1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до секси тело како Џесика Бил?

Дискусија во 'Фитнес' започната од bulletbody, 20 април 2012.

  1. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.824
    Пол:
    Женски
    bulletbody прашање до тебе.

    Имам градба на тело тип круша, не толку тесни раменици, нормални гради ( ни премали ни преголеми) слаб стомак меѓутоа поголем задник ( пошироки колкови ) и нозете ми се подебелки, сеа не дебели ама поради вежбање, што поради градбата ептен паѓаат во очи.

    Вежбав некое време по програмот ПХ90, ама поради обврски престанав, некое време немав никаква активност сега кога сум послободна гледам да трчам и да правам кардио вежби, некои вежби за рамената и рацете.

    Прашањето ми беше далиу постојат некои вежби со кои би си ја сменила, преобликувала фигурата, да си ги ослабам нозете и да не се толку воочливи.

    Правам вежби за гради и рамениците ама не е тоа тоа, ич не си ги сакам мускулите на нозете посебно листовите, постои шанса нив да ги смалам?
     
  2. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Оваа вежба една од моите најомилени, но нај-неомилени на моите клиенти. ;) Навистина е многу интензивна што значи дека гори многу калории. Јас направив 100 повтровувања пред неколку месеци. Еве го видеото!
    http://www.youtube.com/watch?v=4Li3hGp3FWk
    Е сега 1000 калории е многу лесно да ги внесеш преку храна, но многу тешко да ги изгориш преку вежбање. Скоро невозможно само преку оваа вежба затоа што се премногу интензивни.
    Од тоа што најдов на интернет, просечниот човек би горел околу 500-600 калории на саат. Но како што реков, е немозможно да правиш burpees цел саат. Јас на ова видео мислам оти направив 100 во 15 минути, и бев тотално уморна.
    --1000 калории се трошат со отприлика 2 саати од интензивно вежбање. СЕ надевам дека ова ке ве направи сите да се замислите ја јадете таа кифла со крем или парче торта!
    Едно парче торта = 500 калории = 1 саат вежбање без одмор.
    ---------SAY NO TO THE CAKES!! :lol:
     
    На Dinnna и si.exs им се допаѓа ова.
  3. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Oва е за сите кои се обидуваат да ослабнат во стомакот или да ги зацврстат стомачните мускули!

    Постојат многу различни типови на тела, и од тоа што слушам твоето тело има тенденција да ги таложи мастите во стомакот. Нажалост, не постои начин на кој би му диктирале на телото да ги стопи тие масти од стомакот специфично. Телото си има свој механизам и начин на кој што работи. За да го намалиш стомакот единствен начин е да ја намалиш телесната тежина уште неколку килограми. Најверојатно ке ослабнеш насекаде, но како што реков, не постои никаков друг начин.
    -Пример, јас го имам истиот проблем, но наместо во стомакот кај мене мастите се таложат во нозете најпрво. За да имам ептен слаби нозе, моето горно тело би изгледало само коски и кожа. затоа цел живот го имам посветено на вежбање на нозете за да се направам мускули кои што би изгледале поубаво, наместо масти и целулит, кои не би изгледале убаво. И ден денес, кога ке се поправам неколку кг, сето тоа оди во нозете и задникот.
    - Не би било правилно да ти препорачам да правиш стомачни вежби, ако другите мускули не ти се развиени и силни. ( тоа би било исто како да ставаш покрив на куќа без силна основа) OVA VAZI ZA SITE STO GO CITAAT OVA!
    -Телото треба да се тренира правилно. Стомачните мускули се последните мускули кои се појавуваат на телото. Помисли за момент, дали имаш сретнато или видено на слика, некој маж или девојка со развиени стомачни мускули а неразвиени мускули на друг дел од телото? Јас немам!
    - Да не должам многу, еве ке ти препорачам некои вежби за тренирање на сите мускули во телото одеднаш, вклучувајки ги и стомачните!
    1. Планк. Држи најизменично страничен и правилен планк секој ден по 5 минути.
    2. Чучнување со држење на рацете високо истегнати над глава
    3. Склекови
    4. Качување по скали со држење на 10кг тегови во раце
    Обидете се да ги вежбате овие 4 вежби најизменично 30 минути и кажете ми како беше. ;)
     
    На Dinnna, Ema.Sk и anabel-a им се допаѓа ова.
  4. anastasija-3

    anastasija-3 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Имам 50 кг аа сум висока 157 см..Вежбам 3 неделно одам на аеробик но сега имаме одмор па сакам дома да си вежбам но незнам какви вежби да одберам..Значи сакам вежби за стомакот и нозете бидејќи имам проблем.. се хранам здраво вежбам но многу бавно симнувам кг.. мислам дека идеална тежина ке ми биде 47 кг на мојата висина,па ке те замолам ама можеш да ми дадеш некој совет како да симнам 3 кг со вежбање па и со исхраната ако помогне...:D
     
  5. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Вежбај 5 пати неделно по 30 минути.
    Еве неколку предлози.
    http://www.youtube.com/watch?v=NmtyBJBwQCA
    http://www.youtube.com/watch?v=Tge5BflP ... detailpage
    http://www.youtube.com/watch?v=XYy-Ba2p ... ure=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=wUNNQwAz ... detailpage
     
  6. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Здраво фемининки :)
    Имам направено ново видео со вежби за задник! Сите овие вежби се многу ефикасни за зацврстување, подигнување и оформување на мускулите на задникот! Правете ги овие вежби 4-5 пати неделно за да добиете максимални резултати! ГОлем поздрав до сите :)
    http://www.youtube.com/watch?v=FrDhHgTLs7Y
     
    На Dea8, Trendafilka, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    Здраво фемининки, :)

    Сакав да ја споделам веста со вас дека ке бидам во Македонија во текот на месец септември и октомври.
    Ако некој од вас е заинтересиран да има лична сесија со мене контактирајте ме по можност преку емаил или фасебук за термини и цени. Kе бидам ограничена со време и заради тоа ако сакате да ја искористите оваа можност контактирајте ме што порано.

    Понудата е евалуација на вашето моментално фитнес ниво и припрема на фитнес програма и диета за еден месец. Оваа фитнес програма ке ви биде дадена во испечатена форма.
    Погледнете ја мојата веб страница за повеке информации за мене и емаилот на кој што можете да ме контактирате.

    Овој линк е од хотелот во кој добив работа како фитнес специјалец и ке започнам од 15 Октомври. Една часовна сесија со мене таму ке биде 80 долари.
    Golem pozdrav od Julijana , bulletbody.com
    http://www.youtube.com/watch?v=DC3YkLWmd7A&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=QbEBBeg9YzE
     
    На Mermaid90 и lackygirl им се допаѓа ова.
  8. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Драга Јулијана може ли да ни покажеш некои вежби за задниот дел на нозете (квардицепс) зошто се што најдов е во теретана или со помагала.Има ли вежби кои можеме дома да ги правиме...
    Фала однапред
     
  9. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Здраво Јулијана.
    Едно големо браво до тебе :) Имаш неверојатно тело :$
    Јас започнав со овие вежби погоре за задник. Но за почеток ми се тешки, не успевам баш да се снајдам. А и мускулите ме болат. Дали би можела да постираш друго видео за почетници за зацврстување и подигање на задникот?

    А, и би сакала да те прашам колку пати неделно да вежбам и за колку време би имала резултати. :)
    Фала ти :) :*
     
  10. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Me интересира само која храна е за после тренинг, знам дека е протеинска ама ако можеш да ми посочиш што е јадобро да се јаде, фала
     
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Многу битно е каква конструкција има телото, во сооднос на тоа тенка половина итн.Секако дека може тоа да се реши со вежби, но сепак зависи од самата конструкција на телото.Храната секако дека и те како е битна, некоја лесна храна, здрава, не тешка, бидејки го забавува метаболизмот.
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не ме праша мене, ама јас мислам дека е здраво после тренинг да се јаде пилешко месо, се што е протеин, житарици со јогурт, кисело млеко, павлака, па можеш и салата иако не е скроб.
    Се што не содржи јаглехидрати т.е да не е благо и тесто.
    Можеш и овошје да каснеш, ама се препорачуваат протеини за да се обноват мускулите, а протеинот не дебелее.
     
  13. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Може да се замешам? :$

    Јас практикувам житарици за доручек, сметам дека не е храна за после вежбање туку за пред вежбање..
    после вежбање гледај да внесуваш протеини за да ги нахраниш мускулите и во оброкот гледај да имаш храна којашто содржи витамин Ц (пиперка на пример), јадам туна, тврдо варено јајце и слично
     
    На EleMental и Lux им се допаѓа ова.
  14. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Дајте некое видео и вежби за раце...
     
  15. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Мене ми требаат вежби за нозе. Сакам под колениците да ми се здебелат многу сум слаба :)
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Здраво bulletbody, јас имам 17 и пол години. Висока сум 160cm и имам околу 70kg. Прилично сум затегната и на некои делови дури имам и мускули, особено на нозете, бидејќи често танцувам. Телото ми е во форма на песочен часовник, односно имам широки раменици и колкови, премногу голем газ и гради со средна големина. Од 3то одд одев на фитнес и поради тоа сум затегната, но сега сакам да намалам од тежината. Би те замолила да ми препорачаш каква храна да јадам и во кој дел од денот. После вежбање, пред вежбање. За појадок, за ручек, за вечера и додека сум на училиште да ми препорачаш некаква ужина. Исто така некои видеа што би ми послужиле да ги затегнам рацете, да ослабам, во домашни услови. И дали ќе можеш да ми кажеш, што мислиш која би била мојата идеална тежина? И дали ќе можам да ја постигнам до јули оваа година? Исто така што мислиш кое е најдобро време од денот за вежбање? Дали третманите во козметички салон и антицелулитните креми помагаат? И дали има некоја вежба или некој совет за целулит? Однапред ти благодарам. :)
     
  17. Maja06

    Maja06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    Мојот фитнес ден (+ мотивации)

    Драги мои, потребна ми е Вашата помош!!! Треба да изгубам прилично многу кг. отприлика 25-30 кг што знам е навистина многу меѓутоа мора од некаде да се почне!! Си купив орбитрек и ќе почнам со него и со брзо пешачење, меѓутоа сакав и да Ве замолам ако има некој да ми советува некои вежби за слабеење бидејќи ми е искрено страв да не се набијам повеќе!!! И се разбира сето тоа со одредена исхрана!!! Ви благодарам однапред!! Не сум вежбала никогаш ама морам да се натерам :sweat:
     
  18. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    ^ Се додека не креваш огромна тежина на бенч, немаш гајле.
    :D

    Не, сериозно, не е можно да накачиш повеќе - не ја гледам логиката во тоа да си на одреден режим исхрана, плус да вежбаш и на сето тоа да идеш во плус со килограмите. Можеш да намалуваш постепено, зависно од тоа колку, како и што вежбаш.

    Орбитрекот во комбинација со пешачење ти е одличен избор.
    Јас мислам дека не ти требаат дополнителни вежби, затоа што и самата викаш дека никогаш претходно немаш вежбано и наеднаш да се оптеретиш со триста физички активности - не оди. И така Орбитрекот ги активира скоро сите мускули. А и имај во предвид дека кардиото ( во твојов случај Орбитекот ) е најдобар топач на масти. ;)

    Ја имаш мојата поддршка, те очекувам повторно во темава со позитивни резултати.
    Само храбро.
     
    На Maja06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Maja06

    Maja06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    29
    Ти благодарам многу за подршката, навистина ми значи!! Сакам да Ве прашам за уште еден совет околу исхраната, дали држите одредена диета или свој режим и што доручкувате бидејќи тоа ми е најголем проблем а само со овошје до 17h на пример не можам да издржам!
    Ви балгодарам однапред Ч)
     
  20. bulletbody

    bulletbody Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    176
    http://www.youtube.com/watch?v=6ANvdueuTfw

    Здраво на сите. Еве неколку нови видеа со везби кои мозете да ги правите од дома без никакви машини или опрема.
    ГОлем поздрав до сите и само дедикација и труд се исплакаат. :)