1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до отстранување на вишокот кожа?

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 20 јуни 2011.

 1. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Сите оние кои биле на диета сигурна сум дека по нејзиното завршување имале по малце кожа вишок.Имам една другарка која ослабна 40+ кг па сега има многу кожа на стомакот,рацете,инаку не е член на фемина па мислев ако некоја од вас имала вакво искуство и сака да го сподели,слободно нека пише.
   
 2. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.935
  Иако сум го немала овој проблем, мислам дека единствен начин е пластична операција т.е. лифтинг. Често ги гледам токму овие операции на ТВ и не се многу страшни, но сепак се работи за медицински зафат. Сечење месо и шиење и не е малку болно ;)
   
 3. AhThatFemaleProblems

  AhThatFemaleProblems Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  200
  Со вежбање, како поинаку по природен пат? Само вежбање, за затегнување, и тоа е тоа. Таа најверојатно згрешила што слабеела со диети, без да вежба. А толку многу килограми да симне, без да вежба = најлошата услуга на себе. Сигурна сум дека ќе и се појават еден куп стрии и „опадната“ и „опуштена“ кожа, ако веќе и ги нема... Ама тоа е тоа.. или некои хирургии да примени, или одма да почне да се затегнува преку вежбање. Што друго?
   
  На WiseGuy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  само со мн напорно вежбање и ништо друго :$ :$
   
 5. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Многу е лошо наглото слабеење со диети без физичка активност. Да, диетите ќе ги намалат килограмите и обемот, но џабе е ако за време на слабеењето не се спортува. Така ем се слабее, ем се зацврстува секој дел од телото, па и кожата. Тоа е единствена превенција за да не дојде до вишок кожа по слабеењето. За потоа навистина е многу тешко да се отстрани. Единствен спас се пренапорни вежби или лифтинзи ...за жал.
   
 6. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  По природен пат само со напорно вежвање, и тоа мислам дека најногу може пилатесот да помогне. А инаку, со пластична операција.. :^)
   
 7. SieIstDieSonne

  SieIstDieSonne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  72
  значи 40+ кг се многу килограми па затоа отстранување на вишокот кожа е многу тешко, ако не и невозможно. Со напорно вежбање може да има некакво подобрување, но целосно отстранување само со помош на пластична хирургија.
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Со вежбање можат да се затегнат милиметри кожа ,а не цели наслаги.
  Најдобра а и единствена опција и е корективна хирургија, зашто не постои друг начин да се елиминира вишокот кожа.
  И посакувам многу среќа на другарка ти , драго ми е што успеала да се избори со килограмите ;)

  Извести не за текот и исходот на планираното.
   
 9. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  епа ај и јас да советувам малку ;) сепак и од вишокот кожа се гледа дека диетите не се совршен начин за убаво тело. Значи другарка ти иако ослабнала 40+ кг и дошла до помал обем на телото сепак не и е совршено поради вишокот кожа. Точно е треба да се внимава на јадењето, да се храниш здраво но според мене не и да гладуваш и да бидеш на строги диети. Јас сметам дека до убаво тело се стигнува само со вежби за затегнување. Затоа што телото се затегнува и + доагаш то помал обем а со диетата телото се деформира ако се одржуба неправилно. Пред некој ден на ТВ видов реклама за еден производ на кои жената од рекламата имаше стомак као на стара жена (а млада беше) и покажуваа се снимки од како го примала производот како имало големи резултати е сега неможам да се сетам на името на производот затоа пто не ја загледав рекламата
  ако се сетам ќе пишам
  па ја советувам да накачи 2-3 кг, да јаде цврста храна како банана двопек итн, и да почне да ја прави вежбата т.н. мост и некои други вежби за затегнување. Позз :hai:
   
  На natural.beauty му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Stefyy-love

  Stefyy-love Нов член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Значи имам 15 години ослабев 30+ кг и имам висок кожа не многу но се растегнува доста е сега бидејки сум помлада дали има шанси да се повлече секако се вежби ?
   
 11. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  100
  Вежбање, вежбање и само вежбање. Ви гарантирам дека кожата се собира.
  Запиши се на фитнес и консултирај се со некој стручен околѕ вежбите. Пиј многу вода и прогуглај како да ставиш мускулна маса малку, имај на ум дека нема да ја собереш преку ноќ :)
  Среќно.

  Инфо плус

  Како мој идол и најголема мотивација на инстаграм ви ја препорачувам да ја заследите @adry_bella . Таа е доказ дека со голема желба и упорност чуда се случуваат :)
   
  На мишелџ. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. AnaKlarc

  AnaKlarc Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Со вежбање си има на фемина за затегнување на телото. :)
   
 13. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.889
  Допаѓања:
  14.245
  Пол:
  Женски
  jas mozam od iskustvo da kazam deka otstranuvanje na koza nikako ne e mozno osven operativno.
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  12.057
  Пол:
  Женски
  Колку чини отстранување на вишок кожа и каде е најдобро да се направи..? Колку време трае заздравувањето некој ако имал искуство..?
   
 15. Feminka11

  Feminka11 Нов член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Откако почнав да вежбам во теретана ми се појавија стрии на листовите доле и пределот зад коленото (на горниот дел од нозете ги имав и претходно), како и многу испукани капилари по нозете. Што може да е проблемот?