1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до почисти плишани мечиња?

Дискусија во 'Дом' започната од bluberry, 25 јуни 2011.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Девојки дај кажете некој совет,како го одржувате чисти плишените мечиња?Имам многу дома а полни се со прашина,ако се исперат стануваат крути и не се повеќе убави :( А што е најтрагично имам големо(огромно,колку мене :) :) :) ) бело мече,како да го исчистам?
     
  2. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Како до почисти мечиња?

    Може глупо ќе ти звучи....ја ги чистам на тераса со фен :)
     
  3. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Како до почисти мечиња?

    Може со влажна крпа или влажно марамче :)
     
  4. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Како до почисти мечиња?

    За да не ти се крути стави им омекнувач за алишта, а и поубаво ќе мирисаат. Белото мече исто така можеш внимателно да го испереш, кога ќе е потопло надвор за да се исуши. Или можеш да го поминеш со тие правосмукалките што се на пареа ако имаш :)
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    И јас имам еден куп, и ги перам в машина, на 30 степени, со омекнувач само :) Уствари нема нешто што не перам в машина :lol: Само ги оделувам по боја, да не се исфарбаат, и досега се милион пати прани, па не се крути, освен едно зајаче шо го ставив со црни алишта, и сега има пуцвал крзно :D
     
  6. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Како до почисти мечиња?

    Навистина ли со омекнувач не стануваат крути?
     
  7. marin4e

    marin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Како до почисти мечиња?

    Дома имаме еден куп плишани мечиња од децата , повеке од 20 и редовно ги перам на 30-40 степени во машина , со прашак и омекнувач обавезно и потоа ги сушам во сушара и се уште помеки и помиризливи поплишани од порано .
     
  8. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    Е па кај мене не се станати крути, омекнувач дупла доза и пак си се плишани :) Еве и девојкава над мене потврдува. Ајде бе, мамиве тука, нека кажат тие со што перат мечки-кучки, разни мекотии :D
     
  9. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Како до почисти мечиња?

    Еве јас ќе потврдам, мајка ми моите мечки и кучки ми ги переше во машина, со тоа што им ставаше течен детергент за шарени алишта но малку, и многууу омекнувач, и се переа на 30 степени.

    После тоа не само што се почисти и помеки одколку кога сте ги купиле, туку и целата соба мириса прекрасно.
     
  10. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Како до почисти мечиња?

    Испери ги на раце не во машина и биди внимателна или ако е само прашина земи фен и така фенот ќе ја издува прашината :) Но ако се валкани не само од прашина подобро испери ги рачно, или пробај со омекшивач не знам ти си знаеш,но не сфаќам како можеш големото мече да го бутнеш в машина затоа ти препорачувам рачно,а и повнимателна ќе бидеш. :)
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    Мајка ми ми ги пере во машина со течен детергент и омекнувач, супер излегуваат.
    Само после јас внимателно си ги чешлам со ситен чешел - ко нови си се.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    Да се приклучам, сите плишани играчки на ќерка ми ги перам во машина на 40 степени, ставам и прашок и омекнувач. Меки си се пак, чисти и цела соба мириса убаво. До душа ги перам еднаш годишно, а кога и` ја чистам собата нив ги усисувам (поголемите) или пак прашината им ја дувам на тераса со фен, ми ги оставам надвор некое време да се луфтираат.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    Баш така,се во машина.И облеки на кукли и мечиња.Инаку колку прашина собираат,само перење им е мајката.
     
  14. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Како до почисти мечиња?

    Мој вечен проблем...сите мечиња сега ми се направени како ежиња :(
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.559
    Пол:
    Женски
    Како до почисти мечиња?

    Кога имав мечиња, фала Богу сега ги тргнав сите од соба, ги перев летно време во двор со црево :lol: Сериозно во корито ги пикав едно по едно, со прашок, па после со сапун за перење за побели да ми бидат. На крај омекнувач, па од кога ќе ги соберев од жица ги чешлав. Затоа сега се во вреќи и чекам прилика да ги дадам на некого.
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Како до почисти мечиња?

    Па така што имаш 21 година и ги ставаш у една голема вреќа и ги донираш кај малите роднини или деца кои немаат баш добри приходи. :D Сериозно...
    Јас пред година,две,три,не знам точно,фатив собрав и ајт.Ми создаваа алергии од прашиништата кои ги собираа и сеуште не можам да сфатам која е нивната намена кога практично со нив децава не можат да си играат,фини се за окце и ништо више.
    Инаку,како и сите,на 40 степени,ама само со омекнувач,не ми окрутуваа ама баш ич и една досадна ствар,барем еднаш у неделата со правосмукалка ги смукав.И дојде денот кога смукајќи сфатив,зошто го правам ова?!Ме прави ли среќна?!Што ќе ми се?!Само ме нервираат,јес да се од луѓе што ми значат,ама што кога не ми носат среќа,ги собрав и ги испратив! :D
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Како до почисти мечиња?

    Порано имав многу плишани мечиња и играчки, низ цела соба ги имав наредено. Многу од нив ги имам дадено на братучедите, а оние што си ги сакав најмногу си ги задржав. Инаку, мајка ми ги переше во машина, на 30 степени и после тоа многу убаво изгледаа и прекрасно мирисаа.
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Како до почисти мечиња?

    И јас ги перам во машина на 40 степени со течен детергент. За да не бидат крути треба да се ставаат на центрифуга. Бидејќи малиот сеуште ми ги разнесува по собите ги перам често али во зима сконтав дека кога ги ставам во сушара (на ниска температура) по пуфкасти здравје.
    Сестра ми некое време ги одржуваше со тоа што ги моташе со целофан и стоа како украс ама често го менуваше и целофанот додека еден ден не отиде се во една вреќа и во подрум.
     
  19. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Како до почисти мечиња?

    само во машина за перење :tmi:
     
  20. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Како до почисти мечиња?

    Јас ги перам во машина, потоа ги оставам да си се сушат , потоа ги четкам..ги перам 2 пати годишно. А секоја недела ги тресам од прашина..Јас имам 57 мали што значи 3 машини, и плус едно големо е тоа се пере посебно.