1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

  1. ELLen

    ELLen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Imam baven,ama stvarno baven metabolizam.. :( i kako rezultat na toa,se sto ke kasnam povekekaloricno ili primer blago,ama bukvalno za sekunda go klavam vo kilazata :( i cel zivot vnimavam sto treba a sto ne da jadam :( nekoj sovet ili link od nekoja strana za toa kako da se zabrza metabolizmot ili hrana koja go zabrzuva istiot :) - odnapred blagodaram XxXXx
     
    На bebus-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    јас знам дека метаболизмот се забрзува со јадење повеќе помали оброци во денот и вежбање
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Со физичка активност и редовни оброци, секој ден во скоро исто време - со задолжителен појадок, ако си физички целосно здрава. Ако имаш некој здравствен проблем, да си направиш систематски преглед и да ја откриеш точната причина за бавниот метаболизам.
     
  4. Mimi.nixa

    Mimi.nixa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    знам дека лутото го забрзува метаболизмот..
     
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Повеќе течности и зелен чај. И доколку можеш да јадеш суви сливи. Давај му предност на свежото млеко, отколку на киселото и јогуртот.
    Би ти рекла да си провериш по аптеките некој чај со лаксативно дејство, ама мој совет немој на своја рака, има секакви чаеви и таблетки, немој да си го пореметиш уште толку. Најдобро посоветувај се прво со доктор.
     
  6. skygirl

    skygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    153
    За побрз метаболизам, наутро или пред секое јадење обавезно вода.
    Имам читано дека зеленчукот и овошјето како јаболко на пример, исто така го забрзува, и секако физичка активност.
     
  7. terezija77

    terezija77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    I jas go imam istito problem. Vo cosmo tineks ima caj srpski KIRKOLINA za slabeenje pisuva na nego. Istito go zabrzuva metabolizmot i ne stvara zavisnost od nego, opdnosno i posle prestanok na negovo konzumiranje imas reedovno praznenje na crevata. Se pie nautro i navecer se zovriva 1/2l voda i se polevata 2 kesicki od cajot. I ke imas efekt, veruvaj.
    [mod-kirilica:vs73itgt][/mod-kirilica:vs73itgt]
     
    На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.753
    Пол:
    Женски
    Колкава е цената на овој чај?И наутро се пие пред или после појадокот?
     
  9. 007

    007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Дефинитивно најдобар лек за забрзување на метаболизмот е ѓумбирот. Го има во сите маркети. Во зовриена вода се става една лажичка ѓумбир и две лажички шекер (бидејќи ѓумбирот е лут :lol: ), го оставаш малце да се олади, го пиеш и следниот ден навистина делува :lol: Јас го пиев и стварно делува, се пие само еднаш дневно
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Овошјето и зеленчукот кои имаат многу целулоза се природни забрзувачи на метаболизмот. Ама и зелен чај е закон за тоа. Пробајте
     
  11. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    ОСвен 2 јаболка за појадок, јас исто некогаш пиев и малку млака вода..А најмногу ми помага компот од суви сливи :)
     
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    кафеееееееееее...имам брз метаболизам а кафенето ми е + :)
     
  13. gospparkernizaedna

    gospparkernizaedna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    напротив...кафето го забавува метаболизмот(барем така имам прочитано) 1-2 шољи чај од магдонос...мн вода и јогурт.. и секако ограничен внес на јаглехидрати.. а и најбитното е мн мн движење..ако сте во можност пешачење и кардиоваскуларни вежби( трчање орбитрек пешачење)
     
  14. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас пак прв пат слушам дека кафето го забавува метаболизмот да не си грешка?
    пијам кафе после секој оброк одлично ми делува се разбира треба да се биде и физички активен јас +вежбам но сепак можеби различно влијае на секој организам ништо не кошта да се проба јас јадам по 2 оброка на ден обично никогаш не вечерам и после оброкот пијам одма кафе намерно се разбира и 2-до 3 кафиња не е штетно ...
     
    На whit3.cat91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    вода вода и само вода :) тоа е најприроден начин за забрзување на метаболизмот! Само што ке станете пијте вода, а до ручек треба да се испијат 1,5 л вода обична. Таа е природен антиоксиданс ги чисти цревата, го подмалдува лицето, го збрзува растот на косата и го регенерира целиот организам. пробајте ;)
     
    На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gospparkernizaedna

    gospparkernizaedna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    јас го имав истиот проблем значпи бавен метаболизам и склоност кон дебелеење.... и сум голем кафеман....по разговор со мој притале кој навлезен во нутриционистика вое дна книга процитавме дџека кафето го забавува варењето на храната.....и зато јас морав да намалам на само 2 пати дневно и сега немам никаков проблем....исто и јадење луто
     
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    очигледно на различен организам различно дејство има кафето јас имам разговарано со мојот инструктор за вежбање и ми даде совет како за почеток со кафето не бев голем љубител на кафе пиев по едно кафе на неколку дена но кога почнав да вежбам и по секој оброк да пијам кафе метаболизмот мн.ми се забрза и плус вежбањето веќе 2 години вежбам истата рутина ми е ко кафето и оброците на храната пазам се разбира телото ми е оформено само го одржавам ...
     
  18. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас имам брз метаболизам, значи јадам и буквално по 10 минути сум во веце.
    Обавезно барем два пати во денот одам понадвор. :lol: И пак сум крупничка.
    Може ли некој стручно да ми објасни зошто е тоа така? Со ваков брз метаболизам јас требеше да имам одвај 50 кила, а не 67 |( И тоа дека ослабев, иначе имав мноогу повеќе.
     
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ау брзина на метаболизам, тобоган! А сепак не изгледам како Кејт Мос :)
    И јас како Лакри, а изедам нешто веднаш трчам во ДаблЈу - Си.
    Ама мислам дека имам читано дека јаболков оцет го убрзува метаболизмот, ставајте си го во јадењето, во салатите ....и секако кафето сабајлечки. Си знаеме нели? :wasntme: