1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

  1. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Тријте ги со јаготки...Успева навистина...Не којзнае колку нели...
    Ама две до три нијанси ги избелува ;)
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    wow:))))i jas....samo malce me buni...mlekoto kakvo e???ne mi lici na obicno mnogu e pogusto, kako hopla....i toa mintot...sto e vsusnost?????aj renata77 ako gi razbra ovie 2 sostojki pisi mi te moooolam ;)
     
  3. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Значи треба една белка од јајце, но колку вода, млеко (и какво?) и сол?! И што е она другото? :roll:
     
  4. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.124
    Пол:
    Женски
    Млеко обично какво што ми се најде во фрижидер(не пијам млеко и не знам дали беше Битолско или...ме разбирате ;) )само да не биде ептен ладно и од прилика гледав колку што е на клипот,нема потреба мислам од некоја лабораториска прецизност.Многу сте се уплашиле :) Минт не ставив.
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    А што мислите за порцеланските ламинати на забите?!
    Би ставил некој?!
    Прескапи се,ама практични,не се оштетува забот,цврсти се,нема стругање и кога сакаш можеш да ги извадиш и да си ги имаш своите.Плус,спасуваат од носење на протези ако имате неправилно распоредени заби.
    Јас имам мека коска и склони ми се кон флеки и потемнување,а да не правам муабет пак за забни болести,па затоа користам триста глупости за да ги заштитам.Деловите каде што се спојуваат два заба најсклони ми се кон флеки (знам ќе рече некој на сите така,но не,ова е многу),но и на било кој дел од забот.Сега користам лукалут за побели заби и правот од докторс за белење на забите и има ефект!Но,се мислев за опција ламинати како трајно,одлично решение,бисерна насмевка е загарантирана!
     
  6. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    lilit i jas toa go prasav. Se i sesto sum probala ama gabe vaka so navlakite mislam deka ke se resi problemot. Aj nekoj ako znae neka kaze kolku cinat i dali moze sekoj lekar da gi izraboti ili mora da bide specijalist proteticar? pozz i ve molam za odgovor
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Во трговски има една ординација специјализирана за тоа,цената по заб е од 250 до 300 евра.Ламинатите се потенки од лушпа на јајце,ама во рок од 48 часа ги добиваш на тебе и имаш најпрекрасна насмевка во свет.За над 4 заба има попуст...колку пластична операција на нос ќе те фати! :lol:
     
    На RedWine и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    neznam sega ova laminati i navlaka na zab isto e??/ jas prasuvav i za obicna navlaka kaj nas e 25 evra a porcelanska doktorka ta mi rece do 6o evra ova 300 za zab neli e mnogu??????isto mi kaza deka najkasno za tri dena i gotovi se nameseteni.....
     
    На Emmie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Хааах,дај број да се јавам,сериозна сум!
    Па не знам која е разликата,овие во гтц се специјализирани за ова.Забот значи не се шилчи,стружи или што и да е,туку едноставно се лепи врз него обвивката на предниот дел.Тенка е како нокт.Претпоставувам дека навлаките се целосно врз забот,па затоа треба и негово стружење,шилчење.Овие ламинативе за кои јас зборувам,можат да се извадат кога сакаш и пак да си ги имаш своите заби,тоа е една огромна предност,затоа што ако дозволиш да ти го исстружат забот,готово,цел живот ќе мора да внимаваш,да одиш на корекции,затоа што нели како што знаеме со текот на времето се лупат,пукаат.А ова и да ти се случи нешто на ламинатот,прво безбеден е забот од расипување затоа што не му е оштетена глеѓта,па нема ризик,може и да почека ако немаш финансии и време во моментот,второ не чекаш,не трпиш болка.
    Не знам,не сум сигурна дали е исто,ама мислам дека не е.
    Стварно,пиши ми го бројот на лп за да се јавам да прашам зошто многу сум заинтересирана.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ne e isto navlakite se so struzenje na zabot kako sto kaza i se od 30evra poluporcelanskite a porcelanskite od 50evra nagore. Ovaa informacija e najpresna samo sto se vrativ od kaj stomatologot :lol: a za laminatite ...eee mnogu se skapi jas sakam da menuvam12 zaba znaes toa kolku ke me fati :o :o :o vaka ke gi struzam od 1 cata do 4kata i gore i dolu zs mi se smaci eden napraj drug rasipise pa pozolti i se u krug. pozz
    Inaku najeftini bile vilicite 120 do 300 evra :lol: :lol: :lol:
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Не бе,не ми се стружи,не сакам,плус не ми се оштетени од кариес,само ми се склони на флеки.
    Двојките ми се најлоши,ај што имаат точки,па и не ми се допаѓа формата,сметам дека од нив најповеќе зависи убавината на насмевката (сите заби се важни за изглед и џвакање,единиците најчесто се убави и пљоснати,ама двојките секогаш имаат некоја најшашава форма,сум забележала кај многу луѓе).Тројките и кецовите ми се сразмерно големи,а двојките во однос на нив чудно извртени кон кецовите и помали и не ми се допаѓа целата слика,а вака со ламинатите го подобрува изгледот на двојките и можат поголеми да ги направат,ама оди па стави само двојки,за да се склопи сложувалката мора и кецовите и тројките...ууууф ѓавол и пол.
     
  12. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Zdravo,jas sum nova na forumot,no sepak moram da vi kazam za laserskoto beleenje na zabite.. NIKAKO. otkako mi gi izbelija sega moram da odam mnogu pocesto na belenje,zatoa sto uzasno zolteat zabite.posebno ako ste pusaci..nemojte da se osuduvate na toj cekor. povremeno koristam pasta za belenje na zabite i soda bikarbona,koja sto momentalno gi belee zabite i ima nenormalno dobri efekti.
    pozdrav
     
  13. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Го пробав ова (ама со јогурт, наместо млеко благо) и навистина делува. Меѓутоа разликата не е баш како на видеото, но забите побелуваат за 3-4 нијанси секако.

    А да не знаете колку пати дневно, неделно, месечно... треба да се повтроува постапката?
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Закон. вреди да се проба :)) Инаку јас имам приметено, зато шо многу сакам да јадам лимон, откако ќе го изедам забите ми се доста бели така одреден период.
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Се сомневам дека тоа белото,густото,што го нарекуваат млеко дека е млеко! :lol:
     
  16. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Јас со јогурт пробав и излезе, а што е навистина... не знам...
     
  17. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    luge mene nikako ne saka da mi ja otvori stranava. aj ako sakate objasnete mi kako go koristete mlekoto so sto go mesate da probam i jas. Tuuu me iznervira ovoj linkot 5 dena probuvam i nikako samo data error :D :D :D
     
    На zaljubena93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Вака... во сад оддели ја белката од жолчката од едно јајце (потребна е само белката). Додај половина чаша јогурт (овде вика млеко, ама е густо и јас пробав со јогурт) и повеќе од половина (не цела) чаша минерална вода. Додај една лажичка сол и минт ако имаш. Измешај го сето тоа само со четката за заби и мијај ги забите потоа. Пробај прво на горната, па на долната вилица или обратно за да можеш да ги забележиш резултатите. Само внимавај на непцата-колку подолго ги четкаш забите , толку поголеми се веројатностите да ги раскрвариш непцата.
    ПС: Четкај ги забите од непцето кон врвот на забот. :)
    И пиши што ќе направиш.
     
  19. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    :worried:hock: сега на нет прочитав дека забите добивале неверојатна белина од 3% хирдоген. :worried:hock:
    ЦИТИРАМ: 3 % хидроген е одличен за белеење на забите, но внимавајте да не го голтнете!
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Дечки, не е убаво да се има многу бели заби... треба бојата на забите да изгледа што поприродно и да одговара на тенот... еве како стоматолог, ќе ви кажам неколку совети...

    како прво, домашно белење на забите може да се изврши со триење со сода бикарбона, или со некоја од пастите со кои секојдневно ги миеме забите... ете некои ја спомнаа Pearl Corident, или па на Doctor's, или Lacalut - сите тие се добри, ама најважно е редовно да ги миете забите, затоа што со било која паста и редовно миење, забите ќе бидат чисти, сјајни и бели.

    Хидроген никако да не употребувате сами... макар и 3% да е... хидрогенот се користи за класично белење во стоматолошките ординации, и е многу агресивен - како резултат на тоа забната глеѓ станува попорозна, и полесно прима пигменти и бои, од пушење, од кафе, од чај, од црвено вино, и тоа автоматски води кон повторно белење на забите со што глеѓта уште повеќе се нагризува и така се се врти во круг...

    Побели заби со навлаки, кај нас тоа е поевтина опција, за разлика од ламинатите - ламинатите се најдобра варијанта за исправување на криви заби и за убава насмевка со бели заби - навистина се скапи, ама ако се изработени како што треба, траат долго време, нема потреба од стружење, ниту пак умртвување на забот, се лепат како лушпички на предната страна од забната низа. А ако се ставаат порцелански навлаки потребно е стружење на забот, некогаш и умртвување, па постои можност од појава на џебови, процеси на коренот, и разни компликации. Ако имате здрави заби, немојте да си ги упропастувате, без разлика каква боја имаат...

    И ласерското белење не е баш најдобро... и тоа има негативни страни... порозност на забите, како и сите други средства - дали вреди да имаш бели, а порозни заби?
     
    На candy.cane, Chocolate.me и LivingGlam им се допаѓа ова.