1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Леле пирамитке јас затоа не пијам кафе, ај шо ме боли желудникот од него туку и одма трчам во веце и едно пола сат излегување нема. :lol: :lol:
     
  2. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Од она што јас го применувам можам да ти кажам само обавезно зелен чај-фантазија за забрзување на метаболизам!

    Фино би било ако консумираш повеќе овошје, а млекото е исто закон за таа намена :nod:

    И морам да се согласам со цуриве во врска со кафето-Ефекат утрински раздор :D :D :D
     
    На crnokosata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Lеле Георгинааа, ти знаеш дека јас многу визуелизирам нели? Ова утринскиот раздор...ме тера пак да си седнам на едно место :D :D Ме пресмеа!

    А од овошје немаш ли контра-ефекат? Сливи да! Ама банани секако не! Зависи какво овошје нели. Секој треба да си проба ;)
     
  4. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Абе ке си апенш нешто ЛУТКО онака ке си се наѕидаш фул...и одозгора како покрив на се едно кафенце по кеиффф после ѕидањево и во рок од 10 минути цревцата ке почнат да ти пеат утринска серенада и ке мора да ја посетиш кафеанката(вц) да излезат свирачите од цревцата....да се порадуваат да не свират на празно..и така и ти среќна ти цревцата ке си ја олеснат свирката :) :lol: :lol:
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Јас гласам за јогурт. И тоа не секаков, туку оној Баланс, зелениот. Ем протерување брзопотезно, ем регулирање на цел дигестивен систем.
    Исто така, разновидност на исхраната. Да биде застапена сувата колку и течната.
    Повеќе овошје и зеленчук, барем натрупувањето со храна да биде здраво.
     
  6. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Јас имам исто така бавен метаболизам. Ко свинско црево е бавен. Спротивно на мајка ми, таа има пребрз метаболизам. Само што јадеме, после 5, 10 минути највеќе, таа се испразнува (слаба е, има поубаво тело од моето. не буквално де :D ). Се тоа заради оној баланс јогуртот. Пие едншка во 3 дена. Од денес и јас почнав да го практикувам во мојата исхрана. И да јадам помалку секако :!:
     
  7. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Значи имам пробано се од Биланс јогурт до кафе до зелен чај па се до многууу вода. Веќе и оние карамелите што се за тоа не ми делуваат :( . Значи ова ми се случува последните 2 години. 1 неделно во веце, затоа сум како буренце :@
     
  8. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Една доза на зелен чај, кај оној кој не го пие редовно мислам дека дава резултати. Ете пример, кај мене не дава, зашто пијам секој ден по 2 чаши.
    Исто и со јогуртот, другарка моја е зависник од баш Баланс зелениот, и е реално ко буренце (нека ми прости, ама си се гледа и сама :wasntme: ), ама затоа пак, јас што не пијам којзнае што јогурт, одма дава резултат, од една чаша во 2 недели што ке испијам. Или од кисело млеко.
    За кафе не верувам дека помага во олеснување на вишоците, зашто ако не сте знаеле, кафе суво се срка при течна столица, оттука логичен е запекот од кафе. :|
     
  9. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    А како да го забавам метаболизмот? :wasntme:
     
  10. aquamoja

    aquamoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    4
    Многу ефикасно средство за забрзување на метаболизмот е расолница, која плус сега ја имамае во зимскиот период која ја пијам пред јадење по една чаша. доброто во овој напиток е тоа што е многу богата со витамин Ц, само да не е многу солена. јас на пример дневно пијам по 2 чаши тоае добро и за имунитет и плус забрзува метаболизам
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Со банани
     
  12. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    бавен метаболизам, оф мојот беше рекордер во бавност :lol:
    пробав секакви чаеви но дека имам нормално низок притисок неможев да ги пијам ;(
    сега зимам капсули Омега 3 и ми помагаат, секој ден се празнам :$ ги има во сите аптеки, а и не се скапи.
     
  13. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    И јас имам проблем со метаболизмот и одењето во веце....Почнав секој ден на сабајле пола литро вода, па баланс јогурт + почнав суви сливи да јадам, многу јаболки, 2 литра вода, зелен чај и од маточина и ништо не ми помага, на неколку дена одам и се осеќам многу надуено, и затоа стомакот ко на трудна жена ми е :^)
    Сакам да прашам за тие карамелите, дали ствараат зависност и дали помагаат само за еднаш да се испразниш или ти го регулираат варењето?
     
  14. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Сите лаксативи вклучувајќи ги и карамелите ствараат зависност ако ги употребуваш почесто и подолг временски период. На долг рок имаат негативни ефекти.
    Никако не го регулираат варењето, помагаат само за моментално празнење.
     
  15. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
  16. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    За побрз метаболизам треба да се пие многу вода, особено насабајле на празен стомак.
     
  17. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Што е метаболизам? Дали е тоа развојот на организмот или ? :?:
     
  18. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Лажица мед и ладна вода (една чаша), ама на празен желудник :) .


    А доколку се јаде мед и се пие топла вода (како за чај) тогаш има друг ефект. Тогаш се забрзува метаболизмот.
    За забрзување на метаболизмот исто многу помага лененото семе и најмногу водата. Колку што може повеќе, да се испие вода на празен желудник :) .
     
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.009
    Јас сум изрод тогаш, на мене бананите ми го забрзуваат. Една банана, особено наутро и веднаш во wc.
    Брз метаболизам тешко дека ќе се забави освен ако косумираш сува храна секој ден. А и подобро е побрз, си јадеш меркалиски, а маки немаш со вишок на килограми :wasntme: .
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.706
    Пол:
    Женски
    Си се самопрогласувам за познавач на метаболизам и проблемите со метаболизмот на највисоко ниво, на што ли не ме натера маката, прочитав тон литература, а дечко ми кај најде едно единствено редче да прочита кое што вели дека метаболизмот нема врска со дебелината и ете го се фатил за тоа ко слеп за стап не се пушта. Нејсе, значи празнење еднаш на 10 дена, ако се испразнам уште еднаш у меѓувреме славам. Пробав и топла вода, и јогурт баланс, пошто само тој и го пијам, и чај Кирколина, кој некаде на форумов и го пофалив, но ништо, моментални ефекти ок, ама после тоа ништо, ми кажаа да јадам суво овошје, ама па тоа пусто калорично, инаку делуваше, не дека не, еден месец немав мака, ама имаа мака после фармерките да ми ги соберат мевцата, се пробав. Е нека е жива и здрава комшивката, ме седна еден ден и како Хербалајф консултант ме посоветува, вели ти вака кај и да е можеш и да се зацементираш, крвта никогаш нема да ја подобриш, а и килограмите ќе ти станат само сало и џабе ти е гладувањето. Чаре, одлучив да си купам Хербалајф, го пијам веке 2 недели, абе луѓе ви се верува дека одам два до три пати во денот, дека се осеќам ко препородена. Е сега, сменив и сто посто начин на живот и размислување на тема исхрана. Хербалајфот искрено го земав чисто заради тоа да намалам килажа, но после него планирам да си останам на истиот начин на исхрана, односно:
    - Појадок(сега Хербалајф, откако ќе достигнам она поради што започнав ќе се префрлам на овошје) 9:00
    - Ужина - Салата, Овошје, Едно празно пециво, Чаша јогурт, бадемче-две+лешниче-две+сува смоква, Можеби некој кроасан полнет со фил во кризни денови.... 11:00
    - Ужина(со оглед на тоа што не можам да ручам во 3 на работа ручекот и втората ужина ги заменив) - ВитановаМакробиотик, Велнес колачиња х 2, Јогурт, значи ако првата ужина ми била полесна, втората афтоматски е појака и обратно 15:00
    - Ручек - Манџиче, зготвено јадење, со супа, со салатка, во страшно мали количини бидејќи не ни можам да изедам повеќе, односно ако досега сум јадела голема чинија манџа или некое јадење зготвено, одвај изедувам половина од тоа, ако јадам нешто посуво, обавезно ама обавезно салата, во поголема количина и секако некогаш во кризни денови може и нешто благо, како пудинг но наместо со куп шекер со неколку натренчиња, или барем со помалку шеќер од она со колку се препорачува да се прави 18:00
    - Вечера - Нешто лесно, некои лесни грисини интегрални, доколку ручекот ми бил послаб, можеби повторно Витанова, јајце сварено, салата, пак супа ако сум јадела нешто суво во текот на денот, ако немам идеа можеби и пак шејкче, најрано до 21:00 и никако да си легнам најмалку 2 саата после тоа, ама и да не си легнам со црева кои кркорат, ако легнам покасно, многу покасно барем бадемче-две, лешниче-две, со една сушена смоква.
    Е на сево ова неколку огромни препораки, вода, на секои 25 кила телесна тежина по 1.5л вода, многу овошје, но до 16 часот најкасно, после 16 исклучиво зеленчук, многу супа, домашна, со пашканатче и целерче и магдоносче и морковче, салата на тони, зелен чај, било каков чај, понекогаш и некое чоколадце, ако го можете она црното ок, ако не засладете се со Милка, ама не секој ден по 100 грама и пак, многу вода. Ако ве дал господ активни трчнете тука и таму по малку, направете по некоја вежба, или барем автобусот таму кај што може заменете го со пешки.
    Луѓе, сево ова можеби ви изгледа претерано, но верувајте, ова не е диета, ова не епрепишано од лекар, туку е приспособено на вашиот дневен ритам, да можете да го издржите, верувајте колку вие се трудите околу својот метаболизам толку и тој ќе возврати со резултати. На почеток мислев кој ќе изеде волку, па јас јадев едвај по два пати на ден, но си купив 100 грама бадеми и лешници и за две недели си го решв проблемот, кутија ВитановаМакробиотик, во секое време во фризидер марулка, сега барем ја имам на тони, морковчиња, зелче, цвекло....Јас се осеќам дека конечно правам нешто за мене, а знам дека ќе ми возврати телото за таа мака, а со тоа и трајно ќе си го решам проблемот со метаболизмот, а сега извинете ме морам до ВЦ, па да си спремам салатка за вечера :rofl:
     
    На Antebellum, Fallin-ForHisSmile и Mashni4ka им се допаѓа ова.