1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до посветли веѓи?

Дискусија во 'Лице' започната од moniiiii, 29 март 2011.

  1. moniiiii

    moniiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Сакам да ја сменам бојата на косата, имам доста светла смеѓа коса, но сакам по плава, проблемот е што веѓите ми се малце потемни од природната боја на коса, а сакам по светли.. страв ми е да ги исфарбам да не изгледаат смешни или не дај боже жолти :D
     
  2. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    kako do posvetli vegi ?

    И јас како тебе, од темно плава, во светло плава се исфарбав, но место фарбање на веѓите применив истенчување. Потенки ми се сега и одговараат на косата.
    Фарбање не ми е некако за веѓи, зашто сите хемикалии за пределот околу очи се сомнителни.

    lice/tenki-ili-podebeli-vegi-t916/
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    kako do posvetli vegi ?

    Неколку пати ги имам офарбано веѓите (плавушта сум и ептен темни веѓи не одговараат). Додека ми беа такви какви што ги офарбав-бонбона. Фарбата на веѓите ја држев околу 4-5 мин. Ама кога почнаа да растат одоздола црните влакна :x морав со моливче за веѓи да ги пмалку потемнувам оти беа ГРДИ.
    Веќе решив да не се замарам со тоа. Си ја направив формата на веѓи што си ја сакам, потенки ги направив и одлично се вклопуваат со плавата коса.
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. moniiiii

    moniiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Фала девојки ;) и јас ќе се откажам од фарбањето и така не ми се многу темни, само ќе ги направам потенки :)
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ауу немој да се зезнеш со фарбање веѓи зошто што видов погоре точно е после гледам девојчиња вегите секојдневно растат од страна кај шо се нечупани се црни а фарбани темноплави КАТАСТРОФА циркузантска работа. Јас сум плава имам кафени веги и јас се мислев да ги фарбам посветло кафени ама не, добро е што не се одлучив на таков чекор сега си ги правам тенки со поубава форма и одлично стојат со косата :)))
     
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    И јас не препорачувам фарбање на веѓи. Прво, од аспект на тоа дека фарбата е јака хемикалија, а второ- бидејќи многу грдо изгледа кога фарбаните веѓи ќе се исфарбаат. Веѓите секојдневно паѓаат и наместо нив си никнуваат влакненца со природната боја.
    Би ти советувала да ја истенчиш формата на веѓите ;)
     
  7. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Јас сега се фарбам црна ,но кога ја осветлував косата на мед,фризерката ми ставаше од фарбата и на веѓите-и мислам дека ова е единствен начин да ги осветлите :)
     
  8. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Јас ги фарбам и тоа фарбата ја држам дваесетина минути .
    Одлично изгледаат ,ги префарбувам на месец и тоа е , не боли :rofl:
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Многу бев против фарбање на веѓи се до денес, кога во глава ми светна идеја моиве темнокафени веѓи да ги променам во светлокафени, имам плава коса. Гледав слики на други девојчиња што имаа многу слична природна боја како мојава и супер стои, светлокафени фарбани веѓи, добоени со моливче. Ама не знам, многу ми е ризик. Ги фарбале на секои 3 месеци. Средна дебелина ми се веѓите повеќе накај потенки, ама не баш тенки. Ми викаат и вака ми стоело, ама ете сакам поубаво да ми стои.

    Е сеа, ако воопшто се решам на овој чекор нели, ме интересира за првпат со каква фарба се фарбаат (плава, светлокафена), колку минути стои фарбата? Исто и за понатамошните фарбања? Сигурно ако се почне со плава не се продолжува и понатаму зошто ќе бидат жолти на крај. Ама па и нелогично ми е да се почне со плава зошто за првпат може да испаднат портокалови?!

    А на фризер ги фарбаат само веѓите, мислам има таква услуга како посебна или ако ја фарбаш цела коса само веѓите се додатно на тоа?

    Како оди ова? Нешто одвнатре ме тера!
     
  10. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Плавуша а зошто не ги истенчиш вегите наместо да ги фарбаш , така истенчани нема толку да доаѓат до око .Инаку и јас сум плава такаречено и на мене еднаш ми се сврти во глава да ги фарбам ама се откажав по кажувањата на другите девојки. Мој совет ти е да не ги фарбаш , само истенчи ги . Така ќе треба и нив да ги фарбаш секој месец а да не зборам за кога ќе подникнат новите влакненца на секоја недела. Како сакаш , ако толку сакаш пак исфарбај ги пробај .
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    многу е битно дали ќе ти прилегаат на бојата на тенот?
    Не секоја плавуша мора да има светли веѓи. Мојата пријателка има зелени очи, се исфарба плава и реши да ги офарба веѓите...и на ништо неличеше.После тоа реши само да ги истенчи.
    Ако сакаш можеш да пробаш со фарба со 3% хидроген и да ја држиш многу малку на веѓите. Но кога растат, грозно изгледа...ептен грозно
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Мене фарбани веѓи ми се ептен вештачка работа. Јас сум плава и имам црни веѓи, имав сличен проблем, ама не се осмелив да ги фарбам, само ги истенчив, си ја направив посакуваната форма кај мојата козметичарка и сега си одам таму кога и да ми никнат. Прилично тенки ми се сега, ама не ми претставува проблем бидејќи јас сакам тенки веѓи, какви и да се во мода. :D
     
  13. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Јас би преппорачала летото (важи ова за лето) ако одиш на плажа некаде земи си и лимон пресечен и помини веѓите со него и сончај се со тоа природно ке ти осетлат веѓите. Истото важи и за косата :)
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lavander

    Lavander Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    91
    Мене не ми се допаѓа кога ќе видам исфарбани плави во косите и ги оставиле веѓите црни или смеѓи, многу вештачки ми делува. Ако се фарбаш фарбај се со се веѓи. Кај природните плавуши нема мислам некоја голема разлика во нијансите на косата со веѓите па не мора да ги фарбаат, косат секако е повеќе на сонце од веѓите нормално дека ќе е посветла.
     
  15. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Ова навистина е така? Мислам да не дојде до некои последици потоа? :?:
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Ако не одам јас контра, тогаш кој? :lol: Моите пак, се ептен светли, дури на некои фотографии воопшто не се ни гледаат. Е сега, сакам потемни, но не со молив да ги потполнувам, туку некое трајно решение. Има ли?
     
  17. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Трајно решение,истетовирај си потемни или пресади си нови веги 8)
     
  18. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Да, да. На 14 години ќе пресадувам веѓи. Хахах.. Фала многу. :D А и мноооогу ми се ретки. Како да ги згуснам луѓе? На крај краева, ќе почнам да ги цртам. :D :tmi:
     
  19. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    За тие што сакате посветли веѓи - Зошто? Мене пак секогаш ми се допаѓале (и поженствени ми се) потемни веѓи (и покрупни).
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А што ќе кажете на ова? Плава коса - кафени веѓи. Мене искрено ми се допаѓа, лицето и доаѓа до израз. Но...
    [​IMG]
     
    На meinenameis... и sweet-star им се допаѓа ова.