1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.274
    Пол:
    Женски
    Можно е, иако пената и тоникот се многу нежни, сепак не ја исклучувам таа можност.
    За преку ден имав во план да ја земам Dr.Hauschka Melissa. А за навечер ми беше да не е премногу на топлово да ставам и ноќна крема.
    Сепак имаш некаков предлог за ноќна крема? :)
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски

    Да се надоврзам со муабетот :) јас Др.Хаушка Мелиса ја користев и како ноќна крема и немав никаков проблем
    (иако нивната филизофија е да не се користат ноќни креми туку само нивниот ноќен серум со јаболка ) :)
     
    На Avery и Luminary им се допаѓа ова.
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.274
    Пол:
    Женски
    Супер тогаш, обавезно ќе ја пробам кремата. Благодарам девојки :f:
     
    На Avery и koritsaki им се допаѓа ова.
  4. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    @Artemission @Sexybaby86 со мало задоцнување,никако прано неможев да се вклучам. Пола пост ми стои од некни така напишан па малово ми се разболе и стана се историско:drunk:

    Ова е тоникот од Reviva Labs.

    Знам дека имаше и крем со гликолна кислеина 10% и 5%. Другарка го нарачуваше од I Herb ама јас неможев да го најдам,знам со сигурност на Амазон дека го има. Се фалеше дека ептен и ја освежило кожата. Фино чистел пори и го изедначувал тенот. Составот му беше супер освен ако не го смениле сега. Кога го споредуваше со Alpha -H тврдеше дека е миљон пати поделотворен, иако ова не е тоник.
    Знам дека овошни киселини преку лето и чим фати појако сонце не се ставаат, што знам мене и со фактор би ми било шубе да излезамледам по жешково.

    Некако се одоговлечувам од пусти страв да не ми бидне нешто. Пред 2 години се најдов со золва ми во Гинот и ми рекоа на мое лице (тогаш ептен џам) немам сеуште потреба од овошни киселини.

    Мислам дека чим заврши летово обавезно ке земам еден од овие, во предлог доаѓаат и некој од овие што ги предложила @sorbet.
    The Ordinary Buffet го нарачав исто по препорака ама мене не ми беше толку посебен,ама уште малку има останато па ќе го дотрошам.
    @Artemission дали Елемис ретко се употребува како пишано правило или ти така се водиш?

    @Sexybaby86 каква кожа имаш,чисто за споредба:$
    Ова за неупотреба на гликолна и воопшто за сите киселини имам читано ептен поодамна ги ставаа како состојки во ист кош како формалдехид, алуминиум, длабински хемиски пилинзи,ретинол...колку е се тоа точно не би знаела. Јас до сега пазам и во двете бремености и воопшто вака гледам да избегавам хемија.
    Мене многу не ме привлекува дизајн ако декларацијата му е безврска. Се опаметив,бар така мислам јас :rofl:

    На ум сум да почнам со употреба на пептиди, еве си ја раситнив 30 па ако имате предлог би ми значел.
    Би сакала да ме тагнете трите кога ќе налетате на попуст од BeautyBay и LookFantastic
    @Artemission
    @Sexybaby86
    @sorbet
    90f94fb3ad7b2c9f7550bb0a7c0b63de.jpg 17.jpg
     
    На Artemission, sorbet и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Selest масна кожа имам, иако во бременоста ми беше сува. Сега пак ми се врати масната, ама не се жалам. Викаат масна кожа била поотпорна на брчки, заради маснотијата не се создавале лесно. Тенот ми е изедначен, не се жалам, иако знае да има некоја поупорна флека чат пат.
    За гликолна, во план ми е да го пробам или овој на Ревива лабс или на Пикси, ама решив летово пауза да правам, и така Алфата ми се потроши, а и како што кажа не треба летно време да се употребуваат. Склона сум јас на флеки од сонце, лани ми се направи една и уште си ја носам, па ќе паузирам летово.
    Инаку Buffet на Ordinary и јас го користев, два пати го нарачував и не видов никаков резултат, така што не би го земала пак. А го земав заради пептидите, ама немаше некој ефект кај мене. Ретинолот нивни од друга страна го фалат многу, па на есен би го пробала, односно кога ќе ја одбијам малата од цицање :)
     
    На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Која е разликата помеѓу Сона крамата и гелот?
     
  7. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Да пробаш со мала количина на масло од јојоба после тоникот? Го регулира лачењето на себум затоа ми изгледа соодветно за ситуацијата:)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  8. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас го пробала новиот производ на vichy - Vichy mineral 89? Некако премногу идеално ми изгледа за се спакувано во еден производ од околу 1100 денари :)
    20180705_142145.jpg
     
  9. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Јас лично сум многу против натрупување на секакви производи врз лицето. (порано тоа го правев) На кожата на лицето сѐ што и е потребно е само да го одржуваме чисто со некоја мицеларна водичка, плакнење секојдневно со сапунче и топла вода, јас користам dove сапун, и кога го бришете лицето со пешкир важно е да не трљате, него до тапкање, така сум слушнала не знам зошто е така. Потоа некоја блага помада во зависност од типот на кожата, лично јас користам Бекутан :D:lol: И тоолку. И можам да се пофалам дека кожата ми е како на бебенце (до бекутанот ке е)
    П.с. Не сум од маркетинг
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека го одржуваме лицето чисто, го миеме неколку пати во денот, повеќе и од некои што имаат чисто лице, но повторно се јавуваат проблеми. Никој не сака залудно да троши пари постојано и да испробува нови креми, лосиони и сл, со надеж дека ќе помогнат. Да беше толку едноставно решението, темава немаше да има 365 страни.
     
    На coldbaby, sparklie, Zivyle и 12 други им се допаѓа ова.
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Luminary ќе те замолам ако ја пробаш кремата Мелиса од др.Хаушка овие денови, да ми кажеш дали ќе ти се допадне. И јас планирам да ја земам штом ја дотрошам старата крема, а гледам дека ист проблем имаме со лицето, ем мрсна Т-зона, ем суви делови. Се надевам дека ќе се погоди :)
     
    На Maleno и Luminary им се допаѓа ова.
  12. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Работата е кој нема проблеми со лицето не може да разбере колку пари се фрлени месечно по аптеки дм дерматолози козметичари само да би дошле до тоа чисто лице и да користиме бекутанче и водичка.Најжално е кога ќе кажат па миј го почесто чим имаш тоолку акни а тебе од сабајле до вечер ти е испланирано на неколку саати со што го миеш како колку време..
    Како некој со проблематично лице не би сакала никој да е во моја кожа затоа што навистина е исцрпувачки. :)
     
    На M.laDy, Zivyle, P.S.love и 8 други им се допаѓа ова.
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Ах колку се нервирам кога некој ќе ми рече миј си го лицето, купи си Дав/Бекутан сапун стакло ќе ти биде, ми иде главата да му ја скинам јас овде месечно трошам минимум 3000 денари за реномирани козметики, внимавам на состојки, исхрани чуда и пак едвам успевам да го одржам во некој ред, и некој ќе се најде паметен ќе ти речи миј го лицето со вода 2 пати на ден, ау фала не знаев :)
    Па колку мразам кога некои креваат паника за 2 мозолчиња пред циклус, си викам не сте виделе што е вистински лошо како велат ситиот на гладниот не му верува |(
     
    На M.laDy, sparklie, Zivyle и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj go ima koristeno i kako go koristi i kako ste zadovolni
     

    Прикачени фајлови:

  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Еве јас не би рекла дека имам проблем со акни (акни пред или после циклус не се "состојба за третирање" според мене), ама па никогаш не би користела Бекутан за нега на лице. Кога ќе слушнам таков муабет, тоа најмногу ми паѓа во очи и не знам дали им е јасно дека со тоа што ќе стават Бекутан крема на лице не направиле ништо корисно за кожата.

    Тоа е како евергрин на темава. Нема-нема ќе се појави некој со ваков совет.
    Еве совет од мене (не се однесува на тебе, Меј, зборам општо) - сврти ја кутијата од кремата Бекутан и погледни го составот.
    Прекрасно за "нега" на кожа. Не е добра биту за бебиња.

    Дав сапун можеби е океј до некаде, за одреден тип на кожа.
    Тоа и јас имам користено и мене многу убав ми беше Дав со пилинг-гранули за ексфолијација.
    Ама јас имам масна кожа, па мене сапунот не ми ја суши кожата (а е доста агресивен сапун исто така).
    Но дека е решение за посериозен тип на акни - да не се лажеме, не е.

    Акните како состојба бараат многу повеќе од надворешно третирање и многу повеќе од Нивеа и Бубхен креми за бебиња.
     
    На Ketchup, Selest, piglet1 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Кога вејќе збориме за ова, да ве поздравам со сликава. Колку пати сум добила ваков совет и ми идело да ги извадам сите тракатанции за нега на кожа. Значи фала што ме просветли да си го мијам лицето, не знаев.|(
    someone-whos-never-had-acne-just-wash-your-face-me-19043354.png
     
    На Zivyle, MIA-SK, P.S.love и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.082
    За жал не се само акните проблем, некој има проблем со регулирање масност, со истакнати пори што ниту еден Дав и Нивеа не го решаваат.
    Бидејќи гледам дека е почнат муабетот за The Ordinary и овошни киселини ќе се надоврзам.
    Го користам гликолскиот тоник 7% на The Ordinary,
    салицилната киселина 2%, ниацинамид + цинк 1% и 100% маслото од сквалан.
    По корејскиот метод правам double cleanse навечер, т.е. со маслен отстранувач, отстранувам шминка и нечистотии.
    Нанесувам чистач за лице (Angels on bare skin од Lush), измивам и на комплетно суво лице нанесувам тоник 3-4 пати неделно. Салицилната ја нанесувам директно на местата каде имам мозолка и порите на носот и околу.
    Ниацинамидот е витамин Б3 и служи за регулирање на мастењето, намалување црвенило, пори и црнки. Го нанесувам наутро и навечер на цело лице.
    После следува кремата за лице и околу очи.( навечер со две капки Сквалан за поголема хидратација).

    Вака успеав да го избистрам тенот, добив здрав сјај и намалено мастење на т-зоната до точка да одам без камена пудра на времево.

    А можда требаше да пробам само да се измијам со бекутан :rofl:
     
    На NewGirl05, Artemission, lovemme и 6 други им се допаѓа ова.
  18. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    866
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски

    Јас ги имам користено на Биодерма само мојата беше зелено паковање , но невидов никаков ефект од неа ...
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Фала ти :) Највероватно ќе ја земам гамарде себо контрол ја фалат на форумов :D
     
    На koritsaki и no name5 им се допаѓа ова.
  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Noemi одлична рутина, браво :) И јас пред да се роди малата бев многу строга кога станува збор за нега на кожата, ама сега некако ја поедноставив рутината, силом прилике нели :D
    Сакав да те прашам, бидејќи доста производи користиш од Ordinary, дали си го пробала ретинолот? И дали воопшто си користела ретинол како нега на кожа (не против акни)? Читам многу пофалби на нет за тој на Ordinary, па здравје кога ќе ја одбијам малата од доење на ум сум да го земам. Би сакала да чујам што повеќе искуства за ретинолот општо во нега на кожа, не мора да е строго тој на Ordinary (овој ми е на листа како најпристапен со цена) :)
    32 години ќе полнам, време е да се заангажирам посериозно во борба против брчки :D
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.