1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

 1. ELLen

  ELLen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Imam baven,ama stvarno baven metabolizam.. :( i kako rezultat na toa,se sto ke kasnam povekekaloricno ili primer blago,ama bukvalno za sekunda go klavam vo kilazata :( i cel zivot vnimavam sto treba a sto ne da jadam :( nekoj sovet ili link od nekoja strana za toa kako da se zabrza metabolizmot ili hrana koja go zabrzuva istiot :) - odnapred blagodaram XxXXx
   
  На bebus-sk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  јас знам дека метаболизмот се забрзува со јадење повеќе помали оброци во денот и вежбање
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.265
  Допаѓања:
  189.263
  Пол:
  Женски
  Со физичка активност и редовни оброци, секој ден во скоро исто време - со задолжителен појадок, ако си физички целосно здрава. Ако имаш некој здравствен проблем, да си направиш систематски преглед и да ја откриеш точната причина за бавниот метаболизам.
   
 4. Mimi.nixa

  Mimi.nixa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  знам дека лутото го забрзува метаболизмот..
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Повеќе течности и зелен чај. И доколку можеш да јадеш суви сливи. Давај му предност на свежото млеко, отколку на киселото и јогуртот.
  Би ти рекла да си провериш по аптеките некој чај со лаксативно дејство, ама мој совет немој на своја рака, има секакви чаеви и таблетки, немој да си го пореметиш уште толку. Најдобро посоветувај се прво со доктор.
   
 6. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  За побрз метаболизам, наутро или пред секое јадење обавезно вода.
  Имам читано дека зеленчукот и овошјето како јаболко на пример, исто така го забрзува, и секако физичка активност.
   
 7. terezija77

  terezija77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  I jas go imam istito problem. Vo cosmo tineks ima caj srpski KIRKOLINA za slabeenje pisuva na nego. Istito go zabrzuva metabolizmot i ne stvara zavisnost od nego, opdnosno i posle prestanok na negovo konzumiranje imas reedovno praznenje na crevata. Se pie nautro i navecer se zovriva 1/2l voda i se polevata 2 kesicki od cajot. I ke imas efekt, veruvaj.
  [mod-kirilica:vs73itgt][/mod-kirilica:vs73itgt]
   
  На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
 8. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.132
  Допаѓања:
  21.295
  Пол:
  Женски
  Колкава е цената на овој чај?И наутро се пие пред или после појадокот?
   
 9. 007

  007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Дефинитивно најдобар лек за забрзување на метаболизмот е ѓумбирот. Го има во сите маркети. Во зовриена вода се става една лажичка ѓумбир и две лажички шекер (бидејќи ѓумбирот е лут :lol: ), го оставаш малце да се олади, го пиеш и следниот ден навистина делува :lol: Јас го пиев и стварно делува, се пие само еднаш дневно
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.309
  Овошјето и зеленчукот кои имаат многу целулоза се природни забрзувачи на метаболизмот. Ама и зелен чај е закон за тоа. Пробајте
   
 11. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  158
  ОСвен 2 јаболка за појадок, јас исто некогаш пиев и малку млака вода..А најмногу ми помага компот од суви сливи :)
   
 12. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.938
  Пол:
  Женски
  кафеееееееееее...имам брз метаболизам а кафенето ми е + :)
   
 13. gospparkernizaedna

  gospparkernizaedna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  напротив...кафето го забавува метаболизмот(барем така имам прочитано) 1-2 шољи чај од магдонос...мн вода и јогурт.. и секако ограничен внес на јаглехидрати.. а и најбитното е мн мн движење..ако сте во можност пешачење и кардиоваскуларни вежби( трчање орбитрек пешачење)
   
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.938
  Пол:
  Женски
  јас пак прв пат слушам дека кафето го забавува метаболизмот да не си грешка?
  пијам кафе после секој оброк одлично ми делува се разбира треба да се биде и физички активен јас +вежбам но сепак можеби различно влијае на секој организам ништо не кошта да се проба јас јадам по 2 оброка на ден обично никогаш не вечерам и после оброкот пијам одма кафе намерно се разбира и 2-до 3 кафиња не е штетно ...
   
  На whit3.cat91 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.843
  вода вода и само вода :) тоа е најприроден начин за забрзување на метаболизмот! Само што ке станете пијте вода, а до ручек треба да се испијат 1,5 л вода обична. Таа е природен антиоксиданс ги чисти цревата, го подмалдува лицето, го збрзува растот на косата и го регенерира целиот организам. пробајте ;)
   
  На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gospparkernizaedna

  gospparkernizaedna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  јас го имав истиот проблем значпи бавен метаболизам и склоност кон дебелеење.... и сум голем кафеман....по разговор со мој притале кој навлезен во нутриционистика вое дна книга процитавме дџека кафето го забавува варењето на храната.....и зато јас морав да намалам на само 2 пати дневно и сега немам никаков проблем....исто и јадење луто
   
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.938
  Пол:
  Женски
  очигледно на различен организам различно дејство има кафето јас имам разговарано со мојот инструктор за вежбање и ми даде совет како за почеток со кафето не бев голем љубител на кафе пиев по едно кафе на неколку дена но кога почнав да вежбам и по секој оброк да пијам кафе метаболизмот мн.ми се забрза и плус вежбањето веќе 2 години вежбам истата рутина ми е ко кафето и оброците на храната пазам се разбира телото ми е оформено само го одржавам ...
   
 18. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  819
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.919
  Пол:
  Женски
  Јас имам брз метаболизам, значи јадам и буквално по 10 минути сум во веце.
  Обавезно барем два пати во денот одам понадвор. :lol: И пак сум крупничка.
  Може ли некој стручно да ми објасни зошто е тоа така? Со ваков брз метаболизам јас требеше да имам одвај 50 кила, а не 67 |( И тоа дека ослабев, иначе имав мноогу повеќе.
   
 20. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.789
  Ау брзина на метаболизам, тобоган! А сепак не изгледам како Кејт Мос :)
  И јас како Лакри, а изедам нешто веднаш трчам во ДаблЈу - Си.
  Ама мислам дека имам читано дека јаболков оцет го убрзува метаболизмот, ставајте си го во јадењето, во салатите ....и секако кафето сабајлечки. Си знаеме нели? :wasntme: