1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до желба за учење?

Дискусија во 'Образование' започната од dondor4e, 30 јули 2010.

  1. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    Сигурно многу не учат со желба и што сакаат туку за подобра оценка,за себеси.И мене не ми се учи ама морам да мислам на својата иднина.
    Еве некои совети кои мислам дека ке ви помогнат.
    -не учете касно навечер.
    -кога ке научите и ке добиете добра оцена наградете се со нешто (јас така правам).
    -секогаш учете со исклучен компјутер,телефон и телевизор,тоа може само да ви го привлекува вниманието.
    И најважно нешто е да си поставите цел. :)
     
  2. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Јас не дека имам многу голема желба за учење но сепак учам и сум одлична, сепак на крајот на краиштата каде ќе најдеме работа со голема плата ако немаме факултет? :)
     
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Јас никогаш сум немала желба да учам! :lol:
    Ама сум се мотивирала навример вака:
    -Ако денес пример научам се до 4 ќе одам со другарки на кафе и ќе имам повеќе време за компјутер! ^_^
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bianca.M

    Bianca.M Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Леле ужаси прави.Почетокот на школска година почнав да учам,па ме фати една мрза..абе книга не фаќав по дома,цело време компјутер-телефон-телевизија..Едноставно немав никаква желба за учење професорката ми вика следен час ќе те испраша,а јас пак книга не фаќам незнам што ми стана ај дое распуст и си ветив дкеа ќе учам повеќе,ама еве денес 2 ден у школо пак без мотивација ми иде да се треснам од ѕид. >.<
     
  5. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Годинава не знам што ми стана, ама многу ми се учи!
    Некако сфатив дека за мое добро е и си зацртав цел која сакам да ја постигнам :)
    Можам да кажам дека и самата подобро се чувствувам кога ќе се потрудам повеќе за нешто.
    Така да феминки, поставете си цел и загрејте го столчето за да ја остварите! :*
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Јас само како демотиватор можам да се видам себеси! Желба никаква, 4 испити имам наредната недела, јас книга не фаќам, незнам што чекам искрено. Собрав некое 10 че минатата недела, наместо мотивација да ми е тоа, јас уште толку се опуштив ц ц ц... Нема спас за мене!
    Се друго ме занима само книгите не.
    Порано ме мотивираше, сумирање на оцени од индекс и пресметување просек, па калкулации ако по тоа добијам тоа, просекот ќе ми се покачи, па морам да учам, брзо! Сега ни тоа не помага...
     
  7. sarcheXD

    sarcheXD Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    УЧИЛИШТЕ,УЧЕЊЕ

    незнам што се случува со мене..Јас едноставно изгубив воља за учење.Пред некое време бев најдобрата ученичка,сите ме фалеа..А сега еден куп 4,а и некогаш по некоја 3.Јас пред тест ке научам се,ама кога ке го решавам ТАпа,и после вадам 2,3.Мислам на други работи,на него,одвај чекам да научам и да седнам на фб.Офф како да го надминам ова.Постојано сум под некои казни,поради оценки,неоправдани.Мама и тато секогаш ми викаат, ако учиш се ке ти купиме,секаде ќе одиш.Јас го посакувам тоа но неможам да го остварам.Како бе да го надминам ова? :( :( :( :envy:
     
  8. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
    Eve jas или имам кеф за учење или книга нејќам да видам.

    Да, на сабајле станвам рано едно нескафе и учам, ама за викенд незнајте колку имам мрза. Некогаш имам на воздух излезено или до кај другарка па си викам ајде после, ама пак џабее

    Ајде некоја мотивација :D
     
  9. young.lady

    young.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    ајде некоја мотивација :( Треба да учам историја,македонски :worried:
     
  10. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Секој човек е надарен за нешто, не може се' да му оди од рака и да го интересира. Јас мислам дека околу 75 % од средношколците и студентите учат колку да завршат факултет, а не да стекнат знаење, кое понатаму би го примениле. ТОА НЕ Е ВО РЕД! И кој може и кој не може се запишува на факултет без желба за улење..Но зошто?! Ако сакаш да бидеш некој и нешто во животот, треба да си поставиш цел и да имаш желба за учење. Без учење нема ништо! Секако, треба од општа култура да си знаеш основни работи, но за да влезеш подлабоко во теоријата на нештото треба да се потрудиш. И секој може а научи за една 2ка, ако не и за повеќе.
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Знаете како ќе седнете да учите?Замислете си дека ќе бидете чистачка во училиште,или ќе работите на каса во некое пропаднато дуќанче,ако не учите.Мислам дека е доволно.Искрено,ни јас немам желба за многу учење,но,од многу области сакам да дознавам нови работи.Знаењето е нешто најубаво луѓе..Никој нема да сака неписмени луѓе на работа.Јас си зацртав една многу битна цел,за на факултет,и затоа сега од средно ќе почнам уште повеќе да учам,иако до сега бев одлична ! :) Што ќе ви се случи ако изгубите едно излегување со друштвото,и наместо тоа да си ја научите новата лекција биологија?Ќе пропуштите многу?НЕ. Кој си учи во септември и октомври,во мај и јуни ќе си ужива ,па сеа вие видете . ;)

    -направив грешка со некои предмети во основно,не ги сакав,и ги учев само за оценка,и од тие 2-3 предмети сега ништо не памтам,и се каам. :x

    П.С-среќно од сптември :hai:
     
    На richgirl998 и dream.queen им се допаѓа ова.
  12. Tijankata

    Tijankata Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    ЗА МРЗЛИВЦИ
    Нема рецепт за желба за учење. Едниствено нешто што може да се направи е од сите предмети кои ти се дадени во текот на годината, да одбереш еден кој најмногу те интересира (или пак бе те интересирал) и само започни да го читаш учебникот, најважно е да не се тераш "е денес морам јас да учам" ако знаеш дека книга нема да фатиш. Кажувај си дека сакаш да знаеш нешто повеќе во врска со тој предмет и почни со читање на книгата. Јас верувам во тоа дека кога ќе се почне со читање, полесно е да се натераш да го научиш тоа што си го прочитал. Затоа фразата "морам да научам" замени ја со "морам да прочитам". А потоа за кратко време кога ќе ги погледнеш другите учебници ќе си помислиш “кога е толку лесно да се научи оваа лекција (по македоски јазик), зошто да не се потрудам да ја научам таа по хемија“.
     
  13. sweets

    sweets Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Он ми е единствена мотивација.Толку учел,секогаш се трудел и еве сега му е последна година.Сакам и јас да учам,да постигнам нешто,да станам некој и нешто.Сега ке бидам средно,а и ако сакам да бидам со него по цел ден (еднаш во неделата,сабота или недела) морам да учам.Ако не,треба да заборавам и на мојот сон во иднина и на него.
     
    На richgirl998 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Луѓе, во денешно време навистина треба учење.
    Не подучување, УЧЕЊЕ.
    А, за желба за учење, едноставно.
    Замислете си како ќе бидете опуштени на крај на година, знаејќи дека оцените ќе ви бидат одлични.
    Непроценливо е чувството, кога знаеш дека оцените ќе ти бидат одлични и не си ја тупиш главата.
    Замислете си дека ќе имате отворени многу врати и светла иднина (зборам за во странство) :)
    И дефенитивно, луѓето со факултети се почитувани. :)
    Од септември со нови сили! :*
     
    На richgirl998 и eliesaab им се допаѓа ова.
  15. agiagi

    agiagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    6
    Decki, dokolku ima nekoj od Elektro, dali kje moze da mi kazi kolku vreme denot posvetuva na ucenje za Septemvriskata sesija, bidejkji jas nemam voopsto volja da pocnam..
     
  16. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Jас искрено немам некоја желба за учење :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:
    (по далеку од мене да е ) амаа си учам иако сите мислат дека од книга не станвам,а учам 1 -2 саати дневно
    А ,ако сакаш да имаш желаба за учење мисли си дека ако учиш ке ги имаш сите 5 или 10(и понекое 4,3 или8,7) ,ама нема да имаш бадери од една до последнаа и со повисоки отценки ќе можиш полесно да си се запишиш негде дали средно или факултет твоја работа е то
     
  17. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
  18. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    Јас да си кажам дека во основно не се појавував во школо ако не научев, значи плачење дома еден збор или една дефиниција ако не знам, ровење отсабајле, за домашните да не зборуваме, беше катастрифа јас да не однесам домашна или пак да задоцнам, ако се случеше да задоцнам мајка ми ме водеше во школо а јас цела таква поцрвенета. Не учев голем дел од денот зашто брзо помнам ама се беше средено и одговорно завршено и тек тогаш одев да спијам ако не нема спиење по цел ноќ седев и сабајле спремна за на школо.
    Арно ама средно почна и јас по цел ден или на фејсбук или во кревет лежам и не можам да учам, фатам ли книга- паѓам во сон, кома.
    За моите родители беше страшно, јас која живот давав за школото стартував со четири двојки.
    Поминав одлична, ми се олади главата, но беше касно, се петки ни на сон не можев да имам.
    Годинава за мене беше една од најтешките, најмногу ме дрмаше пубертет, нова средина, секој ден плачење, психички бев истоштена од тие озборувања и глупости, секој ден пиев таблети и ској месец барм по 5-6 дена имаше период кога не можев да одам во школо, ме разболуваа децата, кај мене во школо е страшно, но се беше непознато и ново а јас каратерот си го сменив целосно, не остана ништо од старата ЈАС.
    Никогаш нема да го прежалам загубеното време и знаење во оваа година, никогаш нема да си го простам и целосно да го надминам...Бев многу разочарана од себе си и не искористив ниту најмал процент од својот потенцијал.
    Сега нема да бидам лишена ниту од излегувања, ниту од ништо а сепак сите ке бидат задоволни. Имам најдобри родители, никогаш не ми се развикаа, не ме казнија, не ми забранија да излезам а јас како им вратив, срам да ми е. Но ќе надокнадам за се.
    Сега си велам тргнувам со ладна глава, веќе купив тетратки, потпишав, средив соба, книги, исчистив, наредив алишта и психички се припремам за втори септември, сега сум јас од 8 одделение, која има надеж и желба и ке им го покажам на сите моето право лице, конечно, после една година ке видат нова личност -за нив, а моите ке ја видат старата, добра јас, на која се горди!
    Нема никому да кажувам, ке седнам, ке учам, ке се организирам добро и кога ке дојде време за родителски иако е втората година најтешка, мама и тато ке видат убава монотонија со сите 5!
    Ветувам пред себе и пред вас драги феминки, мора да успеам :) :*
     
    На kikkki и EloveB им се допаѓа ова.
  19. feminauser123

    feminauser123 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    Како да се мотивираме да учиме?

    Вака значи..
    Јас навистина се чувствувам паметна личност мислам дека сум способна да учам но од петто до осмо ич не не тераа ЗНАЧИ по ништо и имам изгубено многу материјал што сега во средно прва година ми е многу потешко и почнав да вадам кецови двојки а до осмо бев одлична.. Татко ми е најпротив слаби оценки и се ми купува и ми овозможува така што да ме мотивира да учам јас пробувам се трудам но не ме биваат физика математика хемија тоа воопшто значи и до осмо дека наставниците не ни предаваа добро.. Од друга страна пак дека живеам подалеку од градот немам многу можности да испаѓам и ремето го губам дома и по цел ден досадно ми е па и книга да си тутнам покрај себе... ужас...А од трета страна пак коа и да седнам викам ај да прочитам некоја книга оти вчера прв пат у живот се зачленив у библиотека а многу имав мерак и си земав книга и таман да седнам да читам (пошо имаме у клас една нонстоп шо чита и тоа ме мотивираше пошо тоа читање и даде од секоја област знаења).. и сеа таман да седнам одма ми текнуе колку слаби оценки имам колку ги разочарувам сите колку лошо и глупо ми е.. каков глуп пубертет и другарки послабо имам СЕ МИ ПРЕТСТАВУВА ПРОБЛЕМ да почнам да се мотивирам да учам....СЕ СЕ СЕ... а сакам многу.. барем да ги направам родителите горди пошо имам навистина добри родители..постојат другарки кои нишо не им даваат дома а учат и сваќаат а јас па ко за беља мислам дека е безкорисно да учам и онака не памтам многу секакви трауми имам ..и сум се разочарувала почесто од наставници и се .. и коа и да се обидам да раскажам пред нив се бунам заборавам буквално се... ГАЈЛЕ МИ Е АКО ИМА ВАКВА ТЕМА ПОШО СЕ ОТЕПАВ БАРАЈКИ...барем ми олесни... а и вратете ми барем да знам не ми се олеснило за џабе..
     
  20. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Мене ова неверојатно многу ми помага и ми надава мотивација и желба за учење.На Tumblr во полето Search пишувам Studying spo и ми излегуваат многу инспиративни и шарени слики со нотеси,пенкалца маркери и ред друго.Некако ми е убаво за очи и ме тера да учам,хах.:D[​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Autmn-Queen, SnowWhite8, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.