1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до рамен стомак?

Дискусија во 'Фитнес' започната од CutieDoll, 9 јули 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Ја имаше во Вучко, беше 500 ден.
     
  2. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Вака девојќи
    Јас имам 49кг и имам стомаче од брза храна и мрсни работи што ги бутам на работа за доручек. Да не се залажуваме дека само со стомачни вежби можеш да го смалиш стомакот.Тука секако треба да внимаваш и што јадеш а и колку. Колегата мој е спортист цел живот и доволно е запознаен со сите вежби за телото па ми има кажано дека со трчање се смалува стомакот.(?!) Така да ме посоветува доколку сакам да го смалам моето стомаче ќе треба да почнам да трчам, а со стомачните само ги активираш мускулите али салото над мускулите не се отстранува на тој начин и затоа не би ни дошле до израз мускулите ,па затоа е најдобро овие 2 работи да се прават паралелно.
    Значи си одиш фино лепо на кеј,трчаш па кога ќе си дојдеш дома ќе си правиш стомачни ! :)
     
  3. Krkiii

    Krkiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Вежби за нозете

    Girls јас имам голема стомак казете некоја диета за ослабување! Плис help me!
     
  4. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Јас имам вишок килограми, но стомакот ми е рамен. Секој ден пијам чај, јогурт, многу вода и многу често јадам супа.
     
  5. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546

    Џабе ќе ти е диетата,килограмите по некое време ќе се вратрат колку и да е строга диетата :!: Подобро вежби и храни се здраво,пиј вода,повеќе овошје и зеленчук а помалку благо и маснотии :!:
    Ех на мене така некој да ми кажеше самата не можам да си кажам :lol:
     
  6. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    А може ли истиот ефект да се постигне со возење ролери наместо трчање за рамен стомак?? :) повеќе сакам ролери отколку трчање :D
     
    На luna-luna123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Девојки имам проблем , дали има неко решење ?Имам 54 кг. предходно имав 68 и кога ослабнав се стопив цела , стомакот ми се намали но ми остана растресен вежбам скоро редовно на орбитрек и правам по 100 стомачни на ден веке 5-6 месеци и нема зацврстување кажете што да правам :^)
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Почни да трчаш. Со тоа најмногу се зацврстува стомакот :)
    Со правењето стомачни ти се оформуваат мускулите но тие се под салото така да го подигнуваат уште повеќе и затоа ти изгледа стомакот сеуште голем и растресен.
     
    На moni24 и Phyramide им се допаѓа ова.
  9. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Еее со трчање ... знам дека се постигнува многу но немам друштво :( сите мои другарки се мрзи :D
     
  10. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    И стомачните помагаат во тоа , од лично искуство ви кажувам :lol:
     
  11. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Мони трчај сама, најубаво е така. Со слушалки на уши и шибај :lol:
    Јас па повеќе сакам сама да трчам кога имам друштво муабети само правам :)
     
    На MarchelineAmaru, moni24, Miss-Independent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Морам потполно да се согласам со Мимс, со трчање не само што убаво се формираат стомачните мускули, туку и се останато, се стекнува кондиција а чуството потоа е незаменливо.

    Треба да се внимава на тоа дека почетоците се тешки. Не се трча веднаш маратон. Јас секогаш после пауза (после долго време на забушавање) правам варијанта на убрзан чекор во ритам, и после неколку минути, почнувам со трчање. Кога ќе почуствувам дека повеќе не можам, повторно одам во истиот ритам како на почеток. И така наизменично.
    Постепено со правилно трчање веќе не ни имам потреба од чекорење но сепак го правам тоа на почеток, тоа ми е еден вид на загревање.

    И да - се согласувам со друштво само муабет се прави непотребен. Некое добро музиче кое инспирира и ихааа времето а богами и километрите летаат ко луди.

    ;)
     
    На MarchelineAmaru, mims-89 и moni24 им се допаѓа ова.
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ... 1%98%D0%B0

    Прво избегавај се што ти го дуе стомакот и прави да осеќаш тежина.
    Од ова што е на фемина ти ги препорачувам првите три вежби, како за пример да видиш како изгледа, но не се баш такви. Нити се тешки нити се напорни во денот можеш во секој момент да направиш по 20 серии од секоја една и тоа неколку пати... дур вариш кафе, дур зјапаш у огледало или било што правиш а никој не те гледа :P. За разлика од ова како се прикажани на сликите, јас би ти рекла да ги расчекориш нозете малку по поооооо веќе од ова, така да си сеедно во седечка позиција само у ваздух :) стапалата нанадвор за да имаш рамнотежа. Вовлечи стомак, исправи раце над глава, можеш и лактите да ги свиткаш над глава, позади и така кревај се спуштај се колку можеш подолу, така што да го држиш стегнат стомакот, грбот исправен, а задникот поткренат.. и така притискај надолу.
    Другата е иста раскрачена позиција само што си скроз седечка у ваздух позиција до најдолу колку можеш и удирај боксови во висина на рамениците со една со друга како втората слика, само без да ги мрдаш нозете напред назад. Држи го торзото цврсто, стомак увлечен задник притискај кон нагоре, а со торзо надолу.
    Третото пак раскрачена, прибери ги рацете пред себе, лакти свиткани со дланки нагоре споени рацете, пример ти е 4та слика во таа висина нека ти се двете споени, можеш и подолу. Врти се лево десно, само горниот дел од телото.
    И то е то. Топло ти препорачувам, пошто и стомак, и половина и грбче ќе ти се топ и тоа колку е човек послаб толку побрзо се оформуваат и зацврстува целиот тој реон од телцето.
    Се надевам ме разбра ццц
     
    На MarchelineAmaru и moni24 им се допаѓа ова.
  14. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    Јас и кога имам друштво се фокусирам на трчење ( вежбање ) ама овде кај нас неможе само девојче да трча мора друштво затоа што е малку опасно :( така да ке се снајдам некако ;)
     
  15. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Мислам дека не е се во диетата. Сепак спортувањето и активноста се најбитните. Јас имав така поголемко стомаче али едноставно само јадев јадев а никако не спортував. Потоа почнував да намалувам со исхраната. Килограмите се намалуваа но без веза, стомакот си остана полничок. После почнав да правам разни вежби за стомак, со помош на сестра ми, и тоа дома, и со текот на времето ми се намали. Сега немам проблем со стомачето. :) Значи, повеќе обрни внимание на спортот. Не велам да не внимаваш на исхрана, јади се но во умерени количини, но никако не ги занемарувај спортските активности. :) Ако има резултати известувајј ! :D :*
     
    На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Ајде заврши школото :) Сега летото има да го симнам ова стомаче :D Ќе трчам,ќе вежбам,правилно ќе се хранам и.т.н.Имам вежби на компјутерот од јутуб слегнено ама неможам да ги снимам на ЦД :worried: Програмата се вика RealPlayer :) Ако некој знае нека каже ;)
    Напишав на лист кои храни се добри а кои лоши за подуено стомаче :) Тоа ќе ми биде мотивација :)
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
  18. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Мене ми е проблем стомакот да ама странично :( :( Незнам како да објаснам баш, ако се свртам во профил и вовлечам малце рамен ми е стомакот значи немам нешто што виси и слично ама па затоа све е по страните! Широка ми е половината и не е тоа конституција да ми се така широки ребрата на пример туку сало си е. Ослабев некои 6-7кила ми се вовлече стомакот ми ослабеа нозете па и рацете колку толку ама чудово по страните не мрда!!Чаре??

    едит: Трчам 5 пати неделно така и ослабев ама за страничново салце не ми помага!
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ваљда на колковите мислеше :)
    Инаку за перничињата од страна :) треба редовно вежбање и здрава исхрана. Ама исхраната најмногу има улога, со вежбање нема да ги намалиш. Тоа е последното сало што ќе почнува да исчезнува, си бара мака
    Јас си вежбам редовно, немам стомак, ама неможам скроз да се откажам од брза храна и пржено и си ги имам по малку
     
  20. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Не не Алиша колковите на место си се :lol: :lol: И ја вака кога си го читам постов нејасен е ама уствари мислев дека имам сало на струкот. Не виснато надоле туку по страните, едноставно делува како да имам могу широк струк а рамен. На тоа мислев. Е што и да вежбам таму мускули не активирам :(
    Може треба да ослабам уште 5-6 кила за да се изгуби и тоа што знам..