1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

  1. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Дали заболекарката ти кажа дека можеш ова да го користиш секој ден? Зашто некаде имам прочитано дека не било здраво со сода да се четкаат забите секој ден.
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Па не е убаво да се користи секој ден сода бикарбона затоа што има разјадувачка моќ.
    Подобро е да се користи медицински јаглен на пример 3-4 пати неделно, а секој ден можеш да правиш гаргара со 3% хидроген, оној за орална употреба.
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  3. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    И јас така имам слушнато, дека ја разјадува глеѓта на забите и дека еднаш неделно е доволно. Инаку за јагленот супер е, кај мене барем имаше ефект(меѓутоа не некој сензационален :D) но после тоа не можам пола саат да ги измијам забите, четката и нередот во купатилото од јагленот...и затоа и ова ретко го користам :lol:
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Да, ова ми е препорака од забарката каде што одам со години. Имам проблем со непцата и ми рече секое утро после стандардно миење на заби да ставам сода на мокра четка и да ги поминувам. А со тоа ми рече и постојано бели заби ќе имам. И вистина е, забите дефинитивно не се оштетуваат од сода, од неа има само голема придобивка.
    @Mishela ова го правам со месеци, забар ми има препорачано( плус да не зборам содата за колку многу работи е делотворна, луѓе секое утро ја пијат, а да е штетна сигурно нема да ја зимаат). На интернет се може да се прочита, секој се може да пише. Јас само на стоматолози верувам, на интернет ништо.
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  5. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Да, содата е делотворна и можеби не е штетна за забите, ама самиот факт дека со сода можам да ги исчистам загорените садови, шпоретот или микро печката ме одвраќа од помислата за нејзино секојдневно користење :lol:
     
    На Sarahhhhm и ivi1987 им се допаѓа ова.
  6. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    :D И јас така мислев, се дури не почнав да ја користам. Разлика гледам а непцата ми се смируваат моментално. За мене нема подобро нешто.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Ако ти помага супер, ама верувај, после години ќе го приметиш ефектот, кога ќе почнат забите да се ронат. И пастите за заби содржат сода бикарбона, ама не е исто како чиста сода на четка. И јас сум стоматолог, ама не препорачувам да се користи сода секој ден. Напротив. Имам пациенти кои секојдневно користат сода бикарбона, наместо паста, и богами резултатот не е баш за фалење. Порозни и кршливи заби склони кон кариес и примање пигментација од храна и пијалоци, плус многу често ми доаѓаат со болки предизвикани од воспалени нерви.
     
    На poker_face, Mishela и ivi1987 им се допаѓа ова.
  8. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Тогаш кажувај чаре за џебови и воспалени непца. Откако останав со првото бремена го имам проблемов со непцата и никако да помине а неможам постојано да одам на дренирање, обврските не ми дозволуваат.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    3% хидроген, испирај ги забите со него навечер.
    И мене тоа со содата ми е информација добиена од стоматолог. Барем со забите не експериментирам со нешто кое сум го прочитала во некоја статија на Интернет или во магазин. :)
    Хидрогенот исто го користам по препорака на мојот стоматолог.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Редовно секојдневно чистење со конец или интердентални четки и чај од жалфија да користиш за плакнење. А повремено течности за уста како Листерин, не секој ден, ама кога ќе осетиш дека се воспалуваат, пет до седум дена плакни после миење заби два пати дневно. После пак повремено. Иста сум со џебови, нонстоп ми се воспалуваа еден период после првата бременост, а помалце после втората, дека редовно користам четкици за нив, секој ден, после секое јадење, дури и на работа. И Листерин користам, имам дома од сите видови, најефикасен ми е виолетовиот, најјак е. Забележав дека од него помалку имам непријатни мириси од џебовите, да не речам ич. И кај мм што има мостови се покажа како ефикасен.
     
    На Mishela и ivi1987 им се допаѓа ова.
  11. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    @Mishela слушајки го мојот стоматолог без заби ќе си останам, а за забите колам :D
    @Annath фала ти. Со жалфија уште денес ќе почнам а и се останато ќе земам да правам. Ми се смачи од два џеба што ги имам кај 6-ките и од непријатната миризба од нив повремено и од крв при миење на забите. Се надевам дека бар малку ќе смирам деновиве :) (инаку на месо не смеам да помислам, најголем непријател ми е за џебовите)
     
    На Mishela и Annath им се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Иста сум...ако јадам месо, лом се правам...само што кај мене има од 5 до 7 на сите четири страни :( по цел ден со четкица во рака :(
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @ivi1987 јас во конецот за заби најдов спас. После секое јадење обавезно го користам. И жалфијата исто така за исплакнување.
    @Annath мене листеринот ми е прејак, мислам јазикот ми гори.
     
    На Mishela, Annath и ivi1987 им се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Значи среќна сум што имам само два :D(ама длабоки се, вредат ко за 6 мислам, ми се плаче од самата помисла на дренирање)
    Маки, пред да забременам незнаев што е џеб :|
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    И јас сум иста за жал, те разбирам.
    Опседната сум со тоа да не случајно ми се направи непријатна миризба и веќе мислам дека станав "отпорна" и на пастите со најсилен вкус на ментол. :D
    Ќе го пробам виолетовиот Листерин штом тој е најјак.
    Обично користам Колгејт или Донтодент, ама може да сменам малку.

    Неколку пати во неделата (2-3 обично) по регуларното миење заби четкам уште еднаш со "паста" направена од капсула медицински јаглен и кокосово масло.
    Ми се покажа како поефикасно од сода бикарбона и целосно ја исфрлив.
    Имам осетливи заби и страв ми е да не си направам некоја белја.
    Хидрогенот ми е супер и за непцата, многу ги смирува па продолжив да го користам.
     
    На poker_face, Annath и ivi1987 им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Јак е, да, ама ефикасен. За разлика од овие другиве течности за уста е навистина класа пред сите. А со конецот внимавај, не оди многу длабоко. Јас се плашам со конец да чистам, само со четкици, да не одам многу внатре.

    @ivi1987 богами, само два е премија. Јас ептен имам, сега гледам и на предни заби ми се прави еден ;( маки...

    @Mishela и хидрогенот бара претпазливост. И тој ги разјадува забите, за жал.
     
    На ivi1987 и kristina.k им се допаѓа ова.
  17. MarijaLovee

    MarijaLovee Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали има некој искуство со Денталика во Ново Лисиче со ставање на порцелан и општо. Сакам на цела горна да ставам порцелан препорачајте ми ве молам некој што веќе има стаено и е задоволен од порцеланот
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    До побели заби со редовно миење на истите.Користење паста која ги избелува *Lacalut најефективна.
    Помалце газирани пијалоци, кафиња и цигари бидејќи стварно влијаат.
    Сум пробала еднаш да ги четкам со паста и сода бикарбона, мислам дека непцата ми беа ЖАР и ме болеа со денови..
     
  19. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со the hello smile ?
     
  20. Jana_22

    Jana_22 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1