Како до поголема концентрација?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Go-Girl, 19 март 2010.

 1. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.974
  Лек против главоболка :?: :?: :?:
  ама да не е синтетички производ...апче и сл. --- нема ефект веќе :roll:

  + концентрат за концентрација за учење :lol: :lol: :lol:
  каде да ги набавам потребниве состојки????? :P

  Тука можеме да разменуваме мислења за зголемување на концентрацијата :)
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.175
  Пол:
  Женски
  Go-Girl само јога,медитација,тоа е природно за да имаш концентрација,ако веќе не сакаш употреба на апчиња... :D
   
 3. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.974
  фала Горданче :D може да се проба ова викаат опуштало и смирувало :) :) :)
  ....не дека несакам апчиња ама се предозирав, веќе немаат ефект :lol:
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Срце купи си дуаовит мемо, од аптека околу 300ден се има 40, секој ден по две ќе си употребуваш, тие се дражеи значи се лижат, витамински се на природна база и содржат лецитин кој ја поттикнува работата на мозкот и создава концентрација. Јас ги користев минатио семестар и супер си учев, а еве и сега не ме изневеруваат ;)
   
  На GossupGirlxoxo и Cloee им се допаѓа ова.
 5. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  336
  Девојкии, што правите кога немате концентрација?? Како се враќате во колосек да си ги вршите обврските на време?? Последниве денови воопшто немам концентрација и некако цел ден ми понува божем во работа, а всушност на крајот гледам дека многу малку сум сработила... Тотално сум неефикасна и дефокусирана... Па сакав да прашам како вие се справувате со ова ако ве фаќа воопшто во некои периоди??
   
 6. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  120
  девојкки имам проблем во последно време многу ми е опадната концентрацијата за учење и памење никогаш вакво нешто ми се нема случено,ми рекоа да пијам некои апчиња МЕНТАТ се викаат ама не сум баш сигурна дали помагаат СОВЕТ ???
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.826
  Пол:
  Женски
  лелеее и јас го имам истиот проблем :( концентрација и памтење на нула ми се во последно време :(
  сакав и јас да пијам некои апчиња ама ми кажаа дека биле премногу штетни и од нив изумирале мозочни клетки :wasntme: јас барем така сум информирана. и затоа не ти препорачувам такви хемии, едноставно земај 3 пати по едно витаминче б6 во денот, мислам дека има резултати ;)
   
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.561
  Ова ми се случува кога имам тежок период кој е дури и без причина,дури и ништо да не мислам,да се трудам да учам едноставно не влегува во глава...тоа е тоа.
  Пробајте со таблети гинко билоба,витамин б12 (го нема во б комплексот и малце е поскап,мислам дека најевтините таблетки се 800 денари) кој има најголем ефект на концентрацијата и го храни мозокот,зголемето го внесот на вода,зошто дехидрираниот мозок поспоро процесира информации,дури и да не ви се пие,пијте (еее ова,уште во основно татко ми ми го збореше,откритие случајно му било додека бил на факултет,а сега го читам по нет порталиве,па го зезав пред некој ден дека е пред времето :D ) и ако имате време,кардио вежба некоја,барем 15 мин за да ја зголеми циркулацијата,дотокот на крв во мозокот,а со тоа и повеќе кислород (направено е испитување,студентите кои трчаат 3-4 пати неделно,покажуваат подобри резултати на тестовите,отколку оние што воопшто не спротуваат),а башка што со тие 15 мин ќе си заработите и поголемо лачење на хормонот на среќа!
  Среќно женски!
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  120
  Б6 секоиј ден си пијам обавезно,до пред некое време и вежбав али сеа некако слабо
   
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.561
  Б6 само ги смирува нервите,ти велам пробај барем б комплекс или чисто б 12,а јас имам пиено и матичен млеч,на зелен пазар од кај медарите мајка ми ми го зема,ама си го порача ден порано и кога ќе ти речат кога да дојдеш,тогаш да дојдеш,зошто се расипува за мноооогу кратко време и да ти кажам имаше супер ефект не само на меморија,туку и имунитетот ми ојача.Еднаш годишно фино би било секој да си приушти вакво нешто,фина работа за здравје.
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  120
  фала лилит баш и од тој млеч ќе пробам
   
 12. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.826
  Пол:
  Женски
  а овие витамините б12 и б комплекс нели го зголемува и апетитот ? :wasntme:
   
 13. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  120
  не нема врска мене бар не ми го зголемуваат апетитот
   
 14. PetraPanka

  PetraPanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  2

  i jas imam oseteno kako da mi go zgolemuvaat apetitot :geek: |( probaj moze kaj tebe nema da ima takov efekt :angel:
   
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.402
  Пол:
  Женски
  Насабајле пред кафето ќе грицнете по некое свежо морковче за концентрација, мене ми помага кога треба да учам цел ден :)
   
  На tanjusskat и howdoyoudo им се допаѓа ова.
 16. DrBabl

  DrBabl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  znaes zavisi od organizmot mene na primer mi zgolemuvaat apetit i pijam koga mi e moralno zaso koga gi pijam reagiram kao nikad vo zuvot da ne sum jadela!! xD
   
 17. DrBabl

  DrBabl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  8
  Mlecot e dobar znam tatko mu e po pcelarstvovo i sekogas koga ke izvadi mlec mi dava i pomaga mnoguu !! a isto probav na mene (eksperimentalen glusec) jadenjeto bademi ja podobruva koncentracijata ali znaes teba da jades i da citas mi nema nekoe podolgotrajno dejstvo a da jadam i da citam 2 sati stvaro nema fajde mislam |(
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Сакам да прашам...?

  Кои се тие таблети што се пијат за време на учење и даваат поголема концентрација? Многу луѓе ми имаат кажано дека кога учат пред испит побрзо помтат од тие таблети. Има ли тука некој на форумот пиено?
   
 19. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.265
  Сакам да прашам...?

  Bilobil forte [​IMG]
   
 20. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  Сакам да прашам...?

  ја знам дека доста билобил пијат пред учење
  Билобил за концентрација за помнење 8) :D :D не озбилно помагало ;)