Како до забрзување на метаболизмот?

Дискусија во 'Диети' започната од ELLen, 30 јуни 2010.

 1. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Ако пишува да го ставиш врз глава ќе веруваш ли?
  Зашто не истражите да видите дали е точно.
   
 2. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Со празнење на цревата не го забрзувате метаболизмот.
  Покомплицирано е од што звучи.
  Ако беше така, луѓето со дијареа ќе беа слабеат доста.
   
  На Spiceyourlife му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.030
 4. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Ние дома немаме лаборатории да ги проверуваме состојките на производите и нивното дејство врз нашиот организам, па затоа по некоја логика и разум се базираме на етикетите на самите производи или користиме одредена литература. На тие етикети не може да пишува кој што сака и што му текне, си постојат институции за тоа. Се додека не се докаже и испита лабораториски дека тој производ има влијание на одредени работи, не може тоа да го пишува на етикетите, посебно во земјите на ЕУ, па дури и кај нас.
   
 5. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Рекламите може да пишуваат и дека ќе ве ослабне и дека ќе ве ревитализира.
  Плацебо ефектот е тука јак и секако дека ќе функционира.
  Генерално така функционира се во животот, ако веруваш во нешто ќе функционира.
  Пишав што вистински го забрзува метаболизмот.
  http://karas4training.com/mk/news/5-rab ... tabolizmot
  Вреди да се прочита!
   
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Не спомнав никаде реклама, спомнав етикета, но како и да е убаво е да се прочитаат различни мислења и ставови. Поздрав!
   
 7. rihanna14

  rihanna14 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2014
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  sekoj den pij od jogurtot balans+ sto e stvarno pomaga,na edna moja drugarka metabolizbor stvarno i beshe slab no pieshe negde mislam 1 mesec i se ubrza :)
   
 8. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  490
  Како го измери тоа?
  Бевте во метаболичка соба и виде дека и се убрза метаболизмот?
  Ако тврдиш нешто мора да имаш докази за тоа.
  Ако чувстуваш дека ти се подобрило варењето и немаш констипација, тоа не значи дека си го забрзала метаболизмот, туку си го подобрила здравјето на цревата, бидејќи Баланс + има диетални влакна и пробиотици.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. higgi

  higgi Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  сакам да прашам како е тоа со ленено семе, дали треба да биди мелено па да се користи?
   
 10. higgi

  higgi Нов член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  метаболизмот не е крив за вишокот килограми барем така имам прочитано но незнам
   
 11. Mikilion

  Mikilion Активен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Имам пробано со пиењењ топла вода пред спиење и сабајлето ми предизвикува дијареа..некои други ефективни начини?.. мада у просек на 1.5 дена месечно се празнам,нормално се смета или?
   
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.956
  Пол:
  Женски
  На гладно срце,топла вода и мед.Баланс плус јогурт.Ама не знам колку е трајно тоа.Јас уште од мала имам брз метаболизам, на мака сум;(
   
 13. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  ај кажете лек за спор метаболизам пробав и со мед и вода и баланс + ништо не ми помага и килограмите ми се качуваат
   
 14. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Proveri da nemas problem so tiroidna. Jas imam hipo odnosno namalena funkcija na tiroidna i poradi toa i namalen proces na metabolizam.

  Mene mi pomaga kafe i ceden sok od portokal ,nautro ili jadenje na jabolka ama pak vo kombinacija so kafe em sekoj den pesacenje od 1 sat do 1 ipol.
   
  Последна измена од модератор: 15 мај 2018
 15. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Dobri mi se rezultati od teroidna a imam problem so zeludnik i ne smeam da jadam citrusni ovosja
   
 16. lunchy

  lunchy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Super stom nemas problem so tiroidna. Jadi povekje supi i corbi stom ne smees citrusni ovosja i fizicka aktivnost i mora da ima rezultat
   
 17. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Тука многу се измешани баби и жаби - забрзувањето на метаболизмот не значи празнење на цревата, и празнењето на цревата не укажува на брз метаболизам. Општо целиот организам ќе се активира, ќе живне ако човек е физички активен, колку поактивен толку подобро, и на физички и на психолошки план.

  А за забрзување на метаболизмот начинот е со зголемување на мускулната маса - што значи вежбање со тежина и отпор, и плус кардио-вежби. Просто кажано, извежбани и зајакнати мускули во мирување трошат повеќе енергија (базичен метаболизам) отколку млитави мускули.
   
  На Liu, Dayse и bella.s им се допаѓа ова.
 18. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  Ова го најдов сега и ќр го подготвам :D
   

  Прикачени фајлови:

  На lunchy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Liu

  Liu Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  1.248
  Пол:
  Женски
  Редовно вежбање, пешачење трчање, многу течности, витамини (зеленчук и овошје), на утро на гладно вода со лимон мед и ѓумбир, со појадокот чаша јогурт со лажиче ленено семе измелено непосредно пред појадокот, во текот на денот зелен или црн чај. Лесна вечера. :)
   
  На SunnyGirl2 и Хана-банана им се допаѓа ова.
 20. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.271
  Допаѓања:
  20.553
  Пол:
  Женски
  Течен доручек придонесува за забрзување на метаболизмот, сепак да не се практикува нон-стоп.

  Сувите овошја исто така помагаат. Добра опција е смути од овошје, на пример банана, некое суво овошје, млеко или вода и семиња.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.