1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Sonja4janevska

    Sonja4janevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Соната е 1 мг/грам или 0,1%
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. S.L

    S.L Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има користено Алое Вера гелот од Fleurance Nature?
     
  3. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Здраво јас барам нешто да чистење на флеки нешто како пеги оти имам светол тен ептен темно се и грдо ми е на лицето.Ми се појавија овој месец и ни пудра ги покрава. Некаде прочитав некоја девојка со витамин С го исчистила лицето купив витамин С во прав и сеа не можам да најдам како го употребувала.
    Доколку некоја знае домашна маска, чај, масло слободно нека пише. Само по природно да е
     
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.561
    Пол:
    Женски
    Бидејќи имам многу пофалби за изгледот на кожата од кога ги користам производиве сакам да ви ги пофалам и на вас. Ги користам околу две недели ама почнаа да даваат резултати уште вториот ден.
    Бев скептична за брендов и никогаш немав ништо купено од нив, се додека еден ден во ГТЦ не влегов во нивната продавница. Девојката што работеше таму ме сослуша што ми треба, па ми ги предложи кремата и мицеларната вода/тоник, а јас сама го земав гелот, затоа што не го чувствувам лицето доволно чисто ако не го измијам со гел. Мојата кожа дефинитивно не сака производи за масна кожа, туку за нормална.
    На лицето имам многу флеки од акни и некои многу потемни флеки/белези кои не знам точно од што се ама со кремата избледија, не целосно ама за две недели не се случуваат чуда. :D
    Лицето ми е свежо, хидрирано и здраво. Потрошив околу 600 денари, имаа некој попуст. Од кога ги купив престанав да користам се друго што имам.
    31870695_1426172754196206_1197209416361836544_n.jpg
     
    На Freyja, sorbet, sofija014 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    @marama гелот за миење го имам и јас. Мислам дека го купив од Космо, а потоа ми текна на дуќанот во ГТЦ, може таму поевтини се и почесто имаат попусти.

    Препорака за гелот и од мене, составот е супер - проверено. (y)
    Убаво ми одржува баланс во Т-зоната, немам некои страшни акни во периодот околу циклус, една-две ако се појават. Ама немам ниту некое проблематично лице, па не сум некој репер за тоа.
    Сепак задоволна сум од него.

    Кога времето е потопло ми одговара, ќе го користам цело лето. Не ми ја суши кожата, убаво ја чисти и ја затега ама убаво, не до граница на нелагодност.
    Во периодот есен-зима тешко дека би ми одговарал, тогаш пената од Балеа ќе заврши работа веројатно.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Како се со состојките Зиаја? Се ми се чини дека не беа нај нај..
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Ако не ти е тешко, може ли да споделиш за што поточно е кремата, помага ли за хиперпигментација, хидрира или е помрсна ? Како е со цена ? :) ти благодарам однапред
     
    На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    а дали е океј тој од 270 денари? тој 1000ка сигурна сум дека е убав, ама не сум баш во финансиска состојба да си го дозволам :D
    @marama ако не ти е мака, против мозолчиња има нешто од тие што ги имаш поставено, и да цените како се? Да се распрашам да побарам тука ако не.
     
  9. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Adi888 сигурна сум дека не е “лековит” како обичната алое бидејќи освен што ќе ти ги смири иритациите и ќе те олади друго нешто не прави. Доколку ти е за лице, мислам дека нема да направи чуда бидејќи и јас едно време го користев на тој начин. Некои членки го користеле и како подлога за шминка, јас пак не сум пробала.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.561
    Пол:
    Женски
    Најискрено јас не внимавам многу на состојки, ретко читам и декларации, гледам дали ми прија или не на кожата.
    @Adi888 овие сите се за смирување на кожата ама не се конкретно за против акни, ги немам пакувањата до мене:D. Кога ќе ме носи пат накај нивната продавница ќе проверам што имаат точно за акни.
    @sofija014 kремата мене ми go намали црвенило, исто така и флеките кои ги имам полека бледеат. Го изедначува тенот, ама па тоа може и да е од сите три производи. :D Цена нешто под 300, јас тогаш фатив некој попуст.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. M0603

    M0603 Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas sum na Bioderma Sebium Hydra preuba e i za mrsna koza, acne prone :)
     
  12. M0603

    M0603 Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Dobra vecer jas imam akni se od pubertet ne se strasni no postojat, sega sum na edna terapija, no od hormonsko ispituvanje se mi bese ok osven prolaktinot malce pokacen (vo granica). Dali ima moznost od toa da mi se pojavuvat? Iskustvo? Pozdrav
     
  13. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Дали мицеларната вода може да се користи место тоник? Дали ќе го има истиот ефект?
    Бидејќи не се шминкам, ми треба нешто за секојдневно чистење на лицето, а во градов тоник никаков не можам да најдам
     
  14. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @simonka93 тоникот не е замена за мицеларна вода. Доколку имаш чисто лице купи нежен гел или пена за миење и убава крема. Тоник и не мораш да користиш.

    Мицеларната вода можеш да ја користиш за вадење шминка.
     
  15. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Немам чисто лице, имам мрсна кожа, ми се прават црнки и мозолчиња, затоа барам нешто за чистење
    Го чистам лицето со четка, користам и маски и пилинг, но сакам нешто за секојдневно чистење
     
  16. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Масната кожа не трпи често миење бидејќи се суши и со самото тоа го зголемува лачењето на себум. Сосема е доволно со гел/пена да се чистиш наутро и навечер, а маска и пилинг да користиш еднаш до два пати неделно. Исто така користи некоја хидратантна крема, гледај да биде некомедогена.
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Јас користам proacne лосион и сум задоволна. На база на прополис е и мене ми е океј за чистење на лице, не за вадење шминка.
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sonja4janevska

    Sonja4janevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Да, покачен пролактон може да е причина за појава на акни. Вообочаено се препорачуваат суплементи на база на Цинк за регулирање на пролактинот. Цинкот може да помогне и во терапијата за акните
     
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Некој убав пилинг за мрсна кожа?
     
  20. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Balea 3 vo 1 maska piling i gel so ovosni kiselini zeleno so beloe e pakovkata :)