1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголема концентрација?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Go-Girl, 19 март 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Сакам да прашам...?

    Епа сега, бараш решение, а немаш ресурси :P

    Во тој случај наполни си сад со вода, стави го до тебе, и штом ти се приспие помини ги очите со вода онака брцни прсте, помини окце ;) - делува :D
     
  2. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Сакам да прашам...?

    Спаркс земи мобилниот навиј си го саатот, 20 минути бар само отспиј и онака те чека долга ноќ очигледно.
    Многу ќе те освежат тие минути сон.
    А доста се дрогираш со кофеин :)
     
  3. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Сакам да прашам...?

    женскиии ајде кој знае да ми каже нешто. за поголема концетрација и такви ствари купив неурофорте т.е овие ко на линков http://www.healthaid.co.uk/shopexd.aspx?id=708&bc=no. а јас ги гледав овие на нет ама кај нас ги нема http://www.healthaid.co.uk/shopexd.aspx?id=704&bc=no.
    колку што можам да сфатам имаат иста цел нели? за побрзо исфрлање на штетните материи и за побрза оксидација на мозокот итн итн.
    се надевам дека не ги дадов парите по грешка за другиве |(
     
  4. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Сакам да прашам...?

    jaс пијам [​IMG] вакви, цената е околу 200 денари и сум презадоволна
     
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Неурофортето не е стриктно за таа намена, но бидејќи содржи гинко билоба може да ти помогне. Сепак нареден пат купувај некои со поголема колицина на гинко во составот.
     
  6. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Сакам да прашам...?

    Ке се отепам јас лупнав 675 ден :@ . Не дека не памтам ич, ама онака слабо ми иде и памтење и концентрација. А ги купив овие зш од истата фирма имам купувано и за бешика и супер беа. Башка ја исфрлаа високот вода, мераци. Ама ете за друг пат ке знам да прашам па после да купам :)
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Сакам да прашам...?

    јас овие ги купив 160 денари :)
     
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Сакам да прашам...?

    Е малку глупичко прашање. :D

    Значи јас сум ептен многу најмногу испотресена со ова матурава. Знам дека од година ќе полагам и испити и се, него проблем ми е што јас знам дека ќе ја положам, ама битна ми е оцената/поените. Некој совет, некое апче за смирување и концентрација ?? Не е на арно ова. :x

    Баш за утре немам потреба да паничам, знам англиски и да пишувам и да зборувам а јас пак иста приказна од вчера. Ми се блокира тотално мозокот. :(
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    GinkoMax (Гинко е растение за концетрација Гинко)се добри ама најдобра е релаксација пушти си музика и уживај, можеш и зелен чај да си се напиеш а и чоколатце.
     
  10. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Сакам да прашам...?

    Подобро опушти се без лекарства, излези малку надвор, попешачи, напиј се едно кафе со пријателите и продолжи. Или можеш на природна база чај за смирување мислам беше Валеријана. И пиј Б6 :*
    http://www.youtube.com/watch?v=RVmG_d3HKBA
     
  11. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Сакам да прашам...?

    Не туку се потресувајте со таа матурата, ќе се смеете откако ќе помине. :D Воопшто не заслужува олку секирации и нервози, ќе си се упишете на фаЏ, без гајле. Ви кажува човек што Македонски и Англиски книга не фати, и пројдов со двете 5, проектна 5, и другите два предмета 5 и 4. Не вреди толку, верувајте. :) Особено лани во јбт шо се дешаваше математика... Ама ич да не се нервирате. ;)
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Doozy само релакс. Верувај ќе се смееш кога ќе помине ова. Знам дека сега ти изгледа страшно, како да е нешто најголемо на свет и во животот твој. НЕ Е !!! Оди си релаксирано. И мисли си на убави неста што ќе си ги правиш после тие 2 саата. Ајде и со лесно. :) :hai:
     
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Сакам да прашам...?

    Дузи за стрес односно ако сакаш да се смириш а да не се клукаш со апчиња ти препорачувам магнезиум со б12, трк до аптека ;)

    После тоа ќе бидеш пис бабо, пис! :D
     
    На nena2010 и lolyta777 им се допаѓа ова.
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    можеш да си ја земеш комбинацијава :) а за ова
    Пирамитке фала ти најмногу на свет, каков стрес сум имала од сабајле смеењево ми дојде како мелем :D :*
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    За поголема концентрација и поголемо помнење било супер да си каснеш неколку коцки темна чоколада или некои од оние тортици, ама да се темни. Мене ми помага, си кснувам некогаш белисимо пред да учам ;)
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    се дури не е време за учење имам концентација ништо не ми смета маа а дојде сесија и треба да фатам книга абе се нешто ми текнува да правам и ми лета умот кизнеј каде на какви не глупости
     
    На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Зависи. Мене мотив ми дава читална. Кога ги глеам сите како се ѕверат во книга и неам што да праам и јас друго освен да си гледам во мојата. Има атмосфера. Ама зависи, некогаш не издржувам ни половина час, па си одам дома. А дома наоѓам атмосфера само навечер, или рано наутро.

    Значи, за да се сконцентрираш, треба да имаш мирна атмосфера или евентуално опуштено музиче, чиј текст е непознат. Никако не пуштам музика ако го знам текстот, само си пеам, си се пронаоѓам, си мислам на песната, па на ствари што ме потсеќаат песната, па на ствари што се поврзани со тие страни и така натака се до бескрај. Истотака за концентрација помага и притисок. Кога знаеш дека си краток со време, и ти фуфка на задникот, знаеш дека немаш друга опција освен да го згрееш, на столче пред биро со материјали за учење, не компјутер.
     
    На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Сакам да прашам...?

    Помагаат Б-комплекс за концентрација?
     
  19. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Сакам да прашам...?

    Мислам дека ке те успијат тие :) . Бар мене така ми делуваат, а за концентрација нешто што содржи гинко билоба (мислам дека се викаше тоа) :?:
     
  20. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Сакам да прашам...?

    Што е па сега тоа гинко билбоа?
    Јас минатата сесија кога учев пиев Б-6 ама сега нарачав да ми купат Б-комплекс и ми текна дека се различни, а иначе Б-6 ми помогна. Ќе се напијам и ќе видам како ќе ми делува.
    Ова предметов многу е досаден па мора да земам нешто + за концентрација, зошто после првите две-три реченици мозокот кој знае каде ми лета.