1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до поголеми усни?

Дискусија во 'Лице' започната од bluelagoon, 27 август 2014.

 1. bluelagoon

  bluelagoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
  Вашите трикови и совети?
   
 2. Love16

  Love16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  54

  Прикачени фајлови:

  • PLUMP POUT.JPG
   PLUMP POUT.JPG
   Големина на фајлот:
   33,5 KB
   Прегледи:
   293
  На resenska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Ќе си отидеш кај пластичен хирург, ќе си кажеш какви сакаш, ќе си ја заврши он работата, ќе си му платиш и тоа е тоа. Друг начин ја колку што знам нема.
  Едино визуелно можеш да ги напраиш да ти изглеаат поголеми при шминкање, иначе не.
   
  На Korija му/ѝ се допаѓа ова.
 4. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.606
  Пол:
  Женски
  Има сјаеви во Авон ако не се лажам околу 200 денари се а во минатиот каталог беа 160 јас имам еден убав е а и не се брише веднаш како обичните. Земи си еден и ќе видиш. На почеток пече малку ама подоцна се гледа разликата.
   
 5. luci22

  luci22 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  Ботокс му е мајката!
  или па ако сакаш поевтино да си пројдеш, земи тоа кармин и доцртај си ја устата (по краевите) како кловновине шо праат!
   
 6. bluelagoon

  bluelagoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2014
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Машки
 7. teateevska

  teateevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Не видов теме за естетска корекција на усни па зотоа тука ќе пишам.
  Значи немам ни мали ниту пак многу големи усни,ама сепак ми се допаѓаат поголемите :) и затоа сакам да си ги зголемам. Па доколку некој има искуство кај некој доктор во македонија добро би ми дошло.
   
 8. marijaz

  marijaz Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Сте слушнале за Dollips ? :^)
  Дали помага тоа, и дали веќе некоја го има ? :?: :l:
   
 9. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.475
  Гледам дека во темата е спомнат ботоксот, а и често слушам "ставила ботокс во устата". Ботоксот се користи за брчки на челото, назолабијата, околу устата, ги парализира мускулите. Но, не и за зголемување на усните.
  За зголемување на усните се користат филери кои во себе содржат хијалуронска киселина (која и природно ја имаме во телото), а исто така кај нас почна да се применува и зголемување усни со сопствено масно ткиво, или комбинација на филери со ПРП (сопствена крвна плазма).
  Сите овие се ресорптивни, односно со тек на време се ресорбираат.
  На пазарот, посебно во Србија, Бугарија, па дури и кај нас (мислам Даскалов го користи продуктов), се става и аквамид, метакрил, биополимер. Тоа се "перманентни" опции за зголемување усни, траат со години, за разлика од хијалуронските филери (Restylane, Juvederm, Teosyal kiss) кои траат 6-18 месеци, меѓутоа даваат природен ефект, и мн. мал процент на несакани дејства.
  Меѓутоа аквамидот може да створи деформитет на усните (или образите, сеедно каде и да се вбризгува) нодуломи, грануломи, доколку се полнат со тоа, а понатаму може да се отстрани само со операција. Проблемиве се појавуваат по неколку години од апликацијата.
  Понатаму се користи и bullhorn lip lift, т.е отстранување на кожата под ноздрите, со што се добива некаков поприроден ефект на поголеми усни, а најчесто се користи кај оние кои имаат поголема раздалеченост помеѓу носот и устата.

  Што значи дека хијалуронските филери или вбризгување масно ткиво се најдобри опции моментално. Др. Светлана Костиќ најдобри аплицира филери со најприродни резултати, а вторава опција се прави на клиника.
   
  На lipstickmadness, theowndemon, Nina@Macedonia1 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.272
  Јас ќе ви кажам еден мошне ефикасен, природен метод.

  Фатете две пчели во тегла и затворете ги. После извесен период откако ќе снемаат кислород и нема да можат да летаат, внимателно со пинцета првин извадете ја едната, убаво натртете ја од позади и гледајте да ве боцне на горната усна во средина. Повторете ја истата постапка и со другата на долната усна. Несаканиот ефект е болка. Ама нели пошто за убавина мора да се истрпи се`, сигурна сум дека откако овој метод ќе ви премине во пракса ќе станете имуни.

  Инаку, отокот ќе трае 5-7 часа, и затоа е пожелно оваа процедура да се применува за време на викенд навечер, затоа што откако саглам ќе се начукате помалку ќе боли.
   
  Последна измена: 6 септември 2015
  На Pretty Woman, Ники., Indiegurl и 11 други им се допаѓа ова.
 11. Маријана10

  Маријана10 Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Една моја другарка има пробано така што ќе ја пикнете устата во чаша со мал отвор, и голтајте го воздухот, така усните ке бидат поголеми, малку ќе боли ама.... Ефектот ќе трае 2,3 чаша :l:
   
 12. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.199
  Пол:
  Женски
  12439009_154644241577809_5394257734744777305_n.jpg
  Абе дечки има ли ефект ова чудо? :?:
   
 13. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.908
  Пол:
  Женски
  Kolku sto mozam da zabelezam ova e isto kako ona so casa,ne veruvam deka efektot ke e golem toa trae dodeka trae i otokot na usnite
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  На почетокот ќе ти траат максимум саат време, но како почесто ги... како да кажам ги шмукаш? мускулите на устата ти зајакнуваат и се подолго и подолго траат.
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nina@Macedonia1

  Nina@Macedonia1 Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки,дали некој веке има користено од сега најактуелните dollips , и какво искуство има,дали сте задоволни или не како најлесно до производот.поздравввв
   
 16. мари че

  мари че Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2016
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Само со моливче за уста можеш да ја направиш визуелно полна и да ти е тенка. Само светлата линија околу усните ќе ја пополниш и ќе изгледа како да е полна. Моливчето нека биде една нијанса потемно од карминот што ќе го ставаш. Или пак можеш да ја попониш устата со истото моливче, така и подолго ќе ти стои.
   
  На Petra777 и theowndemon им се допаѓа ова.
 17. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.047
  Пол:
  Женски
  Хахахахаххаххаха ме изнасмеа!
  Ја пробав слично нешо оддамна ,само со комарец. Делува ,нема што!
   
 18. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.696
  Пол:
  Женски
  Секој што користел вакви ми изгледал на грдото патче... евентуално спонзоруша. Боље да си ги имам моиве линиички, отколку да ги „напумпам“ усните и да не бидам јас.
   
  На crazyinlove19, theowndemon и Petra777 им се допаѓа ова.
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Поодвратно нешто од "напумпани" усни нема и не верувам дека ќе има. Ако немате природно полни усни, ваквите модификации изгледаат смешно и евтино. Како на лицето да имате отечен женски полов орган. Посебно очајно изгледа пумпањето на усните со чаши, капачиња итн.
  Јас имам природно тенки усни (линиички, да не кажам) и си ги сакам баш такви какви што се. Сметам дека ми одговараат на лицето, складни се. Се чувствувам добро во сопствената кожа и со секоја црта на лицето.
   
  На YoungandBeautiful и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 20. DzoliA

  DzoliA Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Zdravo devojki, baram preporaki za doktori i nacini za zgolemuvanje na usnite, a toa da ne bidat fileri, odnosno baram permanenten efekt. Ne mora da e za vo Makedonija, ako znaete i za posiroko bi bilo odlichno. Ve molam koj e zapoznaen i znae da spodeli, fala mnogu