1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до работа во странство?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Tanjamm, 29 јули 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.347
  Допаѓања:
  10.430
  Ако има луѓе на форумот кои работат во странство, нека образложат како успеале, отишле сами, преку посредник или преку некоја агенција?
   
 2. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  718
  Паа вака, ќе ти кажам случај со мајка ми. Таа замина во Германија и веќе е 4/5 години таму, замина кај маж, се омажи за документи, работеше ситни и глупави работи, но како се повише усовршуваше јазик, доби и Германска возачка таа почна да работи во BMW во Минхен, за сега е задоволна многу, и јас бев на 3 години во Германија, и работев плус школување. Не е тешко за работа во странство, но најлесно би било за документи и работа во Австрија, Словенија, секако првата работа што мора да ја знаеш е јазикот, без него ништо не правеш.
   
  На Tanjamm и crazylady им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.347
  Допаѓања:
  10.430
  Некој друг да каже искуство?
   
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.221
  Допаѓања:
  5.736
  Е како да го најдеме тој маж :D

  Баш ми е мило,што се снајдела жената, и онака нема кој знае каков живот овде
   
  На SAMIRA и anakonda88 им се допаѓа ова.
 5. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Јас сум во италија скоро 8 години дојдена сум на неполни 15 години татко ми ме донесе и тогаш беше по лесно за документи и работа сега веке со бегалците секој влече накај себе и има многу не вработени (и јас планирам да заминам одовде) иако имам работа ама не гледам иднина за керками овде.
  А со склучување на брак добиваш документи за неколку месеци ама треба јазик за добра работа.
   
 6. makedones85

  makedones85 Нов член

  Се зачлени на:
  15 септември 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Prva ravota nikade ne e lesno za dokumenti, recisi nikoj veke ne ti pravi dokumenti (osven nekoj epten ako ti e blizok od familija pa da ti napravi da ima tamu svoja firma) gi ima tolku mnogu so bugarski pasosis sto so lopati mozes da gi rines, vtoro gledam ste napisale bez jazik nisto nepravis ne e tocno zavisi kakva rabota baras 90% od nas sto odime po evropa da rabotime sme bez jazik ali zatoa gi rabotime najteskite raboti ( gradezno, po magacini, cistenje, po kujni, itn itn itn) ako znaes da si ja rabotis rabotata recisi jazik ne ti ni treba, so tek na vreme uces malku po malku .
   
  На vlatko spasovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  733
  Допаѓања:
  1.527
  Пол:
  Женски
  Не знам баш дали е соодветно прашањето за тука. Но знаете некоја фирма што бара добри програмери, дали во Шведска, Швајцарија, Германија, Италија, Америка, Нов Зеланд било каде, некој или некоја фирма да знаете што бара програмери?
   
 8. Aquamarine93

  Aquamarine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2016
  Пораки:
  815
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  Штета што ваквите теми за работа кои реално можат да бидат од корист за некого, не се воопшто активни. Тоа покажува колку ние Македонците сме спремни да си помогнеме. :(
   
  На warrior, Al-82, kolovoz и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Eichhörnchen

  Eichhörnchen Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  На фб има една доста активна група - Македонци во Германија.
  https://www.facebook.com/groups/makedonier/
  Групата е попрво за лица кои веќе се во Германија, но можат да се најдат доста информации и за они кои се на пат кон Германија :) Одредени луѓе таму се дефинитивно спремни да помогнат, а меѓу фајловите има доста информации.

  Поздрав
   
  На Tajnaotrovna и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
 10. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  7.568
  Пол:
  Женски
  Во Хрватска имаат голема побарувачка во угостителство.Ако сте заинтересирани одете на нивниот сајт за вработувањеи таму си пишувате свое CV и може ќе имате среќа да ви пишат или да ви се јават.
  Многу срека ви посакувам
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.321
  Umre Socializmot za da nekoj nekogo mu pomaga.
  Denes ima kompjuteri i so niv se istrazuva i naoga se sto ti treba.
  Dodeka sedite doma i cekate nekoj da vi pomogdne samo guite vreme, zosto tie sto navodno mozat da vi pomognat tie si se na rabota, nemaat vreme za pisuvanje.

  Bidete po aktivni, aktivno koristete gi kompjuterite ke ima rezultt.
   
  Последна измена: 3 април 2017
  На Doozy и Eichhörnchen им се допаѓа ова.
 12. Aquamarine93

  Aquamarine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2016
  Пораки:
  815
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  Полека, никој не ти побара тебе лично помош. Ако сакаш можиш да споделиш линк и искуство, ако не немораш ни да одговараш во темава. Темава е за помош и мислење, не за демагогии.

  Фала ти :hug:
   
  Последна измена од модератор: 22 април 2017
  На Emy867, vlatko spasovski, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.321
  Ova ne e demagogija, ova e vistinata na koja nekoj nemozat seuste da se sviknat.
   
 14. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  7.568
  Пол:
  Женски
  Ova od licno iskustvo go kazuvam,mm e veke tamu i ke bide do Oktomvri .Veli deka mnogu baraat luge za rabota i tesko im odi da najdat.Imas vreme do juni koga pocnuva sezona za rabota da si ja probas srekata.Mm bese minatata godina i sega na prvi zamina povtorno i e kaj istiot gazda .Rabotata ja najde preku nivniot sajt za vrabotuvanje.Si pusti Cv i mu se javuvaa.
  Ti posakuvam sreka ako si vo potraga za rabota
   
 15. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.115
  Допаѓања:
  32.891
  Пол:
  Женски
  Социјализмот умре, ама човечноста се надевам дека сеуште тлее во сите нас и од време на време испливува на површината ;)
  Не е исто пребарување на интернет со информациите што може некој што живее на одреденото место да ти ги пружи. И не се сите толку зафатени, има и такви кои наоѓаат пет минути слободно време во денот, де :) И замисли си има и такви кои ниту те знаат, ниту те познаваат, а се подготвени да ти помогнат :) Да се чудиш просто :?: :)
   
  На Victorian, crimson, Tanjamm и 8 други им се допаѓа ова.
 16. Cholipam

  Cholipam Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  445
  Може да ставиш линк од стрната
   
 17. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  7.568
  Пол:
  Женски
  Прочитај си ти пратив порака,се надевам некако ке ти помогне информацијата

  Сосема се согласувам со твоето мислење .Во животот подобар совет,помош и информација имам од лица кои најмалку сум очекувала или тукушто сум ги запознала.Сеуште има луге со многу добрина иако се во тенденција на изумирање:(
   
  Последна измена од модератор: 22 април 2017
  На Tajnaotrovna, Dust, Aquamarine93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. vlatko spasovski

  vlatko spasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Машки
  Ke sakas i na mene da mi pratis link vo poraka...
   
 19. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  917
  Допаѓања:
  7.568
  Пол:
  Женски
  Пратив порака и се надевам ке имаш среќа да најдеш убава работа
   
 20. Eichhörnchen

  Eichhörnchen Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Би сакала ли и мене да ми го пратиш линкот? Би сакала да разгледам.

  Поздрав