1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до пари за уплата на семестар?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Инвизибл, 15 септември 2016.

 1. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Потребни ми се пари за упис на семестар е сега проблемот е што една роднина уште на почеток на летото ми вети дека ќе ми помогне но еве на крај ме извиси неочекувано, не се лутам нормално нејзини пари се но да ми кажеше со време сама ќе се снајдев со работа и ќе ги соберев летово, е сега сум оставена на милост и немилост! :(
  Единствена опција што ми паѓа на памет е да позајмам од некои што претпоставувам дека би ми дале но многу ми е срам и не знам како уопште да постапам и да прашам па уште и ако ме одбијат :worried: а голема е веројатноста затоа што и не е некоја мала сума да ја дадат на заем на невработен студент, мене планот ми е во рок од три месеци да ја вратам сумата дур се снајдам за работа и не ги соберам парите.
  Ми треба совет како правилно да постапам со тие на кои што мислам да им потражам пари на заем, како да ги прашам? Никогаш не сум тражела пари на заем и многу ми е срам еднаш се обидов да влезам во муабет со една од тие кои мислам да ми позајмат ама само што сакав да речам ми се заплетка јазикот и баталив.
   
  На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Ве молам за совет што ли да правам сега, како да постапам? :(
   
 3. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  А каде се родителите твои? Знаат за ова? Инаку, не можеме да ти помогнеме... Не си требала да чекаш на готово, си требала да со работиш кога знаеш дека си слаба со пари, а не да чекаш на готово. Од кого би позајмила? Не е така лесно да вратиш пари, не се заглавувај... Подобро стави го факултетот во мирување оваа година и собирај пари, работи нешто. Не знам друго што да ти кажам...
   
  На Dust, Petar80 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 4. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Моите родители моментално се во финансиска криза и знам дека немаат само што ќе направам дополнителни нервози и знам дека не требав да чекам на готово :headbang:но ете бидна, времето помина памет за друг пат, а не можам цела година факултетот во мирување да го ставам премногу е, имав и други планови, не се исплати да изгубам цела година, проблемот е што не знам како да побарам премногу ми е срам а свесна сум и дека се случува секој да западне во криза само не знам дали они би ме сфатиле...:(
   
 5. mula

  mula Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2016
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  2.434
  Пол:
  Женски
  Жал ми е што си се нашла во таква ситуација. Ама тоа е.
  Ништо... Како што ни пиша нам- така ќе кажеш. Верувам дека нема да биде некоја најпријатна ситуација, ама мораш да си запишеш семестар!
  Друго, еве сега гледам, има студентски кредити по банкиве... Леле ама камативе ти се високи многу. Ништо, прашај прво кај блиски, па ако не ти помогнат, аплицирај за кредит, колку за да платиш семестар земи. Побарај некаде може има грејс период. Таман додека да се снајдеш.
  Ама најдобро би било со роднини да си завршиш работа.
  И да си запишеш семестар! Мисли позитивно, насочи ја целата енергија кон ова, убеди ги и се` ќе се среди.:f:
   
  На Инвизибл му/ѝ се допаѓа ова.
 6. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  493
  Пол:
  Женски
  А кај си запишана ?
   
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  127.306
  Пол:
  Женски
  Вработи се собери пари до крај на семестар и тогаш ке платиш, нормално со казна за задоцнет упис која е 500-1000ден. Ова ако си на УКИМ, за другите универзитети не знам. Колоквиум нема да полагаш, директ се на испит во јануар
   
  На Dust, Petar80 и Инвизибл им се допаѓа ова.
 8. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  На УКИМ сум али проблемот е што задолжително треба да посетувам настава за време на зимски семестар а доколку не уплатам не е дозволено.
   
 9. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  127.306
  Пол:
  Женски
  не постои опција да се плати потписот?
   
 10. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.810
  Пол:
  Женски
  А да поднесеш молба за на рати, па да платиш сега дел, па одма да се вработиш и да исплаќаш после тоа што останало? Пример на 4 рати, секој месец по четвртина од ратата. Ако веќе нислиш да позајмиш, барем помалку да бидат...
   
  На mula и Инвизибл им се допаѓа ова.
 11. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Прв пат слушам за ваква опција, јас бев во ЕКТС да прашам за опции не ми спомнаа за вакво нешто единствено тоа ти што ми го кажа да уплатам на крај на семестар но тоа е џабе уплата кога нема да слушам предавања и нема да имам право да полагам.

  Еве не знам како звучи прашањево поставено од академски граѓанин, не е дека не знам да склопам просто сложена реченица али јас стварно не знам со кои зборови да се обратам за пари, како да речам? Премногу ми е срам.
   
  Последна измена: 15 септември 2016
 12. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  127.306
  Пол:
  Женски
  на кој факултет си?
   
 13. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Пмф
   
 14. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  127.306
  Пол:
  Женски
  а да напишиш молба до деканатот, би требало да ти ја одобрат, уплатниците за упис ке ги однесиш при заверка
   
  На mula и Инвизибл им се допаѓа ова.
 15. mula

  mula Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2016
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  2.434
  Пол:
  Женски
  Да не се срамиш! Луѓе сме. Се случува. Не е се` и секогаш подмачкано.
  Прашај во студентски дали може на рати или некако нека те поучат. Нема да те колат, нема да те бесат.
  Ич да не се срамиш. Ехееј какви има - не` украдоа па гајле си немаат.
   
  На eloves, eliesaab, Iva 94 и 6 други им се допаѓа ова.
 16. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  87.548
  За колкав износ станува збор?
   
 17. Инвизибл

  Инвизибл Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Мислам дека дефинитивно подобра опција од заем е, ќе пробам со молба па ќе видам се надевам ќе ми ја одобрат, фала ви на советите.
   
  На sanjaeva, mula и Sesil им се допаѓа ова.
 18. Oleeenka

  Oleeenka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  523
  Кај нас на Филозофски за партиципацијата да се плати на 4ри рати не бараат молба, едноставно си уплаќаш на 4 рати и си носиш на студентски. За повеќе од 4 бараат, има и таква опција, прашај и за тоа. :)
   
  На Инвизибл му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  5.810
  Допаѓања:
  26.086
  Пол:
  Женски
  И на ФЗФ бараат ама изгледа како им текне.
  Ако се разбрани луѓе и ако сметаш дека ќе ти излезат во пресрет, објасни им ја ситуацијата како тука и тоа е тоа.
   
 20. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.319
  Допаѓања:
  2.757
  Пол:
  Машки
  Kolku $$$ ti treba ???