1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до секси тело како Џесика Бил?

Дискусија во 'Фитнес' започната од bulletbody, 20 април 2012.

  1. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Ти благодарам на комплиментите. :)
    БОЛКИ ВО КОЛЕНАТА!
    За болката во коленото навистина не би можела да ти кажам многу затоа што може да биде многу различни нешта. Може да биде ништо сериозно али може е нешто сериозно. Дали имаш многу или малку вишок кг? Голема телесна тежина обично предизвикува болки во колената поради тежината која што колената мора да ја носат секојдневно. Тое е една причина.
    Друга причина е можеби се имаш повредено некако со вежбите?? Треба да внимаваш на формата кога ги правиш чучнувањата. Колената не треба да ја помината таа замислена вертикална линија од палците на стапалата кога си во спуштената позиција. Еве во ова видео со спомнав тоа.
    http://www.youtube.com/watch?v=6_tGuN33vr8
    Одмори 1-2 недели, не прави чучнување, прави вежби во лежачка позиција, стомашни или вежби за раце и грб.
    Понекош се случува и на мене да ме боли малку коленото кога го имам повредено, и за неколку недели ке бидам 100% пак.
    Ке направм видео со вежби за трицепс. ;)
    Се надевам дека ке бидеш подобро.
     
  2. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Драга Јулијана најпрво честитки до тебе,прекрасно изгледаш и правиш нешто прекрасно за нас преку твоите совети и видеа. :clap: :clap: :clap: :*
    Би сакала да те замолам да напишеш нешто повеќе и подетално како треба да се одвива нашата исхрана за да слабееме и истовремено да не сме гладни толку многу.
    Поздрав
     
  3. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Ќе направам видео за исхраната наскоро. :)
     
    На nela.oh, lackygirl и Bright им се допаѓа ова.
  4. ice.woman

    ice.woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    46
    Јулијана, готово ли е видеото за исхраната? :)
     
  5. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Bev mnogu zafatena ovie nekolku nedeli. Ke se obidam da go napravam ovoj vikend. :)
     
    На ice.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  6. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Јулијана , мало прашање за тебе - како ЦЕЛОСНО да ги стопам спојлерите ?? Знам дека претходно во темава беше поставено прашањево , меѓутоа не прочитав конкретен одговор.
    Од цело тело само тие ми се проблем, најверојатно таква ми е конституцијата... Држев диета цел месец по принципот што го наведе тука (без изгладнување, но со исфрлање на леб, газирано, благо, пржено и слична храна), со 4-5 пати вежбање (стомачни, склекови, чучњеви, 30мин трчање 1-2 неделно) и од 59 стигнав до 55 (висока сум 169см) .
    Океј ми се стомачните, струкот АМА спојлериве никако да ги снема!!!!! Што да правам ?!
     
  7. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Јулијана не мора да е како на Џесика, ама кажи молим ти се, како до послаби нозе, тоа внатрешното сало меѓу ножињата мои дебели, тоа бутовите да се намалат, ама да си ги задржам убавите облини и гзето????

    И да, по трети пат пишам, се надевам на одговоооор :)
     
  8. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Почни со трчање 2-3 пати неделно по 20-30 минути, и 2-3 пати вежбање по 30 минути овие вежби.
    http://www.youtube.com/watch?v=lhjNWgEOJV4&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=jY6F4f0OlWc&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=yhZLntHqz8w&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=Tge5BflPa-g&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=ne64vBhPgAE&feature=plcp
    Се извинувам што имам испуштено да ти напишам одговор, се случува понекогаш затоа што добивам многу прашања секојдневно. :)
    Не заборавај да ја следиш диетата која што ја имам напишано во темава.
    Поздрав
     
    На anabel-a и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
  9. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    дневно потребно количество протеини :
    Новороднечиња: околу 10 грама дневно.
    Тинејџери: околу 52 грама дневно.
    Тинејџерки: околу 46 грама дневно.
    Возрасни мажи: околу 56 грама дневно.
    Возрасни жени: околу 46 грама дневно.

    извор на протеини: месото, рибата, млечните производи, јајцата, јатчестите плодови (ореви, лешници, бадеми, кикирики, ф`стаци),целото зрно на житариците, а посебно нивните `ркулци, ртолест зеленчук (компир, морков, репка) и кикирики, печурки,: мешункастиот зеленчук (соја, грав, грашок, боранија, леќа)
    буричкав по темиве по нет итн. во согласност со мојот утрешен старт, и ова е моето прашање, имам 16 години, имав 65кг симнав на 60/61 а висока сум 170 сакам да почнам прво со трчање и може ќе применам некоја од горенаведениве вежбички успат,е сеа нели мускулот се гради по вежбањето со внесување на протеини, ама кој може количински да ми наведе, после 40мин. вежбање која количина на овие продукти треба да ја внесам?
    патем проверив, тежината ми е во ред ама сакам да се затегнам и да го симнам мешето (камо нагоре да можев да го бутнам :lol: )
     
    На bulletbody му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Miamigirl

    Miamigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    25
    Срце познавам некои луѓе што ослабнале 20 килограми и не ги вратиле назад :) Само би ти било потребно постепено да ги симнуваш. Значи ќе пешачиш што е можно почесто, ќе јадеш супа, зеленчук, овошје, црн леб. Најдобро е да си распоредиш 5-6 помали оброка дневно. Не мораш целосно да се откажеш од слатко или месо, но намали ги во исхраната и јади што е можно повеќе зелен зеленчук, житарици и пиј повеќе вода за да го забрзаш метаболизмот ;) На почетокот можеби нема да почувствуваш драстична разлика, но по некое време килограмите ќе почнат да се топат и ќе бидеш презадоволна и исполнета со самодоверба. Како што кажав за се си треба време. Откако ќе ги истопиш килограмите ќе можеш да вежбаш за да изградиш мускулна маса :) Значи пешачење и здрава храна, за долг жизот и убаво тело :) Се надевам дека ти помогнав некако со мојот совет :*
     
    На sweety7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Јулијана, прво морам да те пофалам за прекрасното тело, кое ти несомнено го поседуваш. Бомба си. Најискрено, ме испирираш да продолжам понатаму со мојата ,,преобразба'' преку диета и физичка активност.Е сега, јас имам едно прашање до тебе, кое би била ептен благодарна ако можеш да ми го одговориш.Држам диета, вежбам зумба и вртам на орбитрек, намалив секаде во обем, ама рацете никако да ги смалам. :( Почнува да ми ствара комплекс веќе тоа. Сакав да почнам со тегови ( 1 или 1,5 кила ), ама страв ми е да не ми се зацврстат само, наместо намалат. Чаре некое има или слабо? :doh:
     
  12. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Good job with your research ;)
    Точно, мускул се гради после вежбање, посебно со тегови. Трчањето е повеке за топење на мастите а не градење на мускул. Веднаш по вежбањето, пример од јадење би било. - парче месо + зеленчукова салата +1лажица маслиново масло, може малку фета сиренје, или млеко со путер од кикиритки на црн леб. Околу 400-600 калории, 20-40гр протеини и 30-60 гр јагленохидрати.
    --Ова е пример а не точни броеви, и овие броеви завистат од многу фактори.
     
  13. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Се согласувам со ова мислење. :) Со неколку додатоци, дека водата ке го забрза метаболизмот краткотрајно, али вежбањето и мускулната маса го забрзува до 48 саати после вежбањето. Исто така месо јас би препорачала секој ден, риба, пилешко, посно свинсо и говедсто, туна, мисиркино. Овие меса се одличен извор на потребните состојки ( белковини) за градење на мускул, покрај многу од основните витамини и минерали како "iron, B12, zink". И последна препорака од мене би била дека вежбањето со тегови и градењето на мускул е исто токлу важно за слабеење коклу и кардио вежбите, ако не и повеке.
     
  14. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Одлично, баш ми е драго што си мотивирана и упорна. Чаре има за се, 5 кг би биле најдобра опција. Еве неколку видеа со вежби за зацврстување на мускулите. Мускул и масти се две различни делови од телото. Со вежбање со тегови ке изградиш мускул, и воедно ке гориш калории и ке топиш масти, во рацете и насекаде на телото. Немој да се плашиш дека ке изградиш мукули како Рамбо затоа што е претешко за девојка да изгради мускул. ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=vFQXCWG4QLQ&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=vFQXCWG4QLQ&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=G--s6zGO ... detailpage
    http://www.youtube.com/watch?v=7l0kXEh7 ... detailpage
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    ова ми требаше, точно и разграничено тоа и тоа треба! :) фала ти многу ќе се обидам да се додржувам до тоа што го реков , и да ги добијам очекуваните резултатии!!! :rofl:
     
  16. Milton

    Milton Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво :D
    Имам 50кг, 160 цм ве молам кажете ми како да ги ослабнам рацете на горниот дел до рамењата отсекогаш ми биле полначки..некоја вежба за нивно сигурно ослабнување. :sweat: .покрај тоа ве молам да ми дадете некоја вежба за затегнување на стомакот и намалување на колковите.. :$
     
    На bulletbody му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ти мора да се шалиш со нас. Не е можно на толкава кижала и висина ти да си дебела во рацете, можеш само да правиш вежби за зацврстување зошто сигурна сум дека нема што да слабееш, кога имав 50 кила не ми беа дебели рацете на таа висина.
     
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас пак мислам дека има, на 160 висина одговараат 45-48 килограми. Прави склекови.
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Одговораат до 50 и нешто на 160 висина 100%, 48 да, имав едно време толку ама 45 е премалку, анорексично.
     
  20. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    На 160 најдобро е 52 кила, имам две другарки на таа висина и идеална килажа им е таа. Инаку зависи и колку имаш мускулна маса некои може да имаат иста килажа и висина а да изгледаат многу различно.