1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголеми усни?

Дискусија во 'Лице' започната од bluelagoon, 27 август 2014.

  1. bluelagoon

    bluelagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    Вашите трикови и совети?
     
  2. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54

    Прикачени фајлови:

    • PLUMP POUT.JPG
      PLUMP POUT.JPG
      Големина на фајлот:
      33,5 KB
      Прегледи:
      293
    На resenska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ќе си отидеш кај пластичен хирург, ќе си кажеш какви сакаш, ќе си ја заврши он работата, ќе си му платиш и тоа е тоа. Друг начин ја колку што знам нема.
    Едино визуелно можеш да ги напраиш да ти изглеаат поголеми при шминкање, иначе не.
     
    На Korija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Има сјаеви во Авон ако не се лажам околу 200 денари се а во минатиот каталог беа 160 јас имам еден убав е а и не се брише веднаш како обичните. Земи си еден и ќе видиш. На почеток пече малку ама подоцна се гледа разликата.
     
  5. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Ботокс му е мајката!
    или па ако сакаш поевтино да си пројдеш, земи тоа кармин и доцртај си ја устата (по краевите) како кловновине шо праат!
     
  6. bluelagoon

    bluelagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
  7. teateevska

    teateevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Не видов теме за естетска корекција на усни па зотоа тука ќе пишам.
    Значи немам ни мали ниту пак многу големи усни,ама сепак ми се допаѓаат поголемите :) и затоа сакам да си ги зголемам. Па доколку некој има искуство кај некој доктор во македонија добро би ми дошло.
     
  8. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Сте слушнале за Dollips ? :^)
    Дали помага тоа, и дали веќе некоја го има ? :?: :l:
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Гледам дека во темата е спомнат ботоксот, а и често слушам "ставила ботокс во устата". Ботоксот се користи за брчки на челото, назолабијата, околу устата, ги парализира мускулите. Но, не и за зголемување на усните.
    За зголемување на усните се користат филери кои во себе содржат хијалуронска киселина (која и природно ја имаме во телото), а исто така кај нас почна да се применува и зголемување усни со сопствено масно ткиво, или комбинација на филери со ПРП (сопствена крвна плазма).
    Сите овие се ресорптивни, односно со тек на време се ресорбираат.
    На пазарот, посебно во Србија, Бугарија, па дури и кај нас (мислам Даскалов го користи продуктов), се става и аквамид, метакрил, биополимер. Тоа се "перманентни" опции за зголемување усни, траат со години, за разлика од хијалуронските филери (Restylane, Juvederm, Teosyal kiss) кои траат 6-18 месеци, меѓутоа даваат природен ефект, и мн. мал процент на несакани дејства.
    Меѓутоа аквамидот може да створи деформитет на усните (или образите, сеедно каде и да се вбризгува) нодуломи, грануломи, доколку се полнат со тоа, а понатаму може да се отстрани само со операција. Проблемиве се појавуваат по неколку години од апликацијата.
    Понатаму се користи и bullhorn lip lift, т.е отстранување на кожата под ноздрите, со што се добива некаков поприроден ефект на поголеми усни, а најчесто се користи кај оние кои имаат поголема раздалеченост помеѓу носот и устата.

    Што значи дека хијалуронските филери или вбризгување масно ткиво се најдобри опции моментално. Др. Светлана Костиќ најдобри аплицира филери со најприродни резултати, а вторава опција се прави на клиника.
     
    На lipstickmadness, theowndemon, Nina@Macedonia1 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Јас ќе ви кажам еден мошне ефикасен, природен метод.

    Фатете две пчели во тегла и затворете ги. После извесен период откако ќе снемаат кислород и нема да можат да летаат, внимателно со пинцета првин извадете ја едната, убаво натртете ја од позади и гледајте да ве боцне на горната усна во средина. Повторете ја истата постапка и со другата на долната усна. Несаканиот ефект е болка. Ама нели пошто за убавина мора да се истрпи се`, сигурна сум дека откако овој метод ќе ви премине во пракса ќе станете имуни.

    Инаку, отокот ќе трае 5-7 часа, и затоа е пожелно оваа процедура да се применува за време на викенд навечер, затоа што откако саглам ќе се начукате помалку ќе боли.
     
    Последна измена: 6 септември 2015
    На Pretty Woman, Ники., Indiegurl и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Маријана10

    Маријана10 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Една моја другарка има пробано така што ќе ја пикнете устата во чаша со мал отвор, и голтајте го воздухот, така усните ке бидат поголеми, малку ќе боли ама.... Ефектот ќе трае 2,3 чаша :l:
     
  12. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    12439009_154644241577809_5394257734744777305_n.jpg
    Абе дечки има ли ефект ова чудо? :?:
     
  13. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Kolku sto mozam da zabelezam ova e isto kako ona so casa,ne veruvam deka efektot ke e golem toa trae dodeka trae i otokot na usnite
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    На почетокот ќе ти траат максимум саат време, но како почесто ги... како да кажам ги шмукаш? мускулите на устата ти зајакнуваат и се подолго и подолго траат.
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nina@Macedonia1

    Nina@Macedonia1 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,дали некој веке има користено од сега најактуелните dollips , и какво искуство има,дали сте задоволни или не како најлесно до производот.поздравввв
     
  16. мари че

    мари че Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Само со моливче за уста можеш да ја направиш визуелно полна и да ти е тенка. Само светлата линија околу усните ќе ја пополниш и ќе изгледа како да е полна. Моливчето нека биде една нијанса потемно од карминот што ќе го ставаш. Или пак можеш да ја попониш устата со истото моливче, така и подолго ќе ти стои.
     
    На Petra777 и theowndemon им се допаѓа ова.
  17. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Хахахахаххаххаха ме изнасмеа!
    Ја пробав слично нешо оддамна ,само со комарец. Делува ,нема што!
     
  18. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Секој што користел вакви ми изгледал на грдото патче... евентуално спонзоруша. Боље да си ги имам моиве линиички, отколку да ги „напумпам“ усните и да не бидам јас.
     
    На crazyinlove19, theowndemon и Petra777 им се допаѓа ова.
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Поодвратно нешто од "напумпани" усни нема и не верувам дека ќе има. Ако немате природно полни усни, ваквите модификации изгледаат смешно и евтино. Како на лицето да имате отечен женски полов орган. Посебно очајно изгледа пумпањето на усните со чаши, капачиња итн.
    Јас имам природно тенки усни (линиички, да не кажам) и си ги сакам баш такви какви што се. Сметам дека ми одговараат на лицето, складни се. Се чувствувам добро во сопствената кожа и со секоја црта на лицето.
     
    На YoungandBeautiful и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  20. DzoliA

    DzoliA Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki, baram preporaki za doktori i nacini za zgolemuvanje na usnite, a toa da ne bidat fileri, odnosno baram permanenten efekt. Ne mora da e za vo Makedonija, ako znaete i za posiroko bi bilo odlichno. Ve molam koj e zapoznaen i znae da spodeli, fala mnogu