Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

 1. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.503
  Пол:
  Женски
  И јас исто.Но,со утринско вежбање секој ден ќе го забрзаш метаболизмот и ќе согоруваш повеќе калории во текот на денот.Јас утрово вежбав.И плус се чувствуваш прекрасно во текот на денот.Немој да пиеш миксови од чаеви,пиј само зелен чај,ако ти помага.Мене ми помага со надуеноста на стомакот.И можеш да пиеш некои јогурти со пробиотски култури,наместо обични.Тоа е тоа. :)
   
 2. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.503
  Пол:
  Женски
  Јас не сум за ваквите миксови.Само зелен чај,ако сте повеќе за чаеви.Ама вежбањето утринско е најдобра опција.
   
 3. fox.megan

  fox.megan Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2013
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  82
  Утринско вежбање, здрава храна...и во никој случај не избегнувај појадок, тоа најмногу помага за метаболизмот да ти се забрза
   
 4. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.273
  Лажица јаболков оцет во топла вода и едно лажиче мед, по можност. Сето ова еднаш дневно, наутро на празен желудник.
   
 5. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.184
  На сабајле после станување одма чаша вода и мене ми помага нескафе ( кафе бидејќи не пијам ) или млеко.
   
 6. missfortuna

  missfortuna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  170
  Зелен чај после јадење( посебно после обилен оброк, ручек) без шеќер, јогурт(активиа), овошни јогурчиња, кафе ако го пијате горко ама пазете на желудникот, многу вода.
  Внимателно со зелениот чај.
   
 7. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Штом станам пијам вода и после си ставам зелен чај. Водата е многу битна и дневно ја внесувам по 2л.После пола час станување од трпеза пак пијам зелен чај и така. Кафе не пијам тоа ми е замена.
   
 8. kalinkaa

  kalinkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  12
  Чај од ѓумбир,наутро на празен стомак 30мин пред јадење,можеш да ставиш и малку лимон за вкус.
   
 9. Just.you

  Just.you Активен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2014
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  23
  Ова една медицинска сестра ми го кажа дека пред спиење добро е да се напиеш 1 чаша јогурт бидејќи го забрзува метаболизмот. :f:
   
 10. TheBlueMoon

  TheBlueMoon Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2014
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  644
  Пол:
  Женски
  Пијте многу вода во текот на целиот ден и обавезно една чаша сабајле. Трудете се да вежбате кога ќе станете и општо вежбајте повеќе.
  Исто така биберот ќе ви помогне. Ставајте го секаде: во салати, манџи, супи, макарони ...
  Ако можете да поднесете, јадете лути пиперки, само не претерувајте.
  Ако ги практикувате овие работи, сигурно ќе имате побрз метаболизам.
   
 11. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Секој кг мускул 20 калори повеќе трошите во текот на денот.
   
 12. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  6.659
  Пол:
  Женски
  Мене ми помага турско кафе на гладно на сабајле. Или не мораш на гладно ако не можеш, земи суви сливи 2-3, суви кајсии( а не мора и суви да се, ако имаш свежо овојшје уште подобро), крушка, вода па после кафе... би требало да помогне.
   
 13. dietgirl

  dietgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2013
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  96
  1 лажица ленено масло сабајле на гладно со чаша вода може лимон внатре и 1-2 овошја,не банана.Почекајте 1-2 часа па може друга храна.Проверено.
   
 14. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.026
  Мене па ми има ефект од турското кафе и водата.Со тоа што јас пијам многу вода,водохоличар станав,приметувам дека ми е поинаков метаболизмот.
   
 15. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.030
  jas pak imam efekt od kafe so cimet, i zelen caj
   
 16. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Јаворовиот сируп помага во побрзо варење на храната.
   
 17. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Од кај го прочита тоа?
   
 18. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  298
  Пол:
  Женски
  Kafena lazicka leneno seme I casa voda na gladno. Proverena rabota.
   
 19. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Знам, а и пишува на етикетата на шишето. ;)
   
 20. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.617
  Допаѓања:
  5.325
  Сега има од оние црни/модри сливи кога се премногу меки како каша е тие спротеруваат и тоа како...проверено исто така и зерзелиите-кајсија-не праска...
  Кога се презреани овошките тогаш спротеруваат