1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до збогум на перничињата

Дискусија во 'Фитнес' започната од Lady-Mistique, 29 ноември 2009.

 1. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Секој од нас има критична точка... за некого се бутинките, за друг задникот, кај некого стомачето а кај друг рацете...
  Можеби некоја од вас веќе има воспоставена формула за елиминирање на перничињата... Би било убаво да се сподели ;).. и да се фрлиме на делкање :) ... Знам нема ефект без упорност, здрава исхрана и вежби ... но сепак би сакала да знам кои од вежбите кај вас постигнале најголем ефект?
   
 2. fancula

  fancula Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  49
  istiot problem go imav i jas do pred nekoe vreme...slusnav deka vrtenj hulohop pomaga mnogu i resiv da probam zosto do togas nemase nesto sto nemav probano..pocnuvajki od tableti pa razni dieti i sto uste ne... i pocnav so hulohop...malku tesko mi odese mi pagase za 3 sek bev mnogu smesna..za nekolku dena pocnav da vleguvam vo sema i vrtev nekade po saat vreme dnevno..dodeka gledav tv i ne bese voopsto dosadno..problemot e sto prvite denovi ako zapnes mnogu ke ti izlezat modrici malku...ama nisto strasno..veruvaj mi se isplati..barem kaj mene dade rezultati.. posle edna nedela pocnav so dva vo isto vreme..gi zalepiv so selotejp i bese super...pozdrav i ti posakuvam mn sreka:)
   
 3. Jovanka27

  Jovanka27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  3
  Samo pocnete odite na latino tanci i zbogum na pernicinjata...........
   
 4. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Јас правам дома вежби за преничињата. Ги најдов на youtube.
   
 5. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Хммм... Хулахоп, барав насекаде, нигде на најдов... во меѓувреме започнав со пилатес, засега во домашни услови... и засега само по половина час... исцрпувачки ... но ги полни батериите со енергија ;) ...
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Pernichinja....
  Ahhhh.... Jas vekje odamna gi nemam, ali bara goooolema zrtva.... Eve ti 3 najefikasni soveti:
  1. Kardio vezbi
  No.1 *Trchaje (30-45 min) minimum 3 pati nedelno (trchanjeto e dokazano deka najbrzo gi topi mastite, i dava najdobri efekti koga se vo prashanje pernichinjata, a i celo telo. Znam deka kaj nas ne e toj duhot ama veruvaj mi deka vredi)
  -vozenje velosiped (2 chasa), peshachenje (2-4 chasa), kick box (30-60 min)... itn
  No.2* Pernichinjata se posledica na natalozeni masni naslagi, taka da MORA, ama stvarno MORASH da go smenish nachinot na ishrana. Pogledaj http://www.flatstomachtips.com/, mnogu dobar sajt so soveti za ramen stomak...
  No.3* Stomachni vezbi - na linkot shto ti go prativ gi imaat ilustrirano 3-te najefikasni stomachni vezbi. Znachi koga vezbash pravi gi 3-te zaedno....2-3 pati nedelno

  Eve ti ushte eden sajt kade shto kje najdesh vezbi i dieti za da gi stopish mastite koi se talozele so tekot na vremeto....
  www.women-workout-routines.com

  NE SE OTKAZUVAJ ZATOA SHTO KJE TREBA DA POMINE VREME DODEKA GO VIDISH REZULTATITE, MENE MI TREBASHE 3-4 MESECI, AMA JAS EPTEN GO SREDIV STOMAKOT....

  SO SREKJA :)
   
 7. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Хм... Марти, одличен совет!!! И воедно мора да признаам веќе го посетив вториов сајт и по инструкции од таму пола час кардио веќе измина :) Ме зачуди колку лесно ме препоти 8) ... Интензивни вежби! ... Се надевам желбава ќе ме држи, зашто еве веќе трет ден континуирана физичка активност, а вагата напротив покажува 1.5 килограми ПОВЕЌЕ! :x
  Знам не треба да очекувам чуда, ама ... :roll:
   
 8. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  a fankula da te prasam...hulahopt za pernicinjata na stomakot taka??? jas uste znam deka sekoja vecer pred legnuvanje so obicna bilo kakva krema pet minutki masiranje na stomakot so kruzni dvizenja, i ne samo na stomakot tuku sekade kade ima potreba....pomaga mnogu...isto i orbitrekot e prekrasna naprava...po 20 min 4 pati vo nedelata minimum...cuda pravi..:)pozzz
   
 9. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Ок, и хулахоп купив :) и за сега еве, векје 6 дена по ред секојдневна физичка активност, и замислете, оние 2 кила и нешто ситно, што мислев дека станаа плус откако почнав со вежбање веќе ги немаааа... хехехе.. 8) So far, so good... значи засега истрајно, може дека не се префорсирувам, па вежбите траат од 45 минути до саат време, и признавам одвреме на време има болка во мускули, но парацетамолче пред спиење и повеќе C витаминче во текот на денот и ништо не се осеќа. И знам може сеуште нема ефект во фигура, да се познае нешто како резултат, но задоволна сум и од ова чувство на енергија кое го имам веднаш после вежбање. Освежува! :P И секако, се чувствувам поподвижна, ја нема онаа тромост и мрзеливост... :) Најбитно, ги полни батериите!
   
 10. Daniela-HDJ

  Daniela-HDJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Postoi sprava za takanarecenite pernicinja, za mnogu kratko vreme, vo kombinacija so soodvetna ishrana, se eliminiraat. Bidete sigurni vo toa. Jas sum fitness trener i sum postignala WAUUU uspeh kaj minogo devojki i zeni
   
  На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  jas pak vezbam redovno 5-6 pati vo nedelata po eden cas, nemam problemi so kilogramite, imam i zategnato telo, i stomacni, no sepak onie najdolnite stomacni nikako ne mozam da gi napravam seuste tamu imam malku salo, sum probala se od menuvanje na hrana i trcanje, pravenje na poinakvi vezbi ama nisto ne mi e pomognalo sepak toa si stoi. ako znaete nesto da mi kazete za toa kako da go skinam toa salo
   
 12. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  E pa srcka neshto ne pravish kako shto treba so ishranata mislam.... jas isto ko tebe vezbam 5-6 pati nedelno, trcham 4-5 pati nedelno po 40-45 min, i mn pazam shto jadam. Visoka sum 175cm i tezam 53 kg... Celata poenta e da celosno go smenish nachinot na ishrana, znachi da ne pomislish na przena hrana, ili hamburgeri, sladoledi, slatki... :lol: :lol: Neznam, jas sum slaba i se mi e zategnato ama sepak dolniot del na stomakot ne mi e daska.... onaka malce imam mevce, ne salce.... Sepak mislam deka e i do gradbata.... Duri i 50 kg koga bev ne mi izlagaa karlichnite koski :P znaesh na shto mislam.... taka da neznam probaj da jadesh pecheno ili na skara meso (riba, pileshko i ponekogash teleshko bez masnotii) i salati, leb samo integralen i svedi na minimum (1-2max na den), ne se prejaduvaj so ovoshje ( 3-4 ovoshki na den) .
  Jas sega sum na 'Portion control" znachi jadam na sekoi 3-4 saati mali obroci, taka da nikogash ne dozvoluvam da pocuvstvuvam glad...
  Eve ti eden sajt...
  http://www.flatstomachtips.com/

  Eve vidi i ova...
  10 Easy Portion Control Tricks
  Portion Control and Diet: 10 Easy Tips for Smaller Servings
  The good news is that with a little practice, portion control is easy to do and can help people be successful in reaching and then maintaining a proper weight.
  Here are 10 simple ways to keep your portions a healthy size:
  1. Measure accurately. For foods and beverages, use gadgets like a measuring cup, tablespoon, teaspoon, or food scale.
  2. Learn how to estimate serving sizes. “‘Ballpark’ food portion sizes by estimating serving sizes in comparison to known objects,” says Rose Clifford, RD, clinical dietitian in the department of pharmacy services at the Washington Hospital Center in Washington, DC. “For example, three ounces of cooked meat, fish, or poultry is about the size of a deck of cards.” Other easy measurements to eyeball include:
  • ½ cup is the size of an ice cream scoop
  • 1 cup is the size of a tennis ball
  • 1 ounce of cheese is the size of a domino
  3. Use portion control dishware. Pick out smaller plates, bowls, cups, and glassware in your kitchen and measure what they hold. You might find that a bowl you thought held 8 ounces of soup actually holds 16, meaning you’ve been eating twice what you planned.
  4. Dish out your servings separately. Serve food from the stove onto plates rather than family-style at the table, which encourages seconds.
  5. Make your own single-serving packs. “Re-portion bulk quantities of favorite foods such as pasta, rice, and cereal into individual portions in zipper bags so that when you’re in the mood for some food you’ll instantly see the number of portions you’re preparing,” says Jennifer Nasser, RD, PhD, assistant professor in the department of biology at Drexel University in Philadelphia.
  6. Add the milk before the coffee. When possible, put your (fat-free) milk into the cup before adding the hot beverage to better gauge the amount used.
  7. Measure oil carefully. This is especially important because oil (even the healthful kinds like olive and safflower) have so many calories; don’t pour it directly into your cooking pan or over food.
  8. Control portions when eating out. Eat half or share the meal with a friend. If eating a salad, ask for dressing on the side. Dip your fork into the dressing and then into the salad.
  9. Add vegetables. Eat a cup of low-calorie vegetable soup prior to eating a meal, or add vegetables to casseroles and sandwiches to add volume without a lot of calories.
  10. Listen to your hunger cues. Eat when hungry and stop when satisfied or comfortably full. “Try to gauge when you are 80 percent full and stop there,” says Clifford. “There will be more food at the next meal or snack!”
   
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.713
  Допаѓања:
  150.531
  Марти Куки или шо и да е ...
  Дали си сигурна дека немаш нарушувања во исхраната?!
  Премалку кг се за таа висина,па дури и 50 велиш дека си имала...омг...и уште си на режим...
  Јас со своите 165 минимум сум имала 49 ...и сум изгледала препреслабо,анорексично.
   
  На Muffin.Love му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  и јас го делам истото мислење како и Лилит. треба доста да накачиш во килажата јас мислам
   
 15. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  jas sepak podobro da imam malku mevce, bidejki i jas bas toa go imam ne nekoe golemo salo, a da si jadam se, bidejki jadam se, slatki, przeno, samo ja izbegnuvam brzata hrana, otkolku da bidam na tolku strog rezim samo za da imam daska stomak. imam i jas drzano strog rezim i imav bukvalno daska stomak, no togas jas bev na cekor od anoreksija, mi bea potrebni mnogu strucni soveti za da ne pravam veke taka. a i veruvajte mi kolku poveke si branete na svoeto telo hrana tolku poveke ja saka, a jas tokmu toa go pocuvstvuvav toa me izmacuvase mnogu togas. sega sum taman visoka sum 165 i tezam 50 kilogrami i nemam salo, osven toa mevce, ama i ne sum anoreksicna tuku taka zategnata so zenski oblini. i za site sto sakaat da oslabat treba da vezbaat i da ja namalat kolicinata na hranata, no nikako da ne si zabranuvaat nekoe jadenje, bidejki dovolno e samo malo parce od zabranetata hrana za da se pocustvuvate zadovolni.
  a i uste eden primer. imav eden period koga ne jadev blago voopsto, ni leb, ni brza hrana, i da vi kazam iskreno ne smaliv nitu edno kilo, a toj preiod traese okolu polovina godina. znaci treba se da se jade, no po malku.
  i dokolku vezbate, posebno vezbi za zategnuvanje na teloto, ne grizete se koga ke se kacite na vaga i ke videte deka taa pokazuva poveke kilo, dve. bidejki toa e normalno, vie vezbate i gi zategnuvate muskulite, ja zgolemuvate muskulnata masa, i taa poveke tezi, za razlika od saloto-toa ne tezi mnogu. sum pravela puazi po eden mesec da ne vezam i ne sum kazcila na kilaza tuku bas sum simnala kilo, dve, no sum si napravila pernicinja. ovoa sto go kazuvam ne sum go citala nikade tuku e od moe licno iskustvo bidejki vezbam intenzivno veke 3 godini pozzz
   
 16. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  A be srcka, jas profesionalno se zanimavam so manekenstvo vo Majami i LA taka da za ovaa rabota sum sovrshena tezina :) i proporcii... Inache nikogash prethodno ne sum se hranela pozdravo, pred da dojdam u Majami bev 56-7 kg.... i jadev se i seshto.... E sega tuka vezbam 5-6 pati nedelno i vnimavam shto jadam, ne jadam przena hrana voopshto... Jadam svezi salati, ovoshje, pileshko i riba na skara, zitarici i sl.... E sega ne deka ne si se chastam ponekogash so torta ili chokolado ili nekoja po nezdrava salata ko ruska ili sl.... Sosema e porazlichno koga ziveesh na plaza i 90% od vremeto e toplo i sonchevo :)
   
 17. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449

  koja sprava???kako ??sto??????plssss spodeli so nas podetalno ;)
   
 18. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Добро бе има ли некоја мома што е задоволна таква каква што е ,
  што не држи диети , што има и стомаче и газе и бутчиња.
  Комплекс си набив со ова диетиве, те ваква те таква, :D :D :D
   
 19. Ivic

  Ivic Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Фетиш за бонбони, торти и колачи.... :lol: :lol: :lol: :D
   
 20. eci656

  eci656 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  te molam kazi mi kakvi vezbi treba d a pravam za spoljercinjata mi smetaat koga sakam d a oblecam nesto nemozam :evil: uzas
  blagodaram odnapred :D