1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до желба за учење?

Дискусија во 'Образование' започната од dondor4e, 30 јули 2010.

  1. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Па, ретко имам желба за учење. Ама нешто што ме мотивира е кога ќе ме испрашаат и ќе си добијам петка или пак на тест. Е, тоа ме мотивира и ми дава желба за уште повеќе да учат, односно да продолжам да учам и понатаму.
    Нормално, понекогаш и немам желба за учење, всушност поголемиот дел од времето, ама си барам така некои мотивирачки слики на weheartit, си барам на интернет некои изреки и така.
     
  2. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Мене од секогаш мотивација за учење ми било тоа дека колку повеќе учам, толку е поголема веројатноста да најдам подобро платена работа и да имам повеќе пари. 8):D
     
  3. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.960
    Пол:
    Женски
    Мотивација ми е да ги направам горди родителите, пошто се надеваат дека ќе поминам одлична.
    Мене и онака ми е сеедно, немам мотивација ни за една никаква 5ка, пошто со 300 маки стигнувам до неа, и кога ќе ја добијам ми е сеедно.Да бев повторно осмо сега, и да требаше да идам средно никогаш не би ошла тука.Секој ден со главоболки сум , ништо не ме интересира.
     
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Значи вака,јас сум 9то некако ко да ме мрзи да учам,не знам дали е дека е последна година не знам што се случува..!
    Ама пак морам да учам
    кај нас е претешко ужас,психички те змараат и се иживуваат досадни се со тие тестови
    Потешко е во основно отколку во средно значи гарантирам.
    Учам и пак сум одчична ама со сила -.-
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Како до желба за учење? Никако. Значи кога ќе се сетам во основно како учев, па на тестови, па усно како одговарав, абе браво за мене. И во средно исто, само за некој степен помалку отколку во основно. А сега само читам и што ќе запомнам тоа ми е. Никако да се натерам квалитетно да седнам да научам. Ее Битер каде ти отиде таа малата во тебе, попаметна беше каде-каде. Или можеби дека тогаш не ми беше толку полн мозокот со се и сешто па имав капацитет...
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Дoкoлку гo учиш oнa штo гo сaкaш, сaмaтa пoмислa декa ќе гo рaбoтиш истoтo ќе ти биде мoтивaцијa. Зa жaл, нaшaтa прoгрaмa е мнoгу лoшa. Имa мнoгу предмети кoи ги учиме, a немaaт никaквa врскa сo смерoт и не верувaм декa пoнaтaму ќе ни требaaт.
     
    На ванилала, Summerlover, Avokado и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Ми треба мотивација за учење, и тоа огромна!
    Ме фаќа мрза, дремам на фб, ми се насобра буквално се за учење, бегам од тестови и сега затоа што сум бегала ми се насобраа 3 теста за утре и усно испрашување 2 предмета. Не знам што да правам, не можам да постигнам, сама сум си крива, нема да спијам цела ноќ, а прва смена сум.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    Јануари- сесија за испити:sweat:(waiting)
    Сигурна сум дека има многу студенти на форумов, па ајде да се мотивираме и да си помогнеме едни со други, кој колку страни поминал, кој колку планира, како зголемувате концентрација и сл.
    Полесно е кога знаеш дека има и други што бубаат:rofl:
     
    На SnowWhite8, ♡BuBaLe♡, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Здраво! Јас сум нов член на овој форум и многу ми се допадна оваа тема :) Прво, ти посакувам многу среќа со испитите, како и на сите други студенти кои имаат испити за полагање во јануари. Јас започнав да одам на факултет оваа есен и искрено, многу ми е интересно, но и имам малку трема бидејќи ова ќе ми биде прв пат да полагам финални испити. Мојот прв испит што треба да го положам е по предметот Историја на правото и државата, односно материјалот е за Римско право. Можам да кажам дека голем дел од материјалот сум научила и уште малку ми останува до крај 8-| Инаку, сметам дека е важно да се испланира однапред и да се направи еден вид на распоред во кој ќе имаш време да го опфатиш и научиш целокупниот материјал. Барем јас ова го практикувам од моја страна и до сега се покажало како успешен метод.
     
    На НаталиЛили, Change., blueeparadise и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Doris123

    Doris123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Еве и јас си бубам :D за 10 дена имам испит па немам уште многу за учење :D инаку концентрација имам најмногу навечер - така сум навикната да учам,а кога веќе ми опаѓа концентрацијата си правам кафе и цедевита правам пауза 10 - 15 мин. и продолжувам :D
     
    На Change., Briar Rose и blueeparadise им се допаѓа ова.
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Испити се ближат, 5ки ќе се нижат. :rofl:
    Имам 5 испити и сите ги оставив за во втора декада, со надеж дека имам повеќе време и дека нели се ќе научам, и еве сум, го преспивам пола ден а остатокот од денот гледам филмови и седам на фемина. Way to go :D.
    А едниот испит ми е испит зошто ме мрзеше да се појавам на вториот колоквиум, или се успав, не се сеќавам. А го имав тестот... Тоа само јас го можам.
    Мотивација би ми биле едно 1000 евра што секако ги немам, така да... ништо од испитната сесија. :D
     
    На НаталиЛили, senza.parole, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ајдеее, ју кен ду ит! :D
    1000 Euros Deposit preview image.jpg
     
    На НаталиЛили, blueeparadise и Change. им се допаѓа ова.
  13. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    И јас ги ставив испитите за во втора декада, демек да имам време поубаво да ги спремам амаа времето си го искористив за шетање и излежавање.. (facepalm):rofl:
    Од денес официјално стартувам, еве го кафето напраено и 20 стр на дневен ред:muscle::muscle:
    Со лесно на сите
    We can do it !!:D
     
    На blueeparadise и Briar Rose им се допаѓа ова.
  14. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    11836eadb80f259701bed73d0476e0a2.jpg
     
    На Change. и blueeparadise им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Очигледно јас сум единствената будала која ги пријавила сите испити во прв рок. Единствено ми светна мислата дека што побргу ќе се оттарасам од сè.
    Не ми текна на "последиците", фала Богу. :lol:
    Среќа немам многу материјал, инаку ќе плачев и тоа многу. :)
    Тоа што уште немам резултати од колоквиуми е друго. (facepalm)
     
    На Nut и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    И јас сеуште немам резултати од моите колоквиуми... Инаку, и јас ќе ги полагам испитите во првиот рок. Хаха ова ми е всушност прв пат да полагам испити :D И така имам само три испити...
     
  17. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose тоа е позитивна трема, нормално е да се има малку, чим си научила немаш гајле,повторување му е мајката сега :rofl:
    И јас ти посакувам среќа тебе и на сите останати, се да си положите:)
    @Mishela искрено ме насмеа хахаха ама у право си, ќе ги мавнеш од глава побрзо :rofl:
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Да, но само ако успеам да научам. Инаку во спротивно, ќе се тешам со тоа дека сесии има многу, а животот еден ми е и така... :lol:
     
    На Change. му/ѝ се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Коа ке ми текне дека никад во Јануарска немам положено испит, освен еден ама тоа беше дополагање за повисока.
    Со срека студенти.
    Јунската ми била најдобра сите 4 год, а и Септемвриската.
     
    На Change. му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека од оваа сесија ништо нема да направам, и така.. :)