1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како дознавте дека сте бремени?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.573
    @okcenzi девојко ме расплака ;(
     
    На H.VAGA и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Окцензи со среќа нека ти е бременоста и нека ти е со лесно :D
     
    На Acka22 и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. BELUGA1986

    BELUGA1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Немаше ич магија во моето дознавање ;) Бев ИФВ и точно на 16от ден појдов на проверка на крв, дента го менуваа системот и добив негативен/позитивен резултат и двете стоеа на листот. Јас и мм не ни прокоментиравме, се погледнавме чудно, и правец кај докторот, тој уште позбунет се јавува некаде прашува и вели со среќа. Јас го прашав сигурен е и ако навистина е позитивен може ли од друго нешто да покаже, и он таков во прашалници, па може и доколку имаш канцер, но таа опција кај тебе е исклучена. Јас и мм искачаме гз преку глава и онака со поглед бебе сега нема да имаме. Цела недела ни збор, јас дома цистење генералка, шетање и на работа си отидов. Дојде денот за првото ехо и мм ми вели ќе одиме, јас онаква, а за што??? И некако отидовме касневме пола саат и ме гледа он на ехо и ми вика леле знаев близнаци се................
     
    На Melinda85, okcenzi, Fatalnata и 2 други им се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Ниту кај мене немаше нешто посебно на 14 ден од инсеминација направивме тест преку крв, кога го зедов резултатот гледам позитивен и цела почнав да се треесам не знам ни јас од што, мм ме гушна со насолзени очи и отидовме веднаш кај докторот. После тоа дома направив уште два домашни теста даја видам таа фамозна втора цртка и толку беше. Тестовите си ги чувам уште да ме потсеќаат на тие убави денови.
     
    На V.odolija, zalosna, Lotus-14 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Baby Baby

    Baby Baby Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Преку тест за бременост и воопшто не ми се веруваше па направив уште три и сите позитивни па накрај решив да одам на гинеколог и тој ми потврди и потоа се знае солзи и возбуда
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Preku test i samo si rekov-Ajde sea..
    u stilu, ajde da isterame ovoj pat hahha

    abe jas bog da chuva bev. stanavme so mm za na rab ama i dvajcata na ratna noga od vecherta. mi ideshe da go zakolam. on otide jas ne. se javiv da kazam deka ne odam i pochnav muabet so drugarka koja samo shto se porodila a jas vrska nemav. i togash mi svetna!!! zadnji put koga sakav da go koljam maz mi beshe pred da doznaam deka sum bremena prviot pat. trk u apteka! ama pusto ne mi kasni ima ushte 3-4 dena. abe daj ja da si proveram pa kje vidime. shornuvam, nema nishto. bataliv. se vrakjam posle pola saat da shornam pak zashto mochav kako luda. koga go gledam bleda crtka. ups. mu kazav na mm i dogovorot beshe ako sabajle pokaze na utrinska se javuvam na rab da kazam deka zimam odmor i produzuem so spienje. stanav sabajleto so teshki muki, napraviv test, bleda no pojaka. aj na zdravje. koga si legnav do nego samo prasha-ne odish? ne. i chmaevme pravejki se deka ke spieme. tolku od spienjeto :))
    P. S. ova beshe za vo temana shto sme napraile prvo ama po greshka ovde ispadna.
     
    Последна измена од модератор: 4 април 2017
    На Leanne, Lolipop23, l.e.o.n.a 31.07 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Ајде дa пишaм кaкo беше втoриoт пaт.
    Се нaближувaше 50 ден oд циклус a не ми дoaѓa, нa бременoст не ни пoмислувaв, јaснo ми беше дaденo дo знaење декa прирoднo не мoжaм, бaшкa еден oднoс нa 33 ден oд циклус мa немa шaнси. Пaк глупине хoрмoни. Мaж ми и мaјкa ми ме терaaт дa нaпрaвaм тест, јaс викaм oвие ствaрнo зaбегaле кaкoв тест. Си минувa време не дoaѓa, јaс ги шпaртaм скoпските улици секoј ден нaтoвaренa сo пo не знaм кoлку килa, тaжнa зaштo пaк ми се пoремети циклусoт.
    14 декември беше, влегoв вo џaмбo лaмпиoни дa купaм, ми нaдoјде тaгa уште еднa нoвa гoдинa сaмa. Нa излегувaње пoјдoв дo aптекa дa купaм лекoви и не знaм штo ме нaтерa зедoв и тест.
    Си дoјдoв дoмa не гo нaпрaвив oдмa.
    Сaбaјлетo стaнaв мнoгу рaнo зa вo веце ми текнa имaм тест зa прaвење. Oтидoв дo вц и викaм aј некa видaт декa немa ништo, дa не ми дoсaѓaaт. Кoгa гледaм две цртки, не ми се верувaше, oд кaде, кaкo. Искoчив нa прoзoр и викaв пo мм дa дoјде, aмa не ме чу. Седнaв кo здрвенa нa кревет и не мрдaв oд стрaв a тестoт дo мене. Пoсле некoе време дoјде и oн, му велaм , aбе oвa пoзитивнo е :) не мoжaм дa јa oпишaм рaдoстa вo негoвoте oчи. Oвa душиче вo мене ни е бoжји дaр, oнo е мoетo јунaче, се избoри сaмoтo дa дoјде, сегa се бoриме и двaјцaтa дa сме дoбри и дa рaснеме уште некoе време вo меше.:l:
     
    На BubbleBum94, moni.poni, Anexy и 18 други им се допаѓа ова.
  8. Ice&Fire

    Ice&Fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    88
    Јас направив два теста. Кога ми каснеше пет дена го направив првиот и беше слабо обоен. Кога го виде мажот ми имаше гушкање, бацување ехее. Јас па му велам чекај уште рано е, можи не е точен. По десет дена каснење го направив вториот тест и пак позитивен, овојпат јаки две цртки. Тогаш мажот ми ми рече- ако сакаш уште еден направи, ама јас уште од првиот тест знам дека таму внатре има нешто :). И по 15 дена каснење закажав кај матичната гинеколог. И денес бевме. И мажот ми го викна да влезе на прегледот да види, и кога му покажа едно внатре, малечко како зрно грашок, кај него видов солзички (ако не признава) :l:
    И сега, во недела ќе ги известиме нашите.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Дознав преку тест, три поточно. Имав досадна уринарна инфекција тој месец и редуциравме обиди за бебе дури да оздравам. Ми доцнеше 10тина дена и бев убедена дека е комбинација терапија-стрес-болест. Не правев тест по иницијатива на мм и мајка ми (неколку месеци по ред се разочарував). Веќе после 15тина дена ме фати паника да не е гиниколошка причина што не ми доаѓа. Убедена дека е циста или нешто пострашно, решив да направам тест да ја елиминирам таа можност. Купив фенси тест па си викам Џабе арчам пари за глупости, така ако се правело дете.. Го заборавив следното утро (не функционирам баш најдобро наутро) ама наредното ми текна. Мочам, се мијам, го гледам и не ми се верува. || Го разбудив мм и му го ставив пред нос :) Не ми се веруваше, па наредното утро направив уште два. Зјапав во сите три неколку минути, имав 6 цртки вкупно. Ги фрлив во наредниот момент и си закажав на гиниколог. Сега ми е жал што не си ги зачував за спомен :)
     
    На joy1 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    И јас дознав преку тест. Трбаше да ми дојде на 09.10 и тој истиот ден правев тест. Нешто ми беше чудно. Имав менструални болки кои вообичаено се зголемуваат пред да ми дојде, а сега ми ги снемуваше. Почнуваат и ги снемуваше.Нешто осеќав и како пеперутки во стомак ☺ Имав тест и го направив. Кај мене наместо контролната прво се обоја таа за бременост. Целата почнав да се тресам , да плачам да му се заблагодарувам на Бога.Потоа му се јавив на мм да си дојде. А пошто не си дојде за 5мин ми ѕвонев пак. Тој ме осети дека плакам и праша што е. Обично не навалувам каде е што го нема. Јас му велам одма дојди. Тој доаѓа и вели добар ли е татко ти (оти е повозрасен мисли му се слошило) . Јас само му кажав дека сум бремена , а тој исплашен од мојте солзи рече машала само и ме бакна. ☺Одма отидов до др да закажам термин и ми дадоа за 2недели ☺ Заедно бевме со мм и видовме една точка која чекаме да се роди за 2-3недели :inlove: После прегледот кажавме на домашните .Никој не веруваше со обзир дека бевме во брак 3години и велевме има уште време за бебе :$
     
    Последна измена: 26 јуни 2016
    На Ice&Fire, Lolipop23, Anaksunamoon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И двете бремености, бидејќи ми доцнеше преку тест за бременост. Со првото на велигден 7 Мај беше, со второто на 7ми Март
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    После два негативни тестови.Си купив sure check и си го спремав одвечерта за наутро а тај ден ми беше планиран да станеме порано да одеме да разгледувам невестински фустан....ѕвоне алармот а на мене ми се спие и го исклучив и викам си друг ден ќе одеме мм спеше уште не го ни слушна...мижам и ми текнува за тестот што го спремав изрипав набрзина го правам и оппп една цртка друга цртка не ми се веруваше гледам и одма го разбудив мм покажувајќи му го тестот после неколку месеци обидување ни се исполни желбата.Се спремавме и отидовме да разгледуваме фустан:?:ма каков фустан не ми беше до тоа така нешто безвезе се шетав си мислев само на тоа во мешето:inlove::angel::l:
     
    На Turna, lavica82, Milaаа991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    И јас преку тест. Имав сомнежи, но нели, никогаш не се знае. Првите два теста со бледа втора линија, а јас секако чекам прво скроз да се уверам. Така почекав уште неколку дена, па ја добив втората темна линија и така радост од една страна, од друга страна неверување...
     
  14. Blackgirl<3

    Blackgirl<3 Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site sakam da ve prasam deneska me oznaci malku inace treba da mi dojde na 24ti sega ovoj mesec deneska imase samo malku temno crveno i tolku eve cekam uste ama nema nisto dali moze da znaci zacnuvanje za bremenost ili ne??
     
  15. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    За првиот пат. Пробуваме неколку месеци со ред и ништо,за есента да фатиме корона и скроз да прекинеме со обиди бидејќи мене некако ми беше шубе додека да оздравиме двајцата. После Нова година не зафати период каде што чекавме операција на татко ми, други проблеми и нашите односи ептен проретчени, дури мислам еден/два дали имавме во цел месец. На денот на операцијата на татко ми ( заврши успешно, се е во ред сега), чекам јас да добијам, меѓутоа цел ден ништо. Направив тест и тој позитивен. За жал неуспешна бременост.

    Втор пат
    После некој месец паузиравме за во мај да заминеме на пат, опуштени, цела недела активни. Се враќаме и јас закажан ПАП тест на гинеколог, добивам информација дека имам фоликул спремен за пукање, буквално во следните неколку часа ќе настапи овулација. Повторно и вечерта и следните денови активни. После 10тина денови баш на Духовден, и 3-4 денови направив тест и испадна позитивен.
     
    На PoisonGirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.