1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    а да пробаш ти навечер да го миеш со сапун и после да го мачкаш со крема скинорен ако имаш акни и флеки, кремата е супер и ефекти има... пробај ;)
     
  2. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    WoW veke uyste sto ne probav :roll: hahaha eve samo sto go izmiv liceto i se namackav od niveata ke prodolzam da ja koristam dodeka ne ja potrosam najverojatno uste mesec dena i ako nema efekti nz mozebvi ke probam сапун и после да го мачкаm со крема скинорен ama mojte ne se akni onie sto se pocrveni i mnogu golemi od onie srednite se a fleki imam na nekoi mesta ;(
     
  3. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    епа уште поубаво ако не се од тие покомплицираните акни, чим ти се од оние средните ке ти помогне оваа крема ке ти се исчисти лицето и нема да ти се појавуваат се мачка само навечер на почетокот може малце да те пецка али тоа е нормално додека да ти се навикне кожата на кремата не е ништо страшно.. ;)
    а иначе таа крема од нивеа што ја користиш ти ако е таа во тубичка таа не ти е за акни и не е за навечер туку е дневна крема и за мрсна кожа е... и јас ја користев едно време а сега ја сменив исто со нивеа ама онаа другата зелената со заштитен фактор што е и ми се свиѓа да ти кажам мн е лесна и дава свежина :) ... а мислам дека подобро ти е нивеата да си ја користис насабајле а со скиноренот да се мачкаш навечер
     
  4. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    pa i ke probammm ama prvo da ja potrosam ovaa krema od nivea uste malce ima :) Fala na site sto mi pomagate :D a skinorenot postojano moze da se koriste ili samo odredeno vreme :?:
     
  5. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    може подолго време да го користиш... ја 7 месеци го користам ова ми е трета туба и не го прекинувам зашто ми одговара
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Nivea kremce...od toa obicnoto vo sino pakovanje koristam!!! Inace bi bilo dobro ednas vo nedelata, da go parees liceto so kamilica! Nikako liceto so rakija da go mackas! Alkoholot go susi liceto, a so toa se laci povejke sebum! Rakijata moze da pomogne samo na mali delovi kade imas mozolcinja koi sto se razranati, za dezinfekcija! inace za sushenje na mozolcinjata koristi pasta za zabi! Deluva :))))) Garantirano
     
  7. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Овде има мн совети не знам за што би ми помогнало. Во мојот град не сум слушнала за приватен дерматолог, мислам дека нема. Имам мрсна кожа, најголем проблем имам со челото ми се појавуваат акни и црнки, доколку ги отстранувам црнките ми се појавуваат акни на тоа место. На лицето ми излегува по некое мозолче но поретко. Што да правам, што да користам? :(
     
  8. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    има много препарати за тој јас порано користев од орифлеј за митисерите по лице, разгледај го каталогот мозеби уште ги има, исто така го користев иу хлорофениколот за цистење на акни тоа е многу ефикасно али мону го суши лицетој
     
  9. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Познато е дека тие што имаат мрсна кожа помалку им се појавуваат брчки па затоа не сакам да ми се суши премногу лицето, само сакам да ги отстранам црнките и акните воедно.
     
  10. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    за црнките нема решение освен на козметичар да ти ги истискаат не сама дома тоа никако! затоа ти се појавуваат акни на местото кај што си ја отстранила црнката зашто не ти била убаво истисната... а за акните ете земи ја кремата скинорен не ти го суши лицето, ја на сите им ја препорачувам оваа крема може више сум досадна :) ама кремата е супер!.. барем за оние полесните акни а воедно и флеки ;)
     
  11. Simona-M

    Simona-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Црнките среди ги на козметичар, но за акните појди на дерматолог.
    Има и една мн убава крема-гел од Фитофарм, Леа се вика ја има по аптеки 270-29- денари е и многу помага.
    Само немој да се зезнеш сама да се стискаш по дома освен ако не гледаш дека е нешто апла површинксо
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Cupinja......vejke 1 nedela koristam edna bugarska krema zdrave se vika, i mozam da kazam deka odmaaaa gi susi mozolcinjata!..............Se iznenadiv, ke prodolzam da ja koristam, i ke pisam za dolgorocniot efekt od ovaa krema! Pozzzz :D :D :D
     
  13. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    А од каде ја купи кремата?
     
  14. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Ja ima vo site dobrosnabdeni marketi, ili na pazar...se vika zdrave, bugarska krema e, imas sino i zolto pakovanje! Jas zedov od sinoto, i da ti kazam pravo odma mi gi isusi mozolcinjata, koga se namackav na celo lice! Ama pak ke pisam zatoa sto ja koristam edna nedela, sakam da vidam kako reagira na podolg period! pozzzzzzz
     
  15. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
  16. FeMiNiCkA

    FeMiNiCkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Девојки значи ги прочитав добро сите претходни постови и научив многу од вас....мојот проблем е што на моето лице нема мозолчиња туку само флеки и незнам како да ги отстранам :worried: а не сакам се и свашта да ставам на моето лице..мразам кога насабајле станам за факултет и мора да ставам пудра за да не ми се познааваат флеките.. :( на многу претходни постови прочитав за кремата Скинорен....и сакам да прашам дали ке ми помогне и мене?? кожата инаку ми е сува,ама не претерано..
    Однапред брагодарам и чекам да ми пишете.. :) :*
     
  17. lassie

    lassie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Скинорен е добра крема,само што мене не ми помогна целосно.Можеби затоа што ја користам кратко време( 2-3 месеци).

    Иначе утре ќе одам во Скопје кај ДР. АНЧЕВСКИ..Дали некој има искуство со овој доктор?Или па познава некој што има искуство ?

    Обавезно да пишетееее.Многу ми е важно..
     
  18. Boyfromtown

    Boyfromtown Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    100
    Значи вака немам лично искуство но имам братучедка која имаше искуство со него.Според неа но и според многумина е квалитетен доктор,има убава средена ординација,културен и услужлив персонал.Значи вака кремата скинорен ја препорачуваат мнозинството дерматолози вклучително и Анчевски кај некои ефектот е стварно добар кај некои е разочарувачки.Значи кремата делува индивидуално.Значи за да се чувствуваш удобно во канцеларијата на Анчевски треба твоите родители да имаат длабок џеб(не дека е корумпиран туку човекот поштено си го наплатува занаетот)спротивно залуден ќе ти е патот до Скопје.Терапиите кај него за лице се движат од 2000-3000 денари по терапија,а такви се прават еднаш месечно или двапати месечно.Терапиите може да траат и до една година зависно од тоа колкав е ефектот на терапиите.Кај некои терапиите траат до два,три месеци кај некои многу повеќе.Кај некои лекувањето на лицето се движи многу бргу кај некои многу поспоро зависи до кој степен ти е болно лицето и како ги прифаќа лицето тие терапии.Во секој случај Анчевски помогнал на многу луѓе и многу луѓе се задоволни од неговата услуга само зависи до кога си спремна да ја издржиш неговата терапија(парична) се другото ќе ти е плус во твојот живот.Се друго некој што ќе ти каже дека во стил не се замарај со тоа и немај комплекси знај дека те лаже.Лицето е комплекс и никој не е имун на тоа .Лицето е самодоверба во животот така да девојче ти посакувам се најдобро и да истраеш во терапиите сепак се мачни(и поради тоа што не си од Скопје и финансиски).Како викаат во здраво лице здрав дух :) .Со среќа и да си бидеш се во ред.Поздрав :hai:
     
  19. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Да, јас одев кај Др. Анчевски, он е најдобар дерматолог во Македонија, ама мене не ми помогна, па така после пет третмани прекинав да одам. Јас немав црвени и воспалени акни, туку имав поткожни и црни тие што треба да се стискаат кај козметичар. Е јас не сакав да одам на козметичар, туку сакав кај дерматолог, нели стручно лице е. Тој ми правеше микрофермоабразија, ми препиша Eucerin крема и Dercome clear гел за миење. Ми препиша и Aerol крема, таа се става навечер и те пече и го гори горниот слој и после цела недела се лупи лицето, ама мене ми беше страв и не ја ставав таа крема ( тука на форумот прочитав една девојка ја користела три месеци и првиот месец и се лупело лицето, ама после многу и се исчистило ). Ама после мене ми изгледаше како уште повеќе акни да ми се појавија и тоа такви црвени и си реков ај ќе отидам на козметичар да видам како ќе ми биде лицето после стискање. И козметичарката ми кажа дека дермоабразија се правело на лице кое има акни, а не како кај мене само со митесери и црнки. Кај мене требало да се стискаат за да излезат на површина. И така јас прекинав да одам кај Анчевски и продолжив кај оваа козметичарката. Она ми ги стиска и после ми става антисептична маска ама јас нема овде таа маска, од Англија ја носи и после третманот не сум ни црвена од стискањето од што е многу корисна таа маската што се става. Е сега јас не викам дека Анчевски не е добар, супер е човекот и е признаен за најдобар дерматолог во Македонија, а опрема има најдобра на цел Балкан. Само за моето лице не било потребно толку јаки третмани, па затоа повеќе не одам кај него. Е сега друг случај ќе ти кажам. Имам една другарка која имаше многу акни, ама стварно многу и такви гнојници и многу ја болеа, ни со пудра не се прикриваа. И она одеше кај Анчевски на микродермоабразија и плус уште некој третман и лицето за 3-4 месеци и стана чисто како стакло без ниедна бубуличка. Значи мое мислење е дека ако имаш акни треба да отидеш кај Анчевски, а ако имаш само такви зџа стискање, тогаш оди на козметичар. Кај Анчевски има и третмани со хемиски пилинг и е многу, многу поефикасен од дермоабразијата затоа што побрзо се гледаат резултати, а чини 3000 денари, а дермоабразијата е 1500 денари. Па он сигурно ќе ти каже да почнете со дермоабразија, ама ти можеш да му кажеш дека си слушнала за хемиски пилинг па да ти каже дали ќе му одговара на твоето лице или не. Затоа што со два хемиски пилинзи може да ти се исчисти лицето, а за дермоабразија ќе треба 5-6 третмани да направиш. Инаку мислам дека прегледот беше 500 или 700 денари, така нешто, но ако одма после прегледот започнеш со третманот тогаш ќе го платиш само третманот, а прегледот ти е гратис. Ете така, мислам дека доволно информации ти дадов. :)
     
    На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Подобро е да плати поскап третман ама да има гаранција дека ќе и се исчисти лицето отколку да пробува со секакви креми и да нема никаков ефект. Она до сега сигурно повеќе од тоа потрошила пробувајќи разни колекции и обидувајќи се да ја наде таа што ке одговара на нејзиното лице.