1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Тоа да, ако ја користиш секој ден, а од два пати месечно нема штета... полоши се пастите за избелување - нив ако ги користите секој ден барем по двапати - е тогаш да се види што е ронење!
    Ама пред се - зависи од забот, од неговиот состав, квалитетот на забните супстанци - значи и генетика е во прашање!
     
  2. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    Dushica-sk ти каква протеза стави? Фиксна? колку време ја носеше и кога ја тргна(или ја носиш сеуште) да не имаше проблеми? јас ја носам скоро 2 години и наскоро ке ја тргнам.. пиши поздрав :)
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ja koristam lacalut veke edna nedela ama ili nema kaj mene efekt ili imam problem so vidot :D
     
  4. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Мене ми помогна многу техниката на миење на заби! Знам дека звучи шашаво, ама така е. Купете си четка со тврдина во зависност од осетливоста на непцето. Јас ја препорачувам Лакалут со дупол слој на влакненца од кои едните се повисоки и мн тенки. Кога ги миете забите тоа нека не биде помалку од 3 мин, и темелно поминете го секој дел на забот, почнуваќи од внатрешниот дел кој се наоѓа под гингивата, тоа најдобро се прави со помеките влакненца на четката. Потоа тријте од горе надолу (за горна вил), те од доле нагоре (за долна вил). Мијте ги после задните заби накосо (агол од 45 степени) и не ја заборавајте внатрешната стана на забите!
    а за вештачките обелувања, воопшто не ги препорачувам затоа што после тоа забот станува многу поосетлив на температурни промени, и е многу понежен. Ако не успеете да си ги избелите забите на природен начин, тогаш значи дека коската ви е таква, и не форсирајте да ги промените. ;)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  5. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    со сода бикарбона може, ама не почесто од еднаш неделно, а од пастиве за избелување најдобра е сигнал
     
  6. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Млекото и млечните производи изобилуваат со калциум што е одличен за забите бидејќи им дава цврстина. За белината делуваат на тој начин што поттикнуваат излачување на поголемо количество плунка во устата, а на тој начин се овозможува чистење на забите од наслагите.

    Едно јаболко после ручек има ист ефект како да сте ги исчеткале забите. Истото важи за свежите моркови, краставички, целер...било каква крцкава храна е одлична за да ја отстрани храната заглавена помеѓу забите.

    Лимоновиот сок има ист ефект како специјалните пасти за белеење на забите. Исцедете еден лимон и исплакнете ги забите.

    Печурките се препорачуваат најмногу поради тоа што ја одржува целата уста здрава. Тие се најголемите уништувачи на микроорганизмите во усната шуплина.

    Јас практикувам со сода бикарбона на четката за заби и навистина делува само не треба да ставаш секој ден зошто ќе ти се оштетат забите непцето. На 2 1 недела најдобро поздрав
     
  7. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    прочитав на една веб страна за помешаш толчена јаготка и сода бикарбона и да се истругаш ке пробам па ке ви го пренесам резултатот позз
     
  8. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    ;)
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    мои другарки често се мијат со сода бикарбона, знам декане епрепорачливо ,ама два пати во месецот не е штетно.
    инаку мене ми кажаа со јагодка , пресечена на пола или истолчена да ги истријам забите. природно е, и делувало.
    баш планирам да пробам. ;)
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Фиксна имам да . И тоа 2 :D Ги носам по година ипол , и уште не ми кажале до кога ќе ги носам. На тебе кога ти кажаа?
     
  11. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Е ова ми се допаѓа, и си го применувам секој ден па и + два-три пати неделно со паста за избелување и сеој ден миење со обична паста за заби, абе петка :*
    :inlove:
     
  12. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    А каква паста за избелување користиш?
    ако не е тајна ;)
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Вака, убаво е да јадеш јаболка и лимони, ама верувај, после тоа мораш да ги измиеш забите со обична паста, а не со паста за избелување - од тој двоен ефект од јаболката и лимоните плус пастата забите стануваат попорозни и поосетливи поради киселините што ги има во овошјето. Тоа сега не го чувствуваш, ама ќе видиш резултати со тек на време. Затоа, умерено со тие средства за белење, и со овошје и соди бикарбони. Какви што ве створила природата, такви сте, и тоа не можете да го смените.
     
  14. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    ептен е добра од сигнал за белеење,а јаболки да јадеш не е штетно за забите, дури и добро е после јадење ако не можеш да си ги измиеш ;)
     
  15. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Абе како Коридент паста за заби нема подобра за обелување .. мислам дека сеуште ја има во Рубин кармин ии ефтина е до 40 ден . Не се користи таа нон-стоп .. Месец па правиш пауза зошто не е многу здраво за забите .. ама бидете упорни. Тој месец секогаш после јадење мијте ги забите и ќе видите резултати ...
     
    На Malechk0 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
  17. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Многу ми крварат непцата користам лакалут актив паста за заби редовно но не ми помага , предложете што да правам??
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Ц витамин повеќе (понекогаш и со сок од лимон мачкај ги непцата - не забите!) и Генгигел - побарај го во аптеки, би требало да ти помогне. Ако уште ти крварат, ќе одиш на систематски преглед, можеби имаш некој друг здравствен проблем, па симптом може да биде крварењето на непцата (да не си анемична случајно?).
    А ако ги миеш забите премногу агресивно, намали со притисокот. И користи помека четка, обично се препорачува медиум, ама за тебе софт четка може да биде решение ;)
     
  19. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Фала многу !! со витамин ц таблетки од 5оо сум моментално , инаку не сум анемична се плашам да идам на лекар да не ми пронајдат гингивитис.Сега прво што ќе направам е ќе си го купам гелот па ке ви кажам дали има промена :)
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Користам една паста од сигнал , после првото миење имаше резултати . Дури ме поттикна да ги мијам повеќе забите , да не ме мрзи :)