1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до помал струк?

Дискусија во 'Фитнес' започната од NightAir, 2 декември 2011.

  1. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Здраво! Незнам дали има ваква тема,ако има слободно - КАНТА!
    Ме интересира како може да се дојде до помал струк со диети, т.е. одреден режим на исхрана, вежби и нормално - искуство.Само ви се молам без Корсети :D :D
    [​IMG]
     
  2. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Па,пробај со вежби од фемина..можеби ќе ти помогнат.
    Инаку јас немам проблеми со струкот па и не знам баш што треба да правиш за да ти е помал. :)
     
    На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Начин на исхрана, трите оброка и без прејадување, без грицки, евентуално да не се јаде во периодот помеѓу оброците, многу течности, посебно вода и нормално вежби, за меше, грб, колкови, рачиња, ноџиња :D барем според мене :) и онака не држам диети, затоа и кажувам вака, како би било добро, но, сепак најмногу зависи и од конструкцијата на телото.
     
    На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
  4. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Многу зависи и од коската... јас немам "Сало" ама имам широка карлична коска....
     
    На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    И јас исто. Зависи дали имаш сало или широка ти е карлицата. Ако имаш сало почни да правиш некои бежби на пример оваа помага :
    така кажуваат

    Ќе земиш тег во едната рака и странично ќе се наведнуваш надолу ( на страната каде ти е е тегот). Вежбата се повторува и кога тегот е во другата рака. :)
     
    На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    врти хулахоп, тоа му е мајката, намали со шеќерите и пиј зелен чај(бидејки спречува таложење на масти токму на струкот )
    мене барем ова ми помогна =)
     
    На MarchelineAmaru и NightAir им се допаѓа ова.
  7. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Врти хулахоп. Делува, испробано :!:
     
    На Korija и NightAir им се допаѓа ова.
  8. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    И избегнувај тестенини. Ако јадеш леб само интегрален до 2 парчиња во денот
     
    На Korija и NightAir им се допаѓа ова.
  9. bube123

    bube123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Јади повеќе протеини, избегнувај масти и вежбај.. Уствари вежбањето највеќе помага. Инсталирај фитнес вежби ил користи ги тие од фемина :)
     
    На NightAir му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Има добра вежба за помал струк. Први резултати ќе имаш после еден месец ако ја практикуваш секој ден по 5 минути.
    Рашири ги нозете во должина на твоите раменици. Со една рака допирај го глуждот а со другата рака, покушавај да "го допреш таванот" и така наизменично.
    Исто имаат влијание сите вежби за страничните стомачни.
    Исхрана - ќе исфрлиш леб и наутро појадувај овесни снегулки во комбинција со јогурт, млеко, па можеш и со јаболка. Плус тоа ќе пиеш чај од камилица, помага при оформувањето на стомачните и зелен чај кој го забрзува метаболизмот и топењето на мастите на стомакот.
     
    На MarchelineAmaru и NightAir им се допаѓа ова.
  11. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Со кардио вежби. Трчање најдобро.
    Исхрана битна добри 80%. Повеќе вода и овошје наутро. За ручек нормален оброк минус леб и слатки.

    Good luck
     
  12. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Jaс имам слушнато дека од вртење на хулахоп се намалувал струкот...е сега,јас си купив,ама сум заборавила како се врти,има ли некое видео или било што од што би можела пак да се научам да вртам хулахоп?
    И има ли врска големината на хулахопот...мојот не е голем, една и пол педа под колкот ми е висок...
     
  13. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Па едната нога понапред другата поназад и врти круг многу е просто и едноставно
     
    На Korija и VerHeidi2 им се допаѓа ова.
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Вртење хулахоп е одлична вежба за струкот и стомачите мускули воопшто. Но битна е поставеноста на телото и рацете :!: Ако рацете ги крениш нагоре исправено, a меѓувремено вртиш со хулахопот и правилно дишиш, ќе осетиш како мускулите ти се целосно вклучени во вежбата.

    Искрено и јас имав заборавено како се врти со хулахоп, ама после 2 дена влегов „в шема“. Значи се учи ;)

    п.с. Немојте да бидете најадени пред вежбата или пак да се имате препиено вода - бидејќи ќе биде отежнато варењето на храната, а водата ќе си ја слушате како се клатка во стомакот.
     
  15. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Вежбава може да се прави и без тегови, ако немаш при рака. Само лизгај ги дланките во близина на телото најизменично, колку што можеш подоле, без да се превиткуваш. Уште наредниот ден ќе видиш дека делува вежбата пошто мускулите ќе те искинат :) Секој ден повторувај ја колку можеш и ќе видиш резултати.
    Можеш и по дома да си вежбаш стомачен танц. Пушти некое видео на youtube и пробај да копираш. Се обликува баш тој дел од телото.
    Исто прави и како што ти кажаа другите, ако можеш набави хулахоп и почесто пиј зелен чај и нормално, поздрава исхрана применувај.
     
  16. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ја си купив хулахоп пред некое време, и си го вртам, ама се мислам дека не е доволно .. Па некои вежби плус ??

    А и стварно ова со зелен чај помага ??

    јас го пијам не дека не, знам само дека помага да не се дува стомакот нели :lol:
     
  17. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Пробај со вежбите на Тифани на YouTube.Јас ги правам програмите за намалувањето на обемот на стомакот.
     
  18. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    Женски мои, не знам во која тема да писшам па ај тука :) Еве на оваа страна гледам дека имаат некои топачи на масти: http://www.napumpajse.com/shop/topaci-na-masti.aspx
    Дали некоја од вас има пробано, каков ефект имаат овие топачи на масти? thanks :*
     
  19. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Jaс немам пробано,ама колку што сум информирана не треба да се земаат на своја рака,ако отидеш во продавницата сигурно ке ти кажат таму подетално.И додека ги конзумираш,мораш да бидеш многу физички активна,ем ти даваат повеке енергија.И мене ми изгледаат интересно,сум слушала позитивни коментари па најверојатно би пробала во иднина.
    Btw еве ги ефектите :D

    http://www.youtube.com/watch?v=1PBUQ5rSEXU
     
  20. getting.started

    getting.started Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    На charliee и PeachGirl им се допаѓа ова.