1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до работа во странство?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Tanjamm, 29 јули 2016.

  1. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Da ne pisuvam posebno na sekoja poraka a ne e nikako tajna mislam deka bese posao.hr
    Taa e stranata sega proveuvav
     
    На buba4e89 и Eichhörnchen им се допаѓа ова.
  2. nikolasavikj93

    nikolasavikj93 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Baram rabota vo druga zemja na 3,6 meseca, godina ili na podolgo preku agencija ili covek vo fast food restoran, benzinska pumpa takvi raboti ne kako moler ili nesto taka dali imate nekoja preporaka ili iskustvo? Ne sum student i toa malku me koci ama znam angliski i probuvam podolgo vreme da uspeam vo ova ama ne mi odi...
     
  3. josifova1000

    josifova1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ме интерсира дали има некој од вас да работи во Словенија?
    При крај сум со студии ,па Словенија ми изгледа како примамливо место за живеење и работа.
    Доколку има некој што живее таму,би сакала да сподели искуство,каков е стандардот,платите?
    Посебно за доктор,доколку има некој информација :)
     
  4. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки
    Вработување на кандидати на повеќе работни места во Малта- Шанкери,Келнери,Чистачи,Кувари,Помошници во Кујна. Обезбедување на смештај, загарантирана работа, помош за добивање на Малтешка лична карта.

    Доколку сте заинтересирани за некоја друга работна позиција може да не контактирате и да се обидеме да ви ја овозможиме да ја работите работата од соништата.

    Сите заинтересирани кандидати, кои би сакале својот професионален развој да го продолжат во компании со локација во Малта, може да испратат биографија на jobsinmalta@yahoo.com и да наведат за која работна позиција аплицираат.
     
  5. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Мојата агенција испраќа автомеханичари/автолимари/автоелектричари и слично за Норвешка, одлични услови!
     
  6. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Освен со бг пасоши и со визи за медоцински лица и ИТ , постои друг начин да се замине од оваа вукојебина?
     
  7. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    Кого да прашам за работа во странство сите ми одговориле дека е многу тешко,рајот е тука во Северна М,но ете и јас барам некаде надвор ама нема.
     
  8. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    пишете ми инбокс

    и вие пишете ми инбокс
     
    Последна измена од модератор: 20 мај 2019
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Јас ви пишав во инбукс но зошто не се пише јавно пред сите ? Можеби ке му помогнеш и на други штом прочитаат
     
    На Butterfly99, eliesaab, Animali и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.510
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Ова е за Германија.
    Можеш и ако имаш сопруг со бг пасош;) Добиваш 5 год престој и по 5 години ако заедно имате 5 години пензиско добиваш неограничен престој.Многу документи и др.глупости.Сина карта не е само за тие ретки професии ако си најдеш и со твоја професија и работодавач што сака да те вработи можеш да извадиш сина карта. Трае само 3 години.Пак еден куп документи и глупости.За бејбиситер исто мислам можеш да средиш со мк пасош.Студент, овака доаѓат многу.
    Имав познаник со мк пасош дојде ама и со многу пари во џеб.Имаше претходно завршено средно ИТ во Швајцарија му го признаа тука.Знаеше да збори перфект.Седеше во хотел до дека најде работа.А за работа ти треба адреса и пензиски и здраствен број.Па најде работа му дадоа на една година виза .Па после му излезе бг пасошот.Ама успеа и со мк и многу пари.Без пари е тешко.
    Мислам и фирма ако отвориш ама и за тоа ти треваат пари;)
    Сепак наједноставен чекор е со еу пасош.

    Туку јас сум од дијаспората вчера што ја изнавреѓа во друга тема;)
     
  11. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    4.136
    Пол:
    Женски
    Јас сум во Словенија неполна година и се заљубив во државата. Толку се е убаво, културно, има ред и колку се понапред од нас секоја чест. Најбитно ми беше што јазикот е разбирлив, скоро сите разбираат и српски така да можеш да се снајдеш кај и да си, иако за работа предност имаат тие што знаат словенски(брзо се учи, плус имаш курс за туѓинци бесплатно).
    Не е скапо воопшто и можеш да си дозволиш да купуваш што сакаш, за работа како студент земаш многу помалку и потешко е.
    За доктор што конкретно те интересира? И ако имаш уште нешто да прашаш слободно пиши.
     
    На buba4e89, hermosa и eliesaab им се допаѓа ова.
  12. Taurus777

    Taurus777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам и јас да прашам, дали некој нуди или знае некој што бара работници за странство... веќе 7 години откако се вративме од Америка со сопругот пробуваме пак да заминиме неколку пати сме одбиени за САД, а бугарските пасоши ни закочија максимално. Чекаме бг пасош веќе 5 години. Доколку некој знае нешто нека пиши. Благодарам многу
     
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дали во некои држави и во кои кога македонците одат таму за работа се здравствено/пензиски осигурани?
     
  14. josifova1000

    josifova1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам на одвоеното време и споделените информации.
    Ме интерсира најмногу дали имаат добра плата но и услови,секако.
    Благодарам уште еднаш❤
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    83
    Дали може некој да ми каже како може да се најде работа во Шпанија? Или пак волонтирање, само таму да е? Некој линк за аплицирање, преку агенција, како и да е. Секоја информација е добредојдена:)
     
  16. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    https://kontext.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=238&Itemid=431&lang=mk
    Само незнам дали ова е од сега или старо е.
    https://jobs.justlanded.com/mk/Spain
    Овде има за оваа година интересно,како забавувач на деца во одморалишта,и нешто слично.
     
    Последна измена: 19 јуни 2019
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.062
  18. garmarna

    garmarna Нов член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво! Што мислите за начините на правење пари преку Интернет? Хонорарни активности, тргување? Тргувањето може да биде малку незгодно ако не сте го направиле тоа порано, но секогаш можете да научите. Слушнав дека оваа компанија https://www.instaforex.com/reviews_forex_traders нуди бесплатни упатства и демо верзија за да се практикува.
     
  19. Al-82

    Al-82 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Машки
    Jas ziveam i rabotam vo Svajcarija. Koj saka nekakva informacija neka prasa slobodno
     
  20. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам дали може со мк паспш да се дојдр за Швајцарија и какви се условите за работа и за живот таму