесно да забремениш. ам тоа е живот иде понатаму и мара дда продолжиме да се бориме и да чекаме кога ке дојде вистинскиот момент. :$



    а колу време се обидуваше да забремениш??????
     
  9. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    pa prv pat probavme sega pred dva meseci vo septemvri i neusno, vtor pat vo oktomvri i op BINGO ostanav bremena...znaci na vtor pat
     
  10. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    треба да се опуштиш и никако станување одма после водењето љубов ќе си отспиеш,и никако нон стоп на тоа да мислеш води љубов затоа што сакаш,а не да правиш дете,и јас порано само а тоа мислев,леле кога како што,и после не ја ни мислев се ослободив па викам како е Бог никој не е ,кога тој ќе сака тогаш,не кога ние сакаме и така се се случи,само верба во Бога и се ќе биде добро :*
     
  11. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    ова со забременувањето е ствар на психа
    снајка ми и братучед ми се обидуваа 2-3 години. буквално со нап и со купување секој месец тестови и со сметање денови и секунди, овулација и сл. на крај се откажаа и решија да почнат да размислуваат за ин витро или некоја друга алтернатива
    и што се случи?
    два три месеци од кога престанаа да имаат секс ради правење бебе снајката забремени
    психата е чудна работа
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. swet-roses

    swet-roses Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    проблемот со зачнувањето кај жените кај кои се е во ред а неможат да забременат навистина е во психата. јас имам братучетка која четири години не можеше да остане бремена а се беше во ред и со неа и со маж и сто се не проба во тие четири години кај се не отиде кај што слушнеше секаде одеше и сите и велеа нема никаков проблем ке биде а таа никако не мозеше да забремени и на крај зема закажа во Систина за вештачко оплодување и и рекоа дека за месец дена ке и се јават за да ја викнат и таа токму во тој месец додека чекаше си остана бремена. колку само беше срекна кога и кажаа цел ден плачеше од радост не и беше верно дека тоа и се случува. зато драги феминки кои сакате што поскоро да забремените опуштете се и верувајте дека кога најмалку очекувате ке се израдувате :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На bebaa и sweet.woman им се допаѓа ова.
  13. swansy

    swansy Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    кога дознавте дали сте бремени и како

    Девојки прочитав многу на интернет околу откривањето на рана бременост па ме интересира кога и како вие дознавте дека сте бремени.. ( тест за бременост, доцнење на менструација... гинеколог)
     
  14. swansy

    swansy Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    и дали некоја од вас не знаела дека е бремена односно дали имала можеби крварења ... и дали може тестот за бременост да ми биде негативен а да сум веќе месец дена бремена?
     
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Swansy пак ке ти речам отиди на преглед не како за проверка за бременост ами за бактериолошки тестови и ке му рече! На докторот да те види и на вагинално ехо ако си сигурно ке се види.така ке се опуштиш од таа неизвесност.а за тестовиве стварно направи си ги.чисто да знаеш дека нема никаква бактерија.што може да попречи или наштети на бебето ако постои или што ке постои дајБоже наскоро
     
  16. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Тестовите за бременост можат да бидат лажно негативни но не и лажно позитивни.Крварењето е можно во рана бременост и е знак за запретувачки абортус и затоа е најдобро да отидеш на гин. кој ќе ти даде прогестеронска терапија за подршка на бременоста и прекин на крварењето.Ако ти касни 1 месец плодот веќе ќе биде видлив на ехо и точно ќе знаеш на што си.Времево кое го поминуваш во неизвесност е важно за бебето од аспект на проверка на брисеви, утврдување на срцева акција кај бебето, примена на фолна киселина за правилен развој на нервниот систем на бебето...Можеби пушиш,јадеш,пиеш нешто што не е дозволено во бременоста.Не дозволувај да те гризе совеста 9 месеци дека нешто си згрешила.Не си скратувај ни еден месец од 9 во блажена состојба- уживај :fubar:
     
  17. alexae

    alexae Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    девојки ми треба одговор.... во понеделник имам закажано преглед на гинеколог. последен однос имав на 28 ноември. дали ако сум бремена тоа ќе биде видливо на ехо?
     
  18. gordost

    gordost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    sigurno ke se vidi
     
  19. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ехеее не да се види туку и мајчина книшка одма ке ти отворат.. :)
    Шала на страна, ако од тогаш немаш добиено и со истаната бремена ке се види секако.
     
  20. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Вчера напишав во погрешна тема па би ви била благодарна доколку ме советувате како да постапам и што да очекувам, затоа што целата сум збунета.Во прилог е прашањето од вчера во погрешната тема.