1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до посветли веѓи?

Дискусија во 'Лице' започната од moniiiii, 29 март 2011.

 1. moniiiii

  moniiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Сакам да ја сменам бојата на косата, имам доста светла смеѓа коса, но сакам по плава, проблемот е што веѓите ми се малце потемни од природната боја на коса, а сакам по светли.. страв ми е да ги исфарбам да не изгледаат смешни или не дај боже жолти :D
   
 2. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  kako do posvetli vegi ?

  И јас како тебе, од темно плава, во светло плава се исфарбав, но место фарбање на веѓите применив истенчување. Потенки ми се сега и одговараат на косата.
  Фарбање не ми е некако за веѓи, зашто сите хемикалии за пределот околу очи се сомнителни.

  lice/tenki-ili-podebeli-vegi-t916/
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  kako do posvetli vegi ?

  Неколку пати ги имам офарбано веѓите (плавушта сум и ептен темни веѓи не одговараат). Додека ми беа такви какви што ги офарбав-бонбона. Фарбата на веѓите ја држев околу 4-5 мин. Ама кога почнаа да растат одоздола црните влакна :x морав со моливче за веѓи да ги пмалку потемнувам оти беа ГРДИ.
  Веќе решив да не се замарам со тоа. Си ја направив формата на веѓи што си ја сакам, потенки ги направив и одлично се вклопуваат со плавата коса.
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moniiiii

  moniiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Фала девојки ;) и јас ќе се откажам од фарбањето и така не ми се многу темни, само ќе ги направам потенки :)
   
 5. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Ауу немој да се зезнеш со фарбање веѓи зошто што видов погоре точно е после гледам девојчиња вегите секојдневно растат од страна кај шо се нечупани се црни а фарбани темноплави КАТАСТРОФА циркузантска работа. Јас сум плава имам кафени веги и јас се мислев да ги фарбам посветло кафени ама не, добро е што не се одлучив на таков чекор сега си ги правам тенки со поубава форма и одлично стојат со косата :)))
   
 6. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  И јас не препорачувам фарбање на веѓи. Прво, од аспект на тоа дека фарбата е јака хемикалија, а второ- бидејќи многу грдо изгледа кога фарбаните веѓи ќе се исфарбаат. Веѓите секојдневно паѓаат и наместо нив си никнуваат влакненца со природната боја.
  Би ти советувала да ја истенчиш формата на веѓите ;)
   
 7. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Јас сега се фарбам црна ,но кога ја осветлував косата на мед,фризерката ми ставаше од фарбата и на веѓите-и мислам дека ова е единствен начин да ги осветлите :)
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Јас ги фарбам и тоа фарбата ја држам дваесетина минути .
  Одлично изгледаат ,ги префарбувам на месец и тоа е , не боли :rofl:
   
 9. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Многу бев против фарбање на веѓи се до денес, кога во глава ми светна идеја моиве темнокафени веѓи да ги променам во светлокафени, имам плава коса. Гледав слики на други девојчиња што имаа многу слична природна боја како мојава и супер стои, светлокафени фарбани веѓи, добоени со моливче. Ама не знам, многу ми е ризик. Ги фарбале на секои 3 месеци. Средна дебелина ми се веѓите повеќе накај потенки, ама не баш тенки. Ми викаат и вака ми стоело, ама ете сакам поубаво да ми стои.

  Е сеа, ако воопшто се решам на овој чекор нели, ме интересира за првпат со каква фарба се фарбаат (плава, светлокафена), колку минути стои фарбата? Исто и за понатамошните фарбања? Сигурно ако се почне со плава не се продолжува и понатаму зошто ќе бидат жолти на крај. Ама па и нелогично ми е да се почне со плава зошто за првпат може да испаднат портокалови?!

  А на фризер ги фарбаат само веѓите, мислам има таква услуга како посебна или ако ја фарбаш цела коса само веѓите се додатно на тоа?

  Како оди ова? Нешто одвнатре ме тера!
   
 10. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  759
  Плавуша а зошто не ги истенчиш вегите наместо да ги фарбаш , така истенчани нема толку да доаѓат до око .Инаку и јас сум плава такаречено и на мене еднаш ми се сврти во глава да ги фарбам ама се откажав по кажувањата на другите девојки. Мој совет ти е да не ги фарбаш , само истенчи ги . Така ќе треба и нив да ги фарбаш секој месец а да не зборам за кога ќе подникнат новите влакненца на секоја недела. Како сакаш , ако толку сакаш пак исфарбај ги пробај .
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  многу е битно дали ќе ти прилегаат на бојата на тенот?
  Не секоја плавуша мора да има светли веѓи. Мојата пријателка има зелени очи, се исфарба плава и реши да ги офарба веѓите...и на ништо неличеше.После тоа реши само да ги истенчи.
  Ако сакаш можеш да пробаш со фарба со 3% хидроген и да ја држиш многу малку на веѓите. Но кога растат, грозно изгледа...ептен грозно
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Мене фарбани веѓи ми се ептен вештачка работа. Јас сум плава и имам црни веѓи, имав сличен проблем, ама не се осмелив да ги фарбам, само ги истенчив, си ја направив посакуваната форма кај мојата козметичарка и сега си одам таму кога и да ми никнат. Прилично тенки ми се сега, ама не ми претставува проблем бидејќи јас сакам тенки веѓи, какви и да се во мода. :D
   
 13. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Јас би преппорачала летото (важи ова за лето) ако одиш на плажа некаде земи си и лимон пресечен и помини веѓите со него и сончај се со тоа природно ке ти осетлат веѓите. Истото важи и за косата :)
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lavander

  Lavander Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  91
  Мене не ми се допаѓа кога ќе видам исфарбани плави во косите и ги оставиле веѓите црни или смеѓи, многу вештачки ми делува. Ако се фарбаш фарбај се со се веѓи. Кај природните плавуши нема мислам некоја голема разлика во нијансите на косата со веѓите па не мора да ги фарбаат, косат секако е повеќе на сонце од веѓите нормално дека ќе е посветла.
   
 15. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  Ова навистина е така? Мислам да не дојде до некои последици потоа? :?:
   
 16. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.208
  Допаѓања:
  13.034
  Пол:
  Женски
  Ако не одам јас контра, тогаш кој? :lol: Моите пак, се ептен светли, дури на некои фотографии воопшто не се ни гледаат. Е сега, сакам потемни, но не со молив да ги потполнувам, туку некое трајно решение. Има ли?
   
 17. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Трајно решение,истетовирај си потемни или пресади си нови веги 8)
   
 18. nevermet18

  nevermet18 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  5.208
  Допаѓања:
  13.034
  Пол:
  Женски
  Да, да. На 14 години ќе пресадувам веѓи. Хахах.. Фала многу. :D А и мноооогу ми се ретки. Како да ги згуснам луѓе? На крај краева, ќе почнам да ги цртам. :D :tmi:
   
 19. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  За тие што сакате посветли веѓи - Зошто? Мене пак секогаш ми се допаѓале (и поженствени ми се) потемни веѓи (и покрупни).
   
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  А што ќе кажете на ова? Плава коса - кафени веѓи. Мене искрено ми се допаѓа, лицето и доаѓа до израз. Но...
  [​IMG]
   
  На meinenameis... и sweet-star им се допаѓа ова.