1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Elperseguidor#

    Elperseguidor# Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Ќе се потрудам да бидам кратка. Не сакам да звучам како да ви "попувам", ве молам сфатете го коментаров како најдобронамерен и грижлив совет.

    Со оглед на сите информации кои што можат да се најдат на интернет, можам да сфатам од каде потекнуваат сите забуни и небулози и нејаснотии. Тешко е да се процени што е валиден и веродостоен извор, а што не е. Јас на пример имам големо официјално и неофицијално образование од областите на природните науки, а немам никакво образование од областите на социјалните науки, така што сум сосема свесна дека поради тоа многу лесно можам да поверувам во некоја лажна вест од областа на политиката, на пример. Но секогаш сум скептична и секогаш давам сѐ од себе за да проверам некаква информација, од која област и да е.

    Без навреда, ги читам нештава по форумов конкретно за нега на кожа и се чудам од каде толку многу глупости излегоа... И на кој му текнуваат сите тие фиксидеи.

    Можеби ќе го прочитате ова со крената веѓа, ама без разлика, јас морам да си кажам дека најголем дел од нештата што ги правите и продуктите што ги користите само ѝ наштетуваат на вашата кожа.

    Ако почнам да навлегувам во детали, нема никогаш да завршам. Затоа, сакам да споделам со вас еден јутјуб канал кој го открив пред некое време и поради чија едукација, совети и насоки стигнав до тоа да не верувам дека сум почнала да излегувам без пудра од дома (секако, кога е воздухот надвор загаден ја ставам секој ден бидејќи дава заштита против сите токсини).

    Најдобронамерно, изгледајте ѝ ги видеата, споделете ги со сите ваши блиски женски личности и верувајте дека ќе ви се промени животот.



    Дури ако сакате и бидете скептични, речете си "јас не верувам на рандом јутјуб блогерки", што е уште подобро доколку седнете сами да се едуцирате за тоа како функционира кожата, кои состојки се добри или штетни за неа, какви навики треба да имаме и слично.

    Much love ♥
     
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Нови четки?
    Мислиш на главата?
    Ја користам таа истата што ја купив заедно, не се менува. Ја перам пред и после секое користење со антибактериски сапун, и еднаш неделно ја потопувам во алкохол потоа на чиста крпа ја ставам вертикално со влакната надолу и се суши сама.
     
    На flower7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    _vyr_167obrez-sos.jpg
    Луѓе, поефикасно нешто од ова нема..Го зедов пред два дена, лицево ми е лом дека имам добиено и се намачкав неколку пати, немам една точка на лиценцево сега..Многу е мало, ама одма делува..270 денари е :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt, veterko1, Minci13 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде?
     
  5. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    Од Farmasi e :)
     
  6. LiveWild

    LiveWild Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Препорака од мене: пудри такви работи малку ги одалечете од вас и секој ден на сабајле о навечер сапун од дав од краставица користете
    Мене ми помогна и плус имам мн помазно лице
    А до 35-40 ден е сите верувам сте дале над 1000 за акни пробајте го и ова ништо не губете
    Поздрав
     
    На najjacha и Џасмин им се допаѓа ова.
  7. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Исто и на моја пријателка многу и помогна сапунот на дав, но таа го користи онај од смоква веќе да не претерам ама 2-3 години сигурно. Сега зависи кај кој како, мене привремено ми помага ама јас не го користам редовно како неа па не можам многу да кажам. Иначе таа е презадоволна од него, и таа пробуваше секакви работи, но на крај спасот го најде во сапунот. Вреди да се проба, а и воопшто не е скап.
     
  8. NeneNene

    NeneNene Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Jas imam i momentalno sum vo proces na lecenje ama mnogu bavno odi. Kako pomina ti? Dali go izleci?
     
  9. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Каде може да се купи свежа алое вера? Ептен се фалат дека помага за акни сакам да пробам ако знае некој кај можам да најдам или со искуство би била многу благодарна :)))
     
  10. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Има во аптеките и продавниците за здрава храна, еден литар околу 1000 денари е.
     
  11. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Сапун Dove original, бело со плаво пакување, или од краставица и зелен чај. Ги користам една недела двата комбинирано, кожата никад помазна не ми била на лицето. Презадоволна сум. За 29 денари сапун тоа е нешто неверојатно
     
    На Џасмин му/ѝ се допаѓа ова.
  12. veterko1

    veterko1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво,дали има некој користено апчиња роакутан
     
  13. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    И еве ме пак. Ќе ве замолам да ми препорачате добра крема за секојдневна употреба, за наутро и навечер за комбинирана кожа?

    Да напоменам, ја користам веќе месец и пол кремата Fleurance за комбинирана кожа, но многу ми го суши лицето и ми се направија многу акни. Затоа ми е многу битно кремата да матира ама и да хидрира.
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.006
    Пол:
    Женски
    Dr.Hauschka Melissa , моја топла препорака :) ја користев поладните денови , тогаш лицето ми беше не толку мрсно и одлична ми беше , не ми светеше , а и ниту ми го сушеше лицето
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    @koritsaki која е разликата од оваа крема до таа со дуња што си ја предложила во другата тема? И двете ли се за комбинирана кожа?
    Јас имам мрсна Т зона(која некогаш и се суши и лупи:whew:) и суви образи, па ме заинтересираа кремиве. Која би ми ја препорачала? И која цена се, каде ги има? Благодарам.:f:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.006
    Пол:
    Женски
    Таа со дуња е повеќе за нормална до комбинирана кожа додека мелиса е супер и за комбинирана накај мрсна. Во зима образите можам да кажам дека ми се суви и кремава одлично ги хидратизира сувите делови. Да ти кажам пред некој ден земав тестер од таа со дуња и ми изгледаше доста хидратантна , јас за моево мрсно лице летово не би ја земала. Ги има во Зегин и Еурофарм често ставаат попуст од 20% а цената им е околу 1000 ден.
     
    На P.S.love, sorbet и Luminary им се допаѓа ова.
  17. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    le-3150-300x300.jpg le-3150-300x300.jpg le-3150-300x300.jpg Женскииии лосионот е чудо. Го користам 2 години и немам ништо на лицето. Го има во сите аптеки и јас го зимам за 130 денари. На фитофарм е. Имам другарки на кои што им го препорачав презадоволни се. 3 пати во неделата најмногу го користам. Многу помага со проблематичните "змејчиња". Ќе ги истискам крвники хаха и после само едно поминување со памукче за 3 дена најмногу нема ни рана ни белекче. Само не претерувајте ја суши кожата. Секоја кожа различно реагира. Пишува за време на бременост да не се користи ама не знаејки братучетка ми користеше.. немаше гајле. Пробајте:inlove:
     
  18. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Здраво! Сакам да ве прашам за совет, имам кожа: суви образи и мрсна Т зона(која повремено е сува и се лупи), имам ситни топчиња на челото и повремено оние внатрешни бубулици, пробав 300 чуда и нема подобрување. Би ве замолила да ми предложите крема и нешто за миење на лицето.
     
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    Бидејќи прв пат се соочувам со мрсна Т-зона, молам совет.
    Има ли начин кога ќе станам од спиење на сабајле да немам толку маснотија на лицето? Да користам ли нешто пред легнување? Нешто што може да го контролира лачењето. Јас навечер само го мијам лицето со пена и чистам со тоник.
    А преку ден не ми се мрси толку, само додека спијам.:worried:
     
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Ставај некоја ноќна крема за масно лице. Можно е да го сушиш лицето со пената и тоникот, па во текот на ноќта кожата да ти лачи многу себум за да ја надокнади влажноста. Со ноќната крема од една страна ќе ти се хидрира кожата, а од друга страна ќе ти го држи себумот под контрола.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.