Како до рамен стомак?

Дискусија во 'Фитнес' започната од CutieDoll, 9 јули 2010.

 1. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.028
  Спојлери...?
  За нив е најдобро да правиш од страничните стомачни.
  Легната на едната страна, главата ја држиш со едната рака потпрена на подот со лактот, а другата ти доаѓа над глава и се креваш нагоре во страна. Нозете може да ти бидат собрани во колената.
   
  На Buubica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. miss.ella

  miss.ella Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  2
  пробај со вртење хулахоп. јас немам некој голем проблем со спојлерите ама сум приметила во оние периоди кога почесто вртам хулахоп ми се затегнува не само страничниот дел туку и стомкот. Може да е кај секој различно но мене хулахопот многу ми помага, пробај сигурна сум дека ке бидеш задоволна.

  А и интересно е, јас обично ќе си застанам пред телевизор и си вртам :D
   
  На Buubica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  Потврдувам, јас сум хулахоп фрик, вртам во секој слободен момент по дома :lol: Шала на страна хулахопот е одличен.

  Се затегнува целиот стомак, не само странично. Исто така тие страничните вежби - легнуваш на грби, ги подвиткуваш нозете и ги „џиткаш“ на страна и правиш наизменично стомачни на едната па на другата страна.
  И сепак и сеуште помага трчањето, дури и за спојлерите.

  А крај краева, па мали спојлерчиња не се на одмет, да може дечкото да те зграпчи за нив :D
   
  На Dejana.M и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Пирамидке за последново и дечко ми ми го кажал , ама не ми е јасно мене и не се сложувам :^) :D :D
   
 5. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  3.523
  1. Тренирање
  "Стомачните" се најпознатите вежби за тренирање на стомачните мускули. Многу жени ги прават, но од нив нема некои поголеми резултати. причината за тоа е што само "стомачните" не се доволни. Тие ќе ги зајакнат вашите стомачни мускули, но потребно е да ги стопите и масните наслаги. Тоа ќе го постигнете со тренингот на издржливоста, односно со оној тренинг на кој здраво ќе се испотите со скокање. Возењето на велосипед, трчањето, пливањето или оние аеробик групи чија основа е танцувањето, се идеален избор. Вежбајте го тренингот на издржливоста минимално три пати дневно во времетраење од 20 до 60 минути. Со овој вид на тренинг потребно е да се комбинираат и популарните "стомачни". За рамен стомак многу ќе ви помогнат и јога и пилатес. Стручњаците нагласуваат дека освен тренирањето потребно е што повеќе да се движите. Заборавете на лифтот, користете ги степениците, шетајте и поминувајте го времето во движење, наместо во седење пред TV на каучот.

  2. Масажа
  Подрачјето на стомакот ги складира масните наслаги бидејќи не е доволно снабдено со крв. Тоа можете да го приметите кога после напорниот тренинг, подрачјето на стомакот е поладно од остатокот на загреаното тело. Масажите можат да ја потикнат прокрвеноста. Користете масло за масажа (посебно добри се оние специјалните за борба против целулит) и вмасирајте го на подрачјето на стомакот. После тоа со помош на палецот, показалецот и средниот прст штипајте ја кожата се додека не ја потикнете прокрвеноста. На крај со дланките, со кружни движења во смер на стрелките од часовникот, масирајте го стомакот. Колку почесто го масирате стомакот, толку подобро. За време на туширањето можете да користите специјална груба ракавица за масажа. По туширањето, задолжително нанесете лосион или млеко за тело.

  3. Исхрана
  Ако сакате да се ослободите од наслагите на вашиот стомак, секако дека треба да внимавате на исхраната. Треба да внесувате помалку калории, отколку што потрошувате. Ако поголем дел во текот на денот седите, ќе потрошите 2000 калории. За да биде видливо дејството, треба да внесете 1500 калории дневно. Стручњаците нагласуваат дека е многу важно зголеменото внесување на течности. исто така, јадете повеќе пати мали оброци. Избегнувајте ги порциите. Жвакајте го секој залак и давајте си време. Изразениот стомак не е секогаш проблем на масните наслаги, туку може да се работи за надуеност. Во тој случај мора да го промените начинот на исхрана.
  Веројатно е дека не поднесувате некои состојки кои ги има во намирниците, како што се лактозата и фруктозата. Истражувајте сами што точно е тоа што ви прави надуеност. После секое јадење набљудувајте ја реакцијата на својот стомак. Ако сакате равен стомак, тогаш таквите намирници исфрлете ги од вашата исхрана или намалете го нивното внесување.
  Избегнувајте го или намалете го внесувањето на готови јадења, грав, топол леб, алкохол, газирани пијалаци и слатки. Префрлете се на лесно сварлива храна, како готвен зеленчук, бело месо (пилешко или рибино), маслиново масло и интегрален ориз.
   
  На linija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.557
  Допаѓања:
  99.684
  Знаете што?!
  Сум заборавила да вртам хулахоп...сериозно и се нервирам!
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  само со вежбање.....со стомачни ;)
   
 8. shaa

  shaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  7
  Јас се согласувам со тоа за хулахопот инаку треба голема упорност добра исхрана стомацни вежби како и трчање
   
 9. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Пред две недели почнав да ги вежбам овие вежби http://www.bidifit.com.mk/index.asp?tn= ... 142&c=8657. Ги вежбам три пати дневно. Има одредени резултати, но сепак не сум многу задоволна. Се надевам дека ќе ви помогнат .
   
 10. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360
  И јас сум заборавила, џабе го мкнев од магацин :rofl: бев шампион во вртење на колена, а сега не може ни да ми застане. Море до него е глуп хулахоп!!! Сериозно, се напнав, манете тоа па и во двор ги праев експедициите. Срамотилаци али сакаш. А најголем вишок имам кај стомакот. Бууу ступид мешко ! :devil:
   
 11. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  10
  дали некоја постигнала такво нешто,што имала сало а сега има рамен стомак? ајде нека каже како :)
   
 12. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Стомачни(не 30-40 дневно,туку 300-400,само постепено) + трчање,јаже или Орбитрек.И намален внес на нездрави,калорични продукти.Без алкохол и сл.
   
 13. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  Зумбата многу помага стварно! Скалпт енд тоун видеото поготово. За неколку недели рамен ќе го напраите навистина ! :)
   
 14. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Здраво девојки :) ЗУМБА доста јака работа, само треба ептен редовно да се иде, и да се биде максимално амбициозен, резултати има сигурно... :)
   
 15. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  17.898
  Пол:
  Женски
  ќе можи линк од то видеото?? :D
   
 16. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  by the way јас барам помош, дали некој вежба на орбитрек во домашни услови?
  Колку време вежбате..мислам минути часови?? и за колку време резултати?
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Јас вежбам секој ден по 40 минути.
  Со такво темпо дава резултати уште првата недела.
   
  На linija му/ѝ се допаѓа ова.
 18. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  10
  Ке може линк од видеоото?
   
 19. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Еве и јас сум за 2 недели на одмор па ми текна стомачево да го зацврстам :D . Не дека е којзнае колку големо ама и да е минијатурно јас ќе сакам да го снема :devil: . Претходните два дена праев некои комбинации на вежби а денес малку "истражував" на You Tube и ги најдов: тадададам The Beach Bums :) .
  Стварно се добри се осеќа после вежбите дека мускулите на стомакот се стварно активирани. Иначе што се однесува до исхраната го исфлив лебот, насабајле си јадам мешавина од тие снегулките, пијам многу течности, зелен чај и чај од магдонос (ги мешам зашто неможам да го поднесам магдоносот) и гледам да не јадам многу благо. Паа ќе ви пишам резултати, чекајте ме за 2 недели :lol: .

  И еве ви линк од Да Бич Бамс ако сакате да пробате :D

  http://www.youtube.com/watch?v=qdTvtua7 ... ure=relmfu
   
  На linija му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  3.015
  Пол:
  Машки
  Najprvo izvinete za latinicata:).Inace,i jas sum opsednat so stomakot,i sum masko,cvrst mi e premnogu,isto taka i mi se poznavaat stomacnite,gornite povekje,srednite mi zirkaat,no ne se poznavaat bas,gi pravam povekje od godina i prvo i osnovno e deka ne treba da se otkazuvate,zosto site imame razlicno telo i razlicna krvna grupa i razlicen digestiven sistem i slicno,site krvni grupi imaat razlicna stomacna kiselina,pa zatoa ne im se vari na site isto hranata.Jas imam isto taka mal problem so obduenosta na stomakot,i taa kolku sto sum zapoznaen e od losata ishrana,ne mislam na losata hrana,tuku na losiot nacin na vnesuvanje na taa hrana,znaci,treba stomakot da ne se preoptovaruva so jadenje,t.e da ne se prejaduvate,zosto stomacniot zid popusta i dobiva takva forma stomakot,isto taka voda se pie 2h posle jadenje,treba da se praktikuva da se jade pomali kolicini hrana,no povekje obroci vo tekot na denot,izbegnuvanje gazirani pijalaci,mastiki,leb(osobeno bel) i testenini,voda da se pie dosta,toa e dobro za cistenje od masnoto tkivo,no da se pie postepeno,ne ako treba denes 2 litri da ispiete,da gi ispiete vie naednas i stomakot povtorno da se nadue,inace,kolicinata na voda sto treba da se vnese vo organizmot,kaj sekoj e razlicna,za da presmetate kolku voda vi treba dnevno,ima edna prosta formula,se pie 1litar voda,na 25 kilogrami,ako imate 50kg,togas treba 2 litri dnevno,i taka,i znaci ako sakate da go dobiete toj ramen stomak,treba stomacni i ne treba da se prejaduvate,na toj nacin stomacnite ke vi se vratat vo poranesnata sostojba so tekot na vezbanjeto,i zapomnete,ako kaj nekoj se javil pozitiven efekt za brzo vreme,neznaci deka i vie za brzo vreme ke go sredite toj problem,kaj nekoi lugje treba mnogu povekje rabota!:):):)Pozz
   
  На ANGEL1 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.