1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до рамен стомак?

Дискусија во 'Фитнес' започната од CutieDoll, 9 јули 2010.

  1. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Протеинот е основен градител на мускулна маса.
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Правела ли некоја криолиполиза на стомак? Дали вреди?
     
  3. gabence

    gabence Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Нешто против смалување на горен дел на стомак премногу смета
     
    На Kristall му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sugar Ray

    Sugar Ray Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Zelen caj ( camelia sinesis ) topi 40 calorii od casa vo abdomen , ne kupuvaj kesicki nikakov caj poso gubi od efekt , samo refus . Fasting 16h , posle 18h ne jadi 0 calorii . ( proeri na youtube poise info ) . Sto povekje muskuli imas vo teloto taka povekje overrall povekje calorii trosis na den , basic metabolic rate , taka samo ako vezbas stomacni ke bide malku posporo .
     
    На gabence му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Лежење.
    Што друго освен пазење на храна и вежбање?
     
    На Angie1432 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. Sugar Ray

    Sugar Ray Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    CIm si 55 kg za taa visina si top :) Zelen caj ( camelia sinensis ) topi 40 calorii od casa samo abdomen , samo refus nikako kjesiski od nieden caj , mn gubi od kvalitet i efekt . Fasting 16h sekoj den , posleden pat jades pred 18h pred za da nejades kasno koa se namaluva metabolizam . Najdobro tie celo telo da vezbas , sto povekje muskuli toa povekje kalorii na dnevna baza teloto trosi da gi odrzi tie muskuli vo forma , basic metabolic rate . Ako targetiras samo edna grupa mukuli ili region , ke bide malku posporo . Baska mn drugi faktori vlijaat , dali porano ste bile fizicki aktivni , genetika , ishrana itn . bez leb shekjeri nikako , samo prirodna baza neso . Ako so godini ne ste bile aktivna enzimi , procesi , muskuli se zakrzlaveni i ke im treba vreme da se naviknat da se vratat u 6-ta brzina . Najbitno e navikata da ja izgradis za dieta , vezbanje , fasting = Samodisciplina i posle kako slozuvalka ke se poredi :) have a nice day
     
    На SunnyGirl2 и Ivana-Iva.94 им се допаѓа ова.
  7. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Може да бидеш подуен од многу причини, а да не е лежење.
     
  8. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    :clap::rofl:
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Се сложувам со твојот коментар
    :lol:
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sugar Ray

    Sugar Ray Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    eve ja znam licno lugje so drzat KETO dieta , samo masti bez jaglehidrati , i top funkcioniraat ne izgubile muskul . Imas i vegan body bilderi . Da keto dieta ti pravi problem na pankreas , ama deka oni mozat da drzat keto dieta nemora da znaci deka site morame ili mozeme . Nema so da se " ezes " ako pravis samo kardio non stop kako budala bez muskul bildanje , togas teloto ke mpocne da go jade muskulot kako izvor na energija i ke stanes kako onie maratoncine 24 H so trcaat kako ceckalica , kako od komarci da se napadnati . Da ramen stomak ama si isusen . SIte so gi znam so idat teretna so bildaat muskul , bulkaat , nekjat kardio , ili ako praat e ednas u nedela ili HIIT vezbi pravat . On the long run za gubenje tezina mn podobro e bildanje muskul nego samo kardio
     
  11. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Не постој тренинг кој дебелеј ниту слабеј. Постој исхрана која дебелеј и слабеј. Тренингот е само стимуланс за хипертрофиа. Колку и да правиш кардио и тежински тренинг ако си на 600грама хидрати дневно ништо нема да ти поможи да ослабнеш.
    Од кето нестрада панкреас,страда џигерот. На кето инсулинот е во нормала.
    Телото прво црпи енергиа од глукоза(примарен извор на енергија)
    тек после црпи енергија од телесните масти (секундарен извор на енергија)
    Дирекно црпење на мускулите е невозможно. Тоа што опаѓа тое само вулуменот на мускулот а не самиот мускул. Околу мускул имаш сало,вода,натриум...
     
    На theBride и Ajronmen им се допаѓа ова.
  12. Sugar Ray

    Sugar Ray Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    HIpertrofija e zgolemuvanje volumen na muskuli i najdobar efekt e preku tezina mn mal efekt e od kardio , ne nego muabetot mu bese apla samo kardio , ja mislev on the long run muskul bildanje e bojle od kardio , ako prais samo kardio ke bides skakulec , e tek togas kako last resort se muskuli . I interesno kako sega spomna insulin , a koa spomnav za fasting se smeevte neso hmmm , ali tipicno Makedonsko ponasanje ke popustam za toa
     
  13. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    1. Мислењето ми е пишано пред една година, и дискусијата се одвивала тогаш, не планирам да се докажувам повторно.

    2. Ќе се ежам од што сакам.

    3. Темата не е за бодибилдинг туку за рамен стомак.

    4. Маратонците имаат мускулна маса. Постојат црвени и бели мускулни влакна кои имаат различна функција.

    5. Твоето мислење нема врска со моето мислење.

    6. Четвртата точка нема да ја дообјаснам бидејќи споделувам знаење со луѓе што сакаат да научат нешто ново или да водат взаемно корисна дискусија, или пак јас да научам нешто од нивното искуство. Со луѓе што знаат сѐ, не дискутирам... бидејќи знаат сѐ.

    7. Би било убаво некогаш да им се придружиш на сите шо ги знаеш шо идат во теретана. После врати се и сподели искуство.
    (Освен тоа, вежбањето ќе те направи попријатна и попозитивна личност со која другите ќе сакаат да се впуштат во интеракција.)

    8. Плати си фитнес тренер.
     
  14. Sugar Ray

    Sugar Ray Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ti i decko gore se pravite deka znaete se , I koga nekjete da si go smenete mislenjeto ili nekoj drug so ima mislenje se ismejuvate , najdi si nekoja druga zrtva za lecenje kompleksi , i ne ja frlaj topkata na drug deka se znae koa vie decurlana ste takvi . Ova e forum da se razmeni znaenje i da dobies drugo znaenje , ako nekjes drugo mislenje da prifatis ic ne mi trosi vreme imam 10000 pobitni raboti od vas deca .
     
  15. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Ај прочитај си ги уште еднаш мислењето.
    Овој пат, како за тебе.
     
  16. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    15.612
    Пол:
    Женски
    @Sugar Ray
    - Ниеден чај не топи масти сам по себе.
    - Кето е ефективна на краток рок и тоа за луѓе што лежат. За активни кето е големо НЕ.
    - Фастинг нема ефект ако во тие 8 часа немаш регулирана исхрана туку јадеш без ред.
    - Једино се слагам дека И кардио И тежински е добро да вежбаш, не само едното.
    ФМП
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NoOrdinaryMama

    NoOrdinaryMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2022
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Стар пост, ама случајно сега го прочитав и можеби ова ќе ти помогне...Штом си толку слаба, а имаш само стомак, провери за дијастаза. Прочитав дека имаш две деца... се јавува после породување и ако остане нетретиран, некои изгледаат сеуште и како бремени дури и години по раѓање. Диета овде не помага, има посебен начин на третирање на тој проблем.
     
  18. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.725
    Пол:
    Женски
    Ова ми го потврди гастроентеролог, така да точно е.
    Луѓе што имаат проблем со црн дроб, особено од типот како замастен црн дроб, покачен холестерол и сл. не треба да ја применуваат оваа диета, дополнително ќе ја влоши работата. Напротив забранета им е масна и пржена храна (чварки, мрсни меса, преработки од месо)
    Истотака, надуваниот стомак (оној што народски го викаме пивски), може да е заради проблеми со црниот дроб, и уствари е оток во стомакот.
    Не секогаш стомакот е поголем заради вишок масни наслаги и вишок килограми!
    И се согласувам со она што го пиша @Munchmallow20 .
     
  19. zemzela91

    zemzela91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2020
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    @AAKG те означувам тебе зошто ти прочитав неколку мислења погоре за слични прашања како моето, па ако сакаш да споделиш совет. Сакам да почнам да внесувам протеин затоа што во исхраната не го внесувам доволно. Имам 58кг, а за мене тоа се 7-8 кг вишок, и би сакала да ги намалам. Вежбам во домашни услови плус пешачење. Леб не јадам, газирани пијалоци не пијам, а благото го намалив и се трудам да го отфрлам целосно. Ме интересира кога е најдобро да го внесувам протеинот со цел да ослабам и со што да го комбинирам. Ти благодарам :)
     
  20. Vraloma

    Vraloma Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    844
    Пол:
    Женски
    Мене лично многу ми помагаат правење стомачни.
    Сега сум многу намалена во килажа и ме нервира дека ми виси кожата и стомачето, ќе мора да удрам пак на стомачни:)
     
    На Mateica му/ѝ се допаѓа ова.