1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

  1. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    Пробај да ги четкаш забите од време на време со сода бикарбона и четката за заби.Не дека има некој екстра добар ефект ама тој ден ќе ти бидат бели бели забите.Поздрав !
     
  2. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    го имам пробано ова, никаков ефект немаше..и цел ден устата ја чувствував како засушена :?
     
  3. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    што и да правите за белење на забите не дозволувајте да ви ги стружат....зошто така се уништува површинскиот слој на забот кој за жал не се обновува и потоа забите се склони кон почесто расипување и фаќање кариес :?
    една од најновите методи е ласерско белење на забите но кај нас колку и како се применува не сум запознаена, само слушнав дека во Ендомак полнале да работата со таква техника за белење на заби ама колку е вистина незнам :)
     
  4. Kalaaa

    Kalaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    Nајдобар значи=) Nикола се вика, SIMONOVSKI има ординација на млечен ресторан во трговскиот, кај MEGA месарницата. човекот си е профи значи, работи и он и брат му јас кај нив ставав фиксни како помала и сега ги правам и забите таму еве веќе 6-7 години. пломба ти става за 15 мин, сосе стругање сосе правење на забот. никогаш ама NIKOGAS не сум почуствувала болка кога ми ги правеле забите тоа е чудо, еднаш два пати бев кај една забарка ептен пошто итно ми беше и умрев! :twisted: значи оди кај дечкиве супер се ти гарантирам
     
  5. marija28

    marija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Jas koristam pasta za beleenje na lakalut od apteka ja zemav i dobra e a pobeluvanjeto so poliranje ili lasersko imam negativno mislenje bidejki po izvesno vreme zabite ke si ja dobijat prvobitnata boja.Aso koristenje na pasta si dobivas sekoj den podobar efekt i priroden,.....
     
  6. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    и јас ја користам истата lacalute white и мислам дека има ефекти.
     
  7. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    mmmm i jas ke probam nekoja od ovie raboti za pobeluvanje na zabite
     
  8. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    хммм.... сум го пробала ова со сода бикарбона и ми помага, но дали може секој ден да се мијат забите исто како со паста?
     
  9. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    нееееееееееееееееееееееееее! :lol: тоа само еднаш до двапати во неделата со сода бикарбона не секој ден ;)
     
    На Freak.of.nature му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Не се заебавајте со сода бикарбона .. се ронат забите .. ни у недела 2 пати .. ќе напраите беља :) Најмногу 3 пати у месец..
     
    На Freak.of.nature му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DESTIN

    DESTIN Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    30
    Во врска со сода бикарбона,колку треба да се стави на четката,за лимонот 2/3 капки,така? :D
     
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    За лимон незнам тоа .. А за сода бикарбона .. па врз четката , како да ти кажам колку да ставиш :lol:
     
  13. DESTIN

    DESTIN Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    30
    Паааа,со свои зборови :lol: :lol: :lol:
     
  14. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Ајде :) Насекаде по врвовите на влакненцата , цела четка ќе ја напраиш , нема нормално цело ќесиче да истуриш :lol:
     
  15. DESTIN

    DESTIN Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    30
     
  16. DESTIN

    DESTIN Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    30
    Сега бев до аптека и воедно прашав и за ова со содата и лимонот,и ми казаа да не почнувам воопшто,дека и двете состојки ја оштетуваат глеѓта и се стварале не знам што таму :roll: така да јас се откажав од ова,ке пробам понатаму сп лакалут,па ке видиме,тоа барем топло ми го препорачаа и некое гелче сто го ставаат стоматолозите и кочта можеби околу 2000 денари,тоа здравје кога ке имам пари ;)
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Па честото користење на сода бикарбона ги рони забите .. јас многу многу ретко ги миам со неа .. Лакалут мене ми ја препорачаа кога ставив протези .. добра е многу пастата :D
     
  18. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас лично не користам ништо посебно, ама имам заприметено дека кога јадам јаболки или лимони, веднаш забите ми изгледаат побели. Ем најаден, ем бели заби :rofl:
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Секако дека лимонот ги оштетува забите, лимонската киселина ги нагризува - а за содата, таа не е толку штетна, колку лимонот, а двете во комбинација не треба да ги применуваш. Со сода бикарбона може да ги миеш до двапати месечно и тоа е сосема доволно. Во секој случај, тоа е подобро од пастите за избелување, затоа што тие содржат сода бикарбона, хидроген и што ли уште не - па забите стануваат уште попорозни, и примаат уште повеќе пигменти, значи повеќе потемнуваат - така да, колкаво фајде од постојано избелување, било ласерско или не знам какво...
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Чистетете ги забите со сода бикарбона па видете си ги забите за некоја година.
    Содата го уништува забот, го уништува површинскиот слој. Со честа употреба ќе почнат да ви се ронат забите.
    Не правете бабини деветини. Содата има моментален ефект врз белеењето на забот, ама уште 100 пати полош ефект.