Како до побели заби?

Дискусија во 'Лице' започната од GlamourouS, 30 ноември 2009.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.908
  Пол:
  Женски
  Содата е агресивна, а еве, гледам дека и за јагленот почнуваат да тврдат исто. Се што е претерано не чини, а содата да се користи со фолија и паста не е баш пожелно.
  Нејсе, сите сакаат бели заби, нормално, ама најубаво да не се оди против природата. Пигментациите се чистат лесно на забар, а сите средства за избелување, небитно дали во домашни или професионални услови се доста агресивни, а без долготраен ефект. Цигари, кафе, чај, црвено вино, пигментите од храната што ја конзумираме секојдневно - сите влијаат на забите. А после избелувачки третман нивното влијание е поголемо и побрзо поради ослабнатата забна глеѓ која станала поприемчива за пигменти.
   
  На Golden, OmniaVanitas, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Zocii

  Zocii Активен член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  jas ja koristam pastata rosadent od limes i ima efekt zadovolna sum
   
 3. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Има ли некој искуство со белење на забите недела две после вадење на фиксна протеза или треба да се почека некое време ?
   
 4. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  3.382
  Пол:
  Женски
  Не мора да се чека, јас бев уште истиот ден.
   
  На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pretty Woman

  Pretty Woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Мислев дека се става жица па да не пречи, каде ги белеше и колку те чинеше ?
   
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  3.382
  Пол:
  Женски
  Не пречеше, а и сакав да ги исчистам и непцата и да ги избелам забите, се комплет. На државна клиника го правев тоа, многу одамна беше, али мислам околу 600 ден.
   
  На Pretty Woman му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  има ли некој искуство со нау нау пастата со активен јаглен од зегин?
   
 8. LanA..ana

  LanA..ana Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  32
  Ја користам веќе еден месец
  Предобра е !
  За неколку нијанси ми ги обели забите
  Пробај ја нема да зажалиш
   
  На cresa-jagoda, Girly90 и Pretty Woman им се допаѓа ова.
 9. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  а само со неа миеше заби или и обична паста?
   
 10. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Женски
  Јас ја купив пред некој ден и не е ништо посебно исто како и обичните пасти. Поголем ефект имам од капсулите од активен јаглен.

  Можеш слободно само со неа да ги миеш забите бидејќи не содржи 100 % јаглен преработена е има и други состојки.
   
  Последна измена од модератор: 5 октомври 2018
  На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LanA..ana

  LanA..ana Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  32
  Треба подолг период да се користи за да се види разлика
  Месец до два
   
 12. dianna95

  dianna95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Има ли некој искуство со избелувачите што се продаваат на феjсбук за 600 den??
   
 13. Sannelaa

  Sannelaa Активен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Дали некоја од вас има порачано и користено вакво нешто, дали е задоволна и дали ефектот на избелени заби е додека го користиш производот или "траен".
   

  Прикачени фајлови:

 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.468
  Допаѓања:
  129.908
  Пол:
  Женски
  Што и да користиш, нема траен ефект. Забите повторно потемнуваат.
   
 15. poker_face

  poker_face Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  3.410
  Пол:
  Женски
  Мене Лакалут пастата за избелување ми е одлична. Можеби нема толку видливи ефекти, но има голема разлика од неа до другите пасти за избелување што немаат никаков ефект. Со подолго користење се забележува разлика.
   
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  7.466
  Пол:
  Женски
  А какви се тие пенкалца за белеење заби. Има ефект? Каде ги има, колку чинат?
   
 17. dianna95

  dianna95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Мене на фб ми излегуваат нон стоп, околу 600 ден. се ама не знам колку се безбедни за користење
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Јас имам читано на интернет со кокосово масло да се избелат забите го викаат "oil pulling methood"
  Веќе два три пати го правам и има као некој ефект, некако посвежи изгледаат.
  Лапнуваш околу пола лажичка кокосво масло, го топиш во уста и го мучкаш како овие течностите за исплакнување. Околу 5 минути го правам, ама наводно требало 20 мин. И за да ми биде покорисно, за тоа време правам некоја друга мала задача, правење чај или миење на лице, нешто да се окупираш.
  После го плѕкаш, НИКАКО да се голтнело.
  А и искрено, малце грозен вкус добиваш.
  И наводно му требало 2-3 недели за да се познава ефектот.
   
 19. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  1.010
  Не се чисти на забар. Генетика игра огромна улога во ова. Полирање можеби ќе ги исчисти, но нема да ги побели. Плус, како што имаше напишано подолу за останатите работи - забите и после полирање стануваат поосетливи и искрено би ги оставила такви какви што се отколку да ги оставам без глеѓ и да ги направам осетливи. Подобро здрави отколку бели. Осетливост на заб е полошо од расипан заб и болка заради тоа. Расипаниот заб ќе го поправиш, на осетливиот заб нема што да му правиш. А замислете си сите заби да се осетливи.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MonikaM113

  MonikaM113 Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2018
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Дали има некој искуство со пастава? Дали ги белее забите?
  [​IMG]