1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Има една метода што мене многу ми го подобри лицето. Веке месец дена, пред спиење, откако ќе го измијам и исчеткам лицето(со четка за триење на лице) и со гел, убаво го масирам со масло од јојоба додека не се впие. По него ставам арганово масло и масло од чајно дрво. Моментално не сум дома, ќе прикачам слики од маслата.
     
  2. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Jas od arganovo se isipuvam nz zosto
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kaja98

    kaja98 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    @koritsaki Сакав да те прашам или некој друг доколку знае неколку дена почнав да ги користам Vanishing крем за лице и tea tree water забележувам како ми се појавуваат акни. Дали тоа може да се должи на кремата или така функционира процесот, прво ќе се појават акни па ќе се врати во нормала? ;(;(;(;(
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Каја а кажи ми претходни какви препарати си користела? Природни или не?
    Те прашувам бидејќи ако си користела производи на силиконска база сега овој процес е нормален , така може да реагира лицето и со време треба да се стабилизира.
     
  5. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Може ли да се најде кремава овде кај нас? Ми ја препорачаа од Србија. И дали има некој искуства со истата?
     

    Прикачени фајлови:

  6. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Не е крема, туку гел од алое вера. Го има во Зегин.
    Јас го користев заедно со маслото од роза од Алверде или самостојно кога ќе ми излезеше некоја бубуљичка само на неа. Помага побрзо да избие гној и да се исуши бубуљичката. Го ставав и на убоди од комарци и различни иритации. Не знам каква кожа имаш, ама мојата е нормална и ме затегаше. Убав производ, ама за лице не би го користела самостојно и на целото лице.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kaja98

    kaja98 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Незнам точно дали се на силиконска база, но, воглавно имам користено она што ми го препорачувал дерматолог. Сега ке ти кажам кои се: Bioderma sedium global, loreal hydraexpert (normal/mixed skin), klindacin, chlorachol, avene и дневен крем и triacneal expert, bioderma sebium гел за миење лице, исто и гел за миење лице од avene. Сакав да кажам воглавно се сите доста тешки производи со хемикалии..
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Да , сите се на силиконска база. Почекај , види како ќе ти биде лицето за некоја недела , дали ќе се исчисти или не.

    Јас сум многу задоволна , немам никакви проблеми , од креми ја дотрошувам сега на Др.Хаушка , потоа оваа на Lush пак ќе си ја земам..
    За миење на лице го користам во последно време тој што го има во продажба само зима , Buche de noel , крема за очи Enchanted eyes , и тоникот со чајното дрво. Очекувам да ме известиш како ќе ти биде за некоја недела лицето :)
     
    На kaja98 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kaja98

    kaja98 Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    ох, ти благодарам многу стварно ми требаше некој што ќе ме разбере и ќе ми понуди совет (сите околу мене беа во смисла: многу му посветуваш внимание затоа е така не мачкај ништо...) :l:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Јас го користам и сум презадоволна од него. Околу 250 денари ти е да знаеш во Зегин.
    Ти го препорачувам да го пробаш. Мене ми е комбинирана накај мрсна склона на акни.
    А Avery што ти пишала дека затега да, ама јас после мачкање го прскам лицето со ружина вода за да се впие влажноста. Можеш и да ставиш некое масло првин (арганово или јојоба кое ти годи тебе) или шеа путер па одгоре гелот намачкај го и не ти се суши и осигурува да се впие подобро. Единствен проблем е сега за поладно време не е многу погодно бидејќи се суши и те затега лицето ама стави од доле нешто првин хидратирачко и си таман.
    Многу го препорачувам презадоволна сум од гелот за жива глава не го менувам и претходно имам кажувано на форумот хаха :D
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Ако сака случајно некој да нарачува The Ordinary има попуст на Бјути беј :) Јас вчера конечно се решив да нарачам.

    А освен на тоа, имаат попусти и на Мејкап Револушн, Вет ен Вајлд (четките се евтинки) и други работи. Што јас не ни сакав да ги разгледувам за да не потрошам мало богатство. ;(

    @lovemme
    @sorbet
    @Mishela
     
    На lovemme, Sexybaby86 и sorbet им се допаѓа ова.
  12. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @x.Daisy.x порачано е :cash: . Малку спор им е сервисот и моментално од 3 ми се испратени 2 порачки, но ќе се стрпам. :$
     
    На lovemme и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Кажувај брзо што имаш ^_^
    И за колку време од прилика ти стигнуваат?

    Јас за почеток овие ги земав
    upload_2018-11-14_10-59-2.png
     
    На IamSexyAndIKnowIt, lovemme и sorbet им се допаѓа ова.
  14. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Ништо немам од твоите, јас си порачав AHA-BHA и Rosehip seed oil. Секоја порачка се’ покасно ми стигнува, последнава ми стаса за некои 25 дена :@
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Внимавај многу со тоа 30% АХА + 2% БХА ако е тоа што мислам.
    Јако е многу, особено ако не си користела многу киселини до сега. Јас ги простудирав ептен производиве, се надевам ќе ми одговараат на кожата. Многу избор има, не можеш да се решиш што да земеш.
    Јас сакав и squalane oil и Natural moisturising factors, aма се премислив, викам ај ако овие ми се океј, ќе земам понатаму :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    @x.Daisy.x
    Порачано е и кај мене :tmi:
    Направив нарачка во понеделникот.
    По втор пат го нарачав Niacinamide 10% + Zinc 1% брзо го потрошив првото шишенце. Имам измешано мислење за овој производ бидејќи во период кога го користев имав неочекувано исфрлување на акни. Сега после 2 месеци ми се иcчисти па може пак да се проба.

    Нарачав и Alpha Arbutin 2%+HA многу очекувам од овој производ за да ми ги обледи темните дамки од акните што ми беа предходно.

    Дејзи (y) ако го порача тоникот ме интересира мислење.
    Се мислев за него многу и не го нарачав ги насочив парите за производите на abh ,mur и wet'n'wild :lol:

    Баш вчера правев пилинг со AHA BHA.
    На секои 7- 10 дена го користам и сум презадоволна.
    Пецка кај мене ненормално го чувам 5-6 мин и обавезно со лепеза се ладам додека го чувам на лице.

    Ја имам и салицилната киселина, незнам како што ама воопшто не ми одговара, баш напротив многу болни ми ги прави акните.
    Гледав резенции и не сум единствена.

    Ме интересира Мишела какви впечатоци ќе ни каже за производиве на The Ordinary.
     
    На x.Daisy.x, Sexybaby86 и sorbet им се допаѓа ова.
  17. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @x.Daisy.x го користев неколку пати AHA-BHA и задоволна сум, немам нус ефекти од киселините. Баш дека сум задоволна си нарачав уште едно шишенце додека е на попуст, да си имам на залиха. :D
     
    На lovemme и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @lovemme јас го имам користено Alpha Arbutin 2%+HA и исто како тебе очекував многу, но кај мене ништо не направи буквално, никаква промена немав :( Го потрошив и не го купив пак.

    Затоа пак, The Buffet второ шишенце по ред користам. Многу ми се погоди, гледам промена во кожата, можам да кажам дека делува. Со пептиди е, го препорачувам многу. Веќе сега со второво шишенце дефинитивно ми е многу поубаво лицето.

    Ретинолот го имате пробано? Многу го фалат, ама некако страв ми е да го пробам, сепак е агресивна состојка. А е многу добар за анти ејџ (тоа што мене ми треба). :)
     
    На lovemme, sorbet и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  19. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Клиндамицин 1% лосино, 2 3 пати дневно на акните само.
    И памукчињата на clearasil ама ги нема кај нас.
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    @sorbet Баш ми е мило што ти се погодило АНА+БНА :)

    Јас не, ама многу многу го фалат. Јас сум зачленета во една група на фб, https://www.facebook.com/groups/theordinarychatroombybbe/
    Па таму си пребарувам мислења :) Ми останало во памет дека https://www.beautybay.com/p/the-ordinary/retinol-1-in-squalane/
    ова било едно од подобрите. Иако имаат и послаби, 0.5% и 0.2%

    Јас вчера гледав едно видео, таа препорача да не се користи на активни акни бидејќи ги воспалувало. Мене ми е за црнки највеќе, од нив никако да се решам. Ќе пробам прво на дел од лицето, па ако нема лош ефект ќе го користам на цело лице.

    Ќе видиме, баш ме интересира како ќе се покажат производиве.

    И баш ме радува што има со кој да се продискутираат прозводите на TO.

    Јас сакав да си порачам во Мај, ама немаше залихи никаде, секаде пребарав по онлајн страниве. Имаше некој скандал тогаш ми се чини. Тој еден од сопствениците (сега веќе не е дел од фирмата) е малце забеган. Ептен drama queen, пред некоја недела направи збрка демек ќе се затворала фирмата па Американкиве залихи направија од прозиводи чиниш Светска војна иде.
    И толку, го елиминираа од ТО. :rofl:
     
    На lovemme, sorbet и koritsaki им се допаѓа ова.