1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Кога имам проблеми со варењето на храната, или кога планирам да почнам некоја диета, првите два дена секогаш ми се состојат од течности, оти ми се намалува подуеноста на стомакот, ми се регулира столицата и побрзо некако ми оди диетата - слабеењето (шок терапија :D).
    Доручкувам зелено јаболко, нискомаслен јогурт зачинет со малку сенф во прав и ким (оти и двата зачина помагаат во варење на храната..тоа го пијам и во текот на диетата)... топло благо млеко со рендано јаболко и цимет.
    Баш утре и задутре ќе ја имам терапијава, па да ми се регулира проблемов, oти озбилно ми е тешко од што ми е тешко :worried: .
     
  2. member223

    member223 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Колку килограми успеа да ослабеш со помош на рецептава? Јас почнав од денес, малце е луто, али чим помага ќе издржам :)
     
  3. Liljana15

    Liljana15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Мене лично најмногу ми помагаат киви и афион.... Прво забележав дека секогаш кога јадам колач со афион после 1-2 часа одам во ВЦ (и малку потечна столица имам, со извинение :$ ) и сега почнав во се што јадам да си ставам по некоја лажица :rofl: исто и киви, брзо ми дејствуваат :D сепак секој е различен, ама не кошта ништо да се проба ;)
     
  4. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Кај мене само кафе делува :D
     
  5. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Јас имам релативно брз метаболизам, по 1-2 пати на ден одам во тоалет. Едно време и јас имав проблеми и тогаш најмногу ми помогна 1-2 киви изедени на гладно со чаша вода. Друго што ми помага
    -во овесните снегулки наутро ставам и по 1-2 супени лажици пченични клици. Ги има насекаде во супермаркетите и чинат 20-50 денари а долго се користат
    -зелен чај
    -исцеден лимон во чаша вода на гладно
    -расолница
    -многу вода и зеленчук во текот на денот
    -и она што најмногу ме подтикнува наутро :rofl: -кафе и цигара :lol:
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене а незнам дали имам спомнато и јаболкото ми го забрзва метаболизмот...
     
  7. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Луѓе,ајде помош.
    Значи од како почна годинава (знаете,сарми,благи,месо ова она) метаболизмот ПРЕМНОГУ ми се успори,значи многу..минатата година,буквално бегав од ручек бидејќи тоалетот ме чекаше и имав многу брз метаболизам..
    Сега само осеќам како ми се полни стомаков.Дали е од тоа што три дена јадам сарми,месо,чоколади,еклери..?незнам дали некој друг има ваков проблем,ама ве молам помогнете ми.Инаку од 1ви јануари почнав и со вежбање,Секој ден вежбам.
    Помош ,кажете ми како да си го забрзам метаболизмот :(
     
  8. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Заборавив да кажам, и пресно млеко бааги ми делува :D
     
  9. Sani4e91

    Sani4e91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    65
    женска ако сакаш а го забрзаш метаболизамот јас од искуство ти препорачувам:
    наутро кога ќе станиш испиј две чаши вода, немораш наеднаш нека ти стане навика.. јас од водата се дебелеев :D така е зборот.. :) веќе година дена пијам редовно вода наутро ама и во текот на денот пијам вода па да не претерам пијам по 4-5 шишиња од кисела вода,зачи желудникот цела ве4ер ствара киселини а со водата ги плакниш,така е спремен за нова храна но запамти после јадење не пиј вода така побаво се вари храната бисејќи му се намалува потребната киселина на желудникот...а со долго користење на овој метод и се слабее за 3 месеци и да јадам мн и да не јадам јас слабеам по 1-2,,а и вака си заштитена од разни болести,прашај некој доктор и ќе ти потврди.. :D
     
  10. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.740
    Пол:
    Женски
    И мене ми е многу бавен метаболизмот, и преку глава ми е од тоа да не можам да испразнам како човек. Пробав и јаболко на сабајле со чаша вода на гладно, и овошје како појадок, и млеко, и кафе, и јогурт, и зелен чај... и пак ништо. Нема нешто што ме протерува!
    Не сакам да пијам апчиња затоа што знам дека предизвикуваат зависност. Се додека се пијат - ќе одиш во вц, ако престанеш - пак по старо.
    Веќе не знам што да правам. На моменти чувствувам дека стомакот ми е толку тврд што ќе ми испука. :@
     
    На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Мене метаболизмот ми се забрза благодарение на зелениот чај.Дозволено е да се пие 2-3 чаши на ден.Слободно пробајте не е скап а е доста ефикасен .
     
    На covek и eli25 им се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Мене ми се забрза дури и со една шолја на ден зелен чај.И почнав насабајле обавезно чаша вода и лимон,за доручекот во муслито,житарките една мала лажица ленено семе,и обавезно овошје особено киви закон се :)
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Како? Не е баш за секој ден, ама...
    Јадете риба и јогурт. Ама не се препорачува тој ден, да имате планови.
    Подобро седете си дома, вечерта.
    Јас сега сум на диета, и си имав проблем со тоа. Денес имав протеини.
    И ете, риба и јогурт. И решена работа. :wasntme:
     
  14. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    Зелен чај на сабајле и повеќе течности во текот на целиот ден! И јас имав проблем , но го решив со навика секако. Од почеток ќе земев сила, пиев по 3 литри вода, чај обавезно, потоа ќе заборавев и пак ништо! :)
    Исто и јогуртот е добар
     
  15. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    Зелен чај на сабајле и повеќе течности во текот на целиот ден! И јас имав проблем , но го решив со навика секако. Од почеток ќе земев сила, пиев по 3 литри вода, чај обавезно, потоа ќе заборавев и пак ништо! :)
    Исто и јогуртот е добар
     
  16. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Кирколина!
     
    На sweet-bebufce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.740
    Пол:
    Женски
    И јас конечно си најдов решение за бавниот метаболизам. Ама и ова е краткотрајно. Цреши, луѓе! Да, да цреши. Секој ден јадам по 300 гр. и после 20 минути јас сум во ВЦ. Проблемот е што ги нема црешите во текот на целата година... А секако ми сеомилено овошје, со задоволство ги јадам.
     
  18. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Салата од зелена лута пиперка, две главици кромид, домат, краставица, оригано, сол и малку маслиново масло. Сето тоа го промашувате со две големи лажици кисела павлака.

    Најнов личен рецепт. Дејствува!
     
  19. bojananana

    bojananana Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Сум слушнала дека метаболизмот се забрзува ако се јаде почесто, а помалку количински во текот на денот. Јас веќе недела дена се трудам да се хранам само здраво, значи не држам никаква диета, но јадам само три пати дневно, за доручек овошје, за ручек некаква манџа со едно парче црн леб и за вечера салата или корнфлекс. Е вчера и денес јадев многу повеќе пати, доручкував корнфлекс, ручав туна салата, па по неколку часа јадев супа, па потоа витанова, па патлиџан (ова се со 3-4 часа разлика). Што мислите, дали има врска тоа со забрзување на метаболизмот и дали е подобро за слабеење и здрав начин на живот, или да си се вратам на трите оброци дневно?
     
  20. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Пиј многу вода, станувај рано од сабајле и вежбај, наутро од 7-9 часот јади, тогаш метаболизмот е најбрз и бакнувањето исто така го забрзува многу метаболизмот :)