1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Фала за советот! :) Инаку имам многу проблематично лице, со акни за што многу се нервирам и никако да си најдам решение на проблемот со акните. По препорака на неколку феминки ја купив Gamarde Sebo Control. Иако многу ми го исуши лицето, сакав да бидам упорна, да ја користам подолг период за да видам дали ќе има резултати кај мене, ама сега ја нема никаде да се купи. :(
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Нема проблем. :)

    Инаку како „замена“ (врска немаат продуктиве, не се толку слични, но супер матираат и се супер за масна кожа, па затоа го спомнувам ова) за Себо контрол можеш да го земеш серумот за масна и проблематична кожа со нане, од Логона.
    Слична цена е со Гамарде, јас го купив 950 денари и засега ми се допаѓа како функционира, го користам само под пудра или ББ-крема, а онака за нега на лице ја употребувам колекцијата од Алверде со дива роза.
    За сува кожа е, ама многу ми одговара.
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски
    @MIA-SK Гамарде ја нема се уште , ете јас разбрав дека повеќе нема да ја носат во Мк :(
    Види ја таа на Логона што ти ја препорача Мишела (и јас ја користам сега а ќе пишам мислење во соодветната тема), или можеш да ја пробаш на Dr.Hauschka Melissa, оваа со сигурност нема да ти го затегнува лицето , а ќе ти биде мат и истовремено ќе ти дава хидратација :)
     
    На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BlackQueen

    BlackQueen Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги користел овие производи и какви се резултатите?
     

    Прикачени фајлови:

    На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас го користам лосионот, ама користам и други препарати за акни препишани од дерматолог.
    Лосионот дава чувство на свежина и ја регулира мрснотијата.
     
    На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Yuefoa

    Yuefoa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Препорака некој крем за акни?
     
  7. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Доколку ја бара некој колекцијата на акне оут,ја земав во аптека Виола,се заедно 1400 денари. :)
     
    На Beaty и Elence93 им се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга може еднаш неделно како скраб аа не секој ден. Како што ти кажа и Мишела. За секојдневно миење земи ја глината Расул која е феноменална. Ќе помешаш половина кафена лажичка глина со тројно повеќе вода и го миеш лицето како да е гел за миење. Оваа глина е единствена која има измивачко дејство затоа што е еден вид на сапунифицирана глина. Најнежна не иритира а ја остава кожата ќиста. Јас ја мијам косата со неа и преубава е. Поздрав
     
    На Zivyle, Yuefoa, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka sto da zemam protiv miteserii? Duri i pudra koga nanesuvam grdo mi stoe.. celata koza kako naikrena :(
     
  10. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, почнав да го користан овој Гел за миење лице од Балеа за нормална и комбинирана кожа, е сега сакам да ве прашам за искуство ако некоја го користела. Со благо триење го нанесувам на влажна кожа и по 2-3 мин почнуван да чувствувам пецкање тогаш темелно го плакнам лицето, е сега пишува со топла вода но јас затоа што сум навикната се мијам со ладна. Откако ќе се измијам 10тина минути приметувам пецкање на лицето но и мало црвенило на образните, дали тоа треба така да биде или мојата кожа реагира негативно? (facepalm)
    balea-zarter-reinigungsschaum-fuer-normale-und-mischhaut--10036623_B_P.jpg


    Знаеш ли колку се штетни сапуните на Дове не само за миење лице туку и тело :?: содржи премногу детергенти,Содиум и само ќе ти го суши лицето ништо повеќе и ништо корисно... Сите производи на Дове шампони, гелови за туширање по состав се лоши, така да и сапуниве што ги препорачуваат за лице може само раце да се мијат за да не дојде до поголема 'опасност'. Ако има некој со исто мислење добро е, ама ако грешам исто така поправете ме:)
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 најверојатно не ти одговара пената Балеа, јас немам таква реакција од неа.
    Би било добро да ја смениш па да видиш како ќе реагира кожата.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    А од друга страна, заборавив да напоменам дека премногу ми го исчисти лицето, тоа е тоа што ме тера да се чудам.. Ама сепак и црвенилово на образите ме става во мисла. Си пробала нешто друго од Балеа, Алверде што ти одговара за чистење на лицето? Многу се нервирам летниов период ептен почнав да светам :( челото толку не но порите околу носот премногу ме иритираат :sweat:
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 и јас ја имам пробано пенава на Балеа и ми беше ок. Но ако сакаш баш пена , јас бев позадоволна од таа на Алверде со лимета и јаболка , можеш и таа да ја пробаш :)
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    @koritsaki фала ти многу ќе ја земам и таа :inlove:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски

    Не е скапа и таа пена , можеш да ја пробаш. Ако сакаш евентуално гел , од Алверде јас сум многу задоволна и од овој , исто супер за мрсно лице. Што и да земеш нема да згрешиш :)

    [​IMG]
     
    На sorbet, Yuefoa и maaraa96 им се допаѓа ова.
  16. univerzumott

    univerzumott Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Луѓе ми излезе нешто како циста на носот.Што да правам се плашам.Гледав на интернет до операции.Ве молам помош
     
  17. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    4.459
    Пол:
    Женски
    Сама заклучи дека е циста? Да не е инфицирано мозолче што многу боли? Не гуглај одма операции сигурно не е ништо страшно. Ако не се повлечи за два-три дена оди кај матичен, па на кожен лекар.
     
    На univerzumott му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Како се движат цените на Себамед сапунот,кремите и другите производи одприлика и како сте задоволни?
     
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Каков е тој пилинг со кафе?
     
  20. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Талогот од кафе го ставаш на лице или како пилинг за тело :)
     
    На shz му/ѝ се допаѓа ова.