1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дознавте дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Доколку си при крај со тезата и ти останало само да ја одбраниш, со дечкото врската ви е сосема во ред, заедно сте подолго, се познавате, убаво ви е заедно, разговарате веќе за свадба, сакате да сте заедно понатаму, во план ви е да се земете :) не гледам никаков проблем зашто да не го родиш детето, доколку самата информација дека си бремена те израдувала и тебе, а и него.
    Што ќе биде понатаму... откако ќе го родиш, веројатно не ќе можеш веднаш да почнеш да бараш работа, да работиш, единствено тоа е негативната страна на ова. но, пак ретко кој веднаш откако завршил факултет почнал да работи, затоа ако тоа сакаш не се плаши воопшто се останато ќе дојде само по себе, пак и не знам зашто родителите би биле против :)
    Моја другарка забремени за време на студиите. Си се омажи, си го роди детето, роди и уште едно за сето ова време, заврши со сите нас и факултетот и мастер... работи во моментот. ;)
     
  2. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Кај мене и двете бремености беа со сакање,планирани,така да едвај чекав да ми задоцни и одма правев тест :lol:
     
  3. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    девојки нова сум во форумов имам едно прашање до вас. последна менструација имав на 2 јуни, на 14 и 18 ден од почетокот на менструацијата имав незаштитен однос во кој дечко ми тврди дека не свршил целосно во мене и дека нема причина за паника. но некако не ми е сигурен искрено 5 месеци сум во таа врска, месец дена имаме односи. дали е можно да сум забременила. ве молам за совет. многу се плашам при крај сум со студиите, планирам да продолжувам а за свадба не ни мислам .....
     
  4. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    А ти да му кажеш на дечко ти да не живее во заблуда, дека и со нецелосно :lol: свршување може да се забремени, зависно од среќата на неговите сперматозоидчиња и дека има место за паника, ако веќе паничите за тоа. Затоа направи со тест за бременост, земи си од аптека Sure check, можеш да тестираш во било кое време од денот, но нај добро би ти било со првата утринска урина, прочитај го упатството, резултатот е точен ако е после 5-тата минута нај доцна до 10-тата минута.
    Нема целосно, не целосно, или свршил и не свршил.

    Прашање - Како дознавте дека сте бремени?
    Одговор - Па ми кажаа женските од фемина форумот :rofl:

    Шала на страна, прашањево е малку чудно. Како можам да дознаам? Или од тест или од преглед кај гинеколог, тест од крв или слично медицинско испитување.
    Постои варијанта да ти каже и гатачка, да ти видат на тарот карти, на кафе, јогурт или пудинг.
     
    На okcenzi и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    Дознав кога отидов на гинеколог пред некој ден, но за жал соопштено ми беше „ бидена сте бремена, но имате спонтан абортус “ :( не ни знаев дека ќе станам мајка, а дознав само дека го изгубив бебенцето ;(
     
  6. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    ne taguvaj znam deka e mnooooogu tesko, bidi hraba i se kje bide vo red,ke imas i mnogu ubavi momenti i ke si bides majka, :'( jas se trudam ama nemozam da zatrudnam :'(
     
  7. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    прееееемногу е тешко ;( ајде, Господ е со нас па се надевам и двете ќе се радуваме за скоро! Ти посакувам многу среќа и исполнување на целта! :inlove:
     
  8. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас кога го видов првиот позитивен тест, не можев да поверувам, мислев дека ми се причинува. Почнав да се препотувам и да ме фаќа паника како страв како да треба да одам на приемен испит а не сум доволно спремна :D
    Почнав да се радувам тек откако докторот ми потврди дека ќе имам бебе, до тогаш само се чудев со неверување.
     
  9. femina.emili

    femina.emili Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Мене ми каснеше 10 дена и наместо тест отидов директно на гинеколог, си викам што и да е, да си проверам и си дојдив дома со плачки ;( :D ;( :D ама солзи радосници беа.. туку не ми е јасно како ја рачунат бременоста односно која недела си.. еднаш ми кажува медицински од последна менструација послем ми вика вистински е зачнато... сварно не ми е јасно.. сеа 5та сум или 7ма хахаха

    срце не се секирај, ќе бидне, не за џабе постарите ни викаат чувајте се деца.. а ние не сме ич послушни.. лудуваме ептен, ајде ќе биде срцка ќе бидиш мајка на 5 ангелчиња, веруваме :* :angel:
     
  10. lepoti4ka1

    lepoti4ka1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    jas seuste nesum doznala za toa...utre planiram da odam na ginikolog bidejki ovoj mesec nemam dobieno a pravev 3 testa i site mi pokazaa po 2 crti.......:D ARIANNA ne se sekiraj ima uste vreme ke bide:*
     
  11. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Dajboze i ginekologot da go potvrdi istoto sto i testovite :) jas doznav minatata nedela deka sum bremena prvo si napraviv test, a potoa drugiot den vednas i na ginekolog i sega si sum presrekna za toa i se nadevam se ke bidi vo red ponatamu :rofl:
    femina emili i mene taka mi rece ginekologot 5 a spored mene7 nedela tamu kratat po dve nedeli spored ovulacijata nekako :D

    [mod-kirilica:v4tplirm][/mod-kirilica:v4tplirm]
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ај да си ја кажам јас мојата приказна како дознав :)
    во мај месец ми каснеше речиси десетина дена, купив тест излезе негативен и ај си викам ке одам на лекар да видам што е работата. одам кај матичната таа ме виде на ехо и ми вели а имаш циста???? и добро ми вели дојди за една недела ако не ти дојди до тогаш ке видиме шо ке правиме...јас си одам од кај неа и си викам ај ке си купам јас пак тест и идење дома го направив тестот и се покажа втората линија :rofl:
    си мислев дека халуцинирам едвај чекав да дојди мажето да му го покажам тестот ;)
    за два-три дена бев кај друга докторка и таа ми ја потврди бременоста , бев некаде 3-4 недела :rofl:
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    За оние кои се бунат во која недела се: бременоста се смета од првиот ден на последната менструација, што значи тогаш почнува првата гестациска недела, иако реално, бебето не е тогаш зачнато, туку најрано две недели подоцна.
    Ама, вака е полесно за следење на параметрите кои треба да бидат показател за развојот на плодот - дали оди како што треба или не. Кај оние со нередовна менструација (што доцни по подолго време), мислам дека има некои остапки во пресметувањето.
    Вака сметана, бременоста трае 40 г.н. односно 10 месеци :)
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас дознав преку тест за бременост. Ми доцнеше околу 7,8 дена, но бидејќи ми е нередовна менструацијата си велам ај ќе почекам уште некој ден иако во себе веќе знаев дека се случило, но сепак почекав и зедов тест и одма се покажа втората црта за неполна минута и бев мн.среќна, го чекав мм да си дојде дома и му кажав трудна сум и тој почна да ме бакнува и се израдува и потоа почекав некоја недела за да ми потврдат на гинеколог и штом отидов и ме виде на ехо ми кажа која недела сум и се тоа по ред :)
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас уште од првиот преглед на гинеколог ми кажа дека сум 1 недела назад според ехото и така си е на секој преглед кога одам така си кажува и бебето си расте според тие недели, не според последна менструација и јас така си рачунам, ете на тикерот ми е ставена според последна менс.но јас си рачунам 1 недела назад за поточно.
     
  16. Mother86

    Mother86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Направив тест за бременост.. :)
     
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас дознав преку тест. Ама толку бев сигурна дека ќе биде позитивен (иако не ми доцнеше значително) што немав некаква спектакуларна реакција која видов 2 црти :D . Викам: етеее 2 црти, знаев, тоа е тоа :) Го оставив тестот, измив раце, па сетирав камера на мобилниот и искочив од купатило да му кажам на мм. Леле која добра снимка е тоа :)))) Инаку не знаеше ни дека сум купила тест, ниту дека ми касни малку :D
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Јас дознав дека сум бремена дури во 3-ти месец. Последен пат добив во јануари 2011. Бидејќи во февруари не добив, отидов кај мојот тогашен гинеколог. Таа ми рече дека имам циста на десниот јајник и да почекам уште една недела за да добијам. Ако не добијам да дојдам да ми препише апчиња. Бидејќи и тогаш не добив, отидов кај неа и ми препиша апчиња Primolut Nor. Откако ги испив апчињата требаше да добијам после 3 дена. Кога не добив (беше недела) бев 90% сигурна дека сум бремена. Одлучив наредниот ден да правам тест за бременост. Ноќта станав од спиење и повратив. Тогаш бев 100% сигурна дека сум бремена. Наредниот ден направив тест за бременост и видов 2 цртички.
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ми доцнеше 8/9 дена, и направив тест. Така дознав :)
     
    На martinuska му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Дознав уште пред датумот кога требаше да (не)добијам...Не бев стрплива па направив тест кој излезе позитивен,потоа направив уште два и тие беа позитивни :lol:
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.