1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до желба за учење?

Дискусија во 'Образование' започната од dondor4e, 30 јули 2010.

  1. taznata :(

    taznata :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Utre polagam a nemam nauceno..ne mi se ni uci :(sovet kako da se motiviram, kako do zelba za ucenje?
     
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @taznata :( ако можеш, погледни го мојот прв одговор кој му го пратив на @Bojanvli во врска со мотивацијата која треба да ја добиеме за да почнеме да учиме ;)
    Ќе ја копирам за да прочиташ...

    ... кога станува збор за недостатокот на волјата за учење, би те посоветувала да си најдеш мотивација, односно некој начин да се мотивираш да учиш.
    Постави му прашање на твојот внатрешен глас :
    ,, А зошто да не учам? ,,
    Ако одговорот претставува некоја ситница, некоја небитна работа која те ,, спречува,, да учиш, тогаш ќе ти биде полесно да го занемариш тоа.

    Постави си цели и тие да бидат одредени, достапни, лесно остварливи наместо нејасни генерализации.
    На пример, наместо да кажеш ,, Морам да добијам добра оценка по математика,,
    помисли на одредена цел како ,, Јас ќе научам како да цртам квадратна равенка,,
    Постигнувањето на ваквата цел ќе те натера да се почувствуваш како да си постигнал нешто значајно на крајот од сесијата за учење.

    Помисли на се што ќе постигнеш со учењето. Со цел да задржиш еден позитивен став, обиди се да ги визуелизираш добрите работи кои ќе ти се случат доколку учиш. Замисли дека си добил солидна оценка на некој тест, дека си добил позитивна пофалба од твојот професор, или факултетот во кој сакаш да се запишеш. Иако учењето знае понекогаш да биде досадно и тешко, со самото тоа што ќе помислиш на крајниот резултат ќе ти биде доволна мотивација.

    Исто така, состави листа на последици, така што на еден лист ќе ги наведеш можните резултати од редовно учење и на друг лист можните резултати од нередовното и запоставено учење.
    Резултатите од редовното учење се значително подобри, нели?

    Направи си распоред на учење. Издвои соодветен дел од твоето време кое ќе посветиш само за учење. Ова е многу поефикасно отколку да имаш опширно размислување како ,, Јас морам да научам нешто оваа недела,,
    Планирањето многу ќе ти помогне полесно да се држиш до твојата резолуција.

    Немој одложувај ! Немој да чекаш до последен момент да учиш за некој важен тест или да прочиташ пообемна лектира. Секогаш гледај да ја завршиш работата порано, за да не мораш да се грижиш и да се вознемируваш на крај.

    Само започни да учиш! А започнувањето е најчесто најтешкиот дел. Ако твојот распоред на учење изгледа многу напорен или тежок, постави си помала цел. Прочитај ја едната половина од лекцијата денес, а другата половина утре, или само реши неколку задачи од работната книга.
    Запомни дека секогаш е подобро да направиш малку сега, отколку воопшто да не направиш ништо!


    Освен ова, околината многу влијае на твоето учење.

    Прво, најди си тивко место каде што не можеш да бидеш вознемируван, биди сигурен дека претходно ќе бидеш снабден со потребен материјал како книга, тетратка, пенкало, хајлајтер...

    Не мора се да научиш одеднаш, бидејќи тоа само ќе те збуни. Во текот на учењето прави помали паузи за добро да го запомниш наученото и пиј вода која ќе ти ја освежува меморијата.

    Во просторијата исклучи ги сите уреди кои би можеле да ти попречуваат (телефон, телевизор, компјутер...)

    Награди се откако ќе ја комплетираш твојата цел- направи нешто што ќе те направи среќен (излези со пријателите, слушај ја омилената музика...)

    Но ако одлучиш да се наградиш со тоа што ќе направиш пауза од учењето, имај на ум дека евентуално ќе мораш и да продолжиш со учењето. Постави временски лимит на твојата пауза и немој да го слушаш внатрешниот глас кој ќе ти вели ,, Само уште 5 минути,,
     
    На RockinIt, kikkki, НаталиЛили и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Sweet.girl200

    Sweet.girl200 Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми кажете некоја добра мотивација која навистина многу би ме мотивирала да учам?
     
  4. Babybabygirl

    Babybabygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Како учите во себе? Јас многу сакам да пробам да учам така,но се плашам дека ќе биде празно читање и губење време
     
    На JJsummer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NaumovskaEki

    NaumovskaEki Нов член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Dali vo sredno e mnogu teshko? 9to zavrshuvam sega i mnogu se plasham kako kje se snajdam
     
  6. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Средното е боза за тоа што те очекува на факултет.
    Се учи по една тема за испрашување/тест.
    Ништо страшно.
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.120
    Пол:
    Женски
    Не се замарај и уживај у средно ... после средно и факс почнуваат маките :D
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Како се мотивирате за учење?
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Најде кај да прашаш :rofl:
    Извини, смешно ми падна.

    Земи исклучи се од секаде, направи си убава комотна атмосфера,кафе, сок и почни да читаш/подвлекуваш што ти е најважно.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    И мене ова ме интересира :?:. Секаков совет е добредојден.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Iskusen96

    Iskusen96 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
  12. Iskusen96

    Iskusen96 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јули 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Dokolku mislite deka kje naucite neshto so podvlekuvanje, se lazete. Najdobro e da primenite active learning t.e. da odgovarate na prasanja. Primer, go chitate poglavjeto i od pasusite vadite prasanja. Na kraj koga kje zavrsite bez gledanje vo knigata, dokolku uspeete da odgovorite na prasanjata sto ste gi zapisale, go imate sovladano materijalot.
     
    На Angie1432 и kikkki им се допаѓа ова.
  13. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Јас со еминем :D
     
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.546
    Допаѓања:
    115.496
    Пол:
    Женски
    Ти се лажеш. :D
    Индивидуално е.
    Мене подвлекувањето ми помага.Така не заборавам до кај сум и колку пати сум го поминала материјалот.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Темава е создадена за мене. Јас сум чоек што стварно го мрзи да учи и едвај учи.
     
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Мрза светска
     
    На Iskusen96 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам естетски да ми е убаво, сé напишано и обоено со маркери, убава чиста и мирна просторија. Овака правев со испитите што ми беа досадни и претешки, па ги оставав за последбата сесија. :lol: (не правете како мене)
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.