Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

1. ELLen

ELLen Истакнат член

Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Imam baven,ama stvarno baven metabolizam.. :( i kako rezultat na toa,se sto ke kasnam povekekaloricno ili primer blago,ama bukvalno za sekunda go klavam vo kilazata :( i cel zivot vnimavam sto treba a sto ne da jadam :( nekoj sovet ili link od nekoja strana za toa kako da se zabrza metabolizmot ili hrana koja go zabrzuva istiot :) - odnapred blagodaram XxXXx

На bebus-sk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. femina90

femina90 Популарен член

Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.284
    јас знам дека метаболизмот се забрзува со јадење повеќе помали оброци во денот и вежбање

3. Annath

Annath Форумски идол

Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    11.730
    Допаѓања:
    74.031
    Со физичка активност и редовни оброци, секој ден во скоро исто време - со задолжителен појадок, ако си физички целосно здрава. Ако имаш некој здравствен проблем, да си направиш систематски преглед и да ја откриеш точната причина за бавниот метаболизам.

4. Mimi.nixa

Mimi.nixa Истакнат член

Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    знам дека лутото го забрзува метаболизмот..

5. Trendafilka

Trendafilka Форумски идол

Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.380
    Повеќе течности и зелен чај. И доколку можеш да јадеш суви сливи. Давај му предност на свежото млеко, отколку на киселото и јогуртот.
    Би ти рекла да си провериш по аптеките некој чај со лаксативно дејство, ама мој совет немој на своја рака, има секакви чаеви и таблетки, немој да си го пореметиш уште толку. Најдобро посоветувај се прво со доктор.

6. skygirl

skygirl Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    152
    За побрз метаболизам, наутро или пред секое јадење обавезно вода.
    Имам читано дека зеленчукот и овошјето како јаболко на пример, исто така го забрзува, и секако физичка активност.

7. terezija77

terezija77 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    I jas go imam istito problem. Vo cosmo tineks ima caj srpski KIRKOLINA za slabeenje pisuva na nego. Istito go zabrzuva metabolizmot i ne stvara zavisnost od nego, opdnosno i posle prestanok na negovo konzumiranje imas reedovno praznenje na crevata. Se pie nautro i navecer se zovriva 1/2l voda i se polevata 2 kesicki od cajot. I ke imas efekt, veruvaj.
    [mod-kirilica:vs73itgt][/mod-kirilica:vs73itgt]

На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. happygirl

happygirl Популарен член

Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    5.062
    Колкава е цената на овој чај?И наутро се пие пред или после појадокот?

9. 007

007 Истакнат член

Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Дефинитивно најдобар лек за забрзување на метаболизмот е ѓумбирот. Го има во сите маркети. Во зовриена вода се става една лажичка ѓумбир и две лажички шекер (бидејќи ѓумбирот е лут :lol: ), го оставаш малце да се олади, го пиеш и следниот ден навистина делува :lol: Јас го пиев и стварно делува, се пие само еднаш дневно

10. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    4.038
    Овошјето и зеленчукот кои имаат многу целулоза се природни забрзувачи на метаболизмот. Ама и зелен чај е закон за тоа. Пробајте

11. d.Darla

d.Darla Истакнат член

Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    157
    ОСвен 2 јаболка за појадок, јас исто некогаш пиев и малку млака вода..А најмногу ми помага компот од суви сливи :)

12. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.781
    Допаѓања:
    4.199
    кафеееееееееее...имам брз метаболизам а кафенето ми е + :)

13. gospparkernizaedna

gospparkernizaedna Истакнат член

Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    напротив...кафето го забавува метаболизмот(барем така имам прочитано) 1-2 шољи чај од магдонос...мн вода и јогурт.. и секако ограничен внес на јаглехидрати.. а и најбитното е мн мн движење..ако сте во можност пешачење и кардиоваскуларни вежби( трчање орбитрек пешачење)

14. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.781
    Допаѓања:
    4.199
    јас пак прв пат слушам дека кафето го забавува метаболизмот да не си грешка?
    пијам кафе после секој оброк одлично ми делува се разбира треба да се биде и физички активен јас +вежбам но сепак можеби различно влијае на секој организам ништо не кошта да се проба јас јадам по 2 оброка на ден обично никогаш не вечерам и после оброкот пијам одма кафе намерно се разбира и 2-до 3 кафиња не е штетно ...

На whit3.cat91 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Srekicka

Srekicka Популарен член

Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.830
    вода вода и само вода :) тоа е најприроден начин за забрзување на метаболизмот! Само што ке станете пијте вода, а до ручек треба да се испијат 1,5 л вода обична. Таа е природен антиоксиданс ги чисти цревата, го подмалдува лицето, го збрзува растот на косата и го регенерира целиот организам. пробајте ;)

На ELLen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gospparkernizaedna

gospparkernizaedna Истакнат член

Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    јас го имав истиот проблем значпи бавен метаболизам и склоност кон дебелеење.... и сум голем кафеман....по разговор со мој притале кој навлезен во нутриционистика вое дна книга процитавме дџека кафето го забавува варењето на храната.....и зато јас морав да намалам на само 2 пати дневно и сега немам никаков проблем....исто и јадење луто

17. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.781
    Допаѓања:
    4.199
    очигледно на различен организам различно дејство има кафето јас имам разговарано со мојот инструктор за вежбање и ми даде совет како за почеток со кафето не бев голем љубител на кафе пиев по едно кафе на неколку дена но кога почнав да вежбам и по секој оброк да пијам кафе метаболизмот мн.ми се забрза и плус вежбањето веќе 2 години вежбам истата рутина ми е ко кафето и оброците на храната пазам се разбира телото ми е оформено само го одржавам ...

18. macence85

macence85 Популарен член

Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    814
  19. Lacrimosa

Lacrimosa Популарен член

Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.871
    Јас имам брз метаболизам, значи јадам и буквално по 10 минути сум во веце.
    Обавезно барем два пати во денот одам понадвор. :lol: И пак сум крупничка.
    Може ли некој стручно да ми објасни зошто е тоа така? Со ваков брз метаболизам јас требеше да имам одвај 50 кила, а не 67 |( И тоа дека ослабев, иначе имав мноогу повеќе.

20. Phyramide

Phyramide Популарен член

Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.734
    Ау брзина на метаболизам, тобоган! А сепак не изгледам како Кејт Мос :)
    И јас како Лакри, а изедам нешто веднаш трчам во ДаблЈу - Си.
    Ама мислам дека имам читано дека јаболков оцет го убрзува метаболизмот, ставајте си го во јадењето, во салатите ....и секако кафето сабајлечки. Си знаеме нели? :wasntme: